Gå til innhold

ÆSJ! amme til barnet er TO år gammelt???


Anbefalte innlegg

Skrevet

det er noe av det ekkleste jeg har hørt. 18 mnd må vel være øverste grense!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Du er uskolert, rett over 20 år, og heter antagelig Samantha-Charlotte!

Skrevet

Samantha-Charlotte MED bindestrek, faktisk ;) Forøvrig tok du nok HI på kornet, ja!

Skrevet

hehe, hvordan kan du si jeg er uskolert ved å se det jeg skrev over?? ;) jeg har en datter som blir to år i januar, og kunne ALDRI i verden tenkt meg å amme henne nå! det er rett og slett ekkelt! hun er så veslevoksen at jeg får ikke noe av det til å stemme.... de får i seg næring i vanlig mat, har ikke behov for pupp da. da er det bare morens egoisme som trår inn! HUN liker det, for det er kos.

jada, hversågod å amme til ungene deres er 2-3 år, men JEG synes at det er unormalt. og jeg er nå gravid igjen, og hormoner løper løpsk her. jeg MÅTTE bare få si at jeg synes dette er ekkelt...

 

mvh HI

Skrevet

hehe, hvordan kan du si jeg er uskolert ved å se det jeg skrev over?? ;) jeg har en datter som blir to år i januar, og kunne ALDRI i verden tenkt meg å amme henne nå! det er rett og slett ekkelt! hun er så veslevoksen at jeg får ikke noe av det til å stemme.... de får i seg næring i vanlig mat, har ikke behov for pupp da. da er det bare morens egoisme som trår inn! HUN liker det, for det er kos.

jada, hversågod å amme til ungene deres er 2-3 år, men JEG synes at det er unormalt. og jeg er nå gravid igjen, og hormoner løper løpsk her. jeg MÅTTE bare få si at jeg synes dette er ekkelt...

 

mvh HI

Skrevet

Men sånn for moro skyld, bare fordi du er anonym, kan du ÆRLIG fortelle din alder og utdanning? Navnet kan du jo få slippe, altså ;)

Skrevet

hehe.... nei jeg er ikke i overkant av 20 år, er ikke uskolert og heter desverre IKKE Samantha-Charlotte :) :) :)

Skrevet

ÆRLIG: jeg er 26 år, og har gått videregående; helse og sosial. nå går jeg i praksis på pleiehjem for syke og elsdre :) liker meg godt...

 

MEN jeg må jo få lov å synes det jeg skrev! uansett, jeg er gravid igjen og har noen bedre dager enn andre...

Skrevet

Ja, du er i full rett, og du har sikkert mange med deg. Men jeg har full rett til å mene at du viser en smule uvitenhet med et slikt utsagn. Skulle gjerne spurt hva du synes om ti år, tipper du har lest mer om hva som er anbefalt innen den tid. Ha en god natt.

Skrevet

kan du si meg hvofor det er anbefalt å amme til et barn er 2 år? :) HVA er fordelene?

Skrevet

jeg er på en måte enig med HI.... jeg har også et barn som nærmer seg to år (jeg sluttet å amme når hun var 3 mnd pga. naturlige årsaker.) og jeg kan ikke se for meg å amme henne nå! men det er vel sikkert fordi jeg er vant med å IKKE gjøre det. jeg kan vel også si at jeg er 19 år, og har IKKE fullført videregående ;) ;) (men jeg jobber da, hehe).

men helt ærlig, HVORFOR er det anbefakt å amme til 2 år? da min ble født fikk jeg beskjed om 1 år...

Skrevet

Morsmelken inneholder immunstoffer som beskytter mot infeksjoner forårsaket av bakterier og virus. Undersøkelser har vist at amming beskytter mot diaré, mellomørebetennelse og luftveisinfeksjoner, og er forbundet med kortere sykdomsforløp. Det er vist at morsmelk beskytter mot infeksjoner også flere år etter ammeperioden. Det er videre nylig vist at morsmelkernærte barn har redusert risiko for overvekt og enkelte sykdommer senere i livet.

Det er holdepunkter for at noen av stoffene i morsmelken har positiv effekt på utviklingen av barnets hjerne og nervesystem. Det er mulig at dette skyldes morsmelkens innhold av omega-3 fettsyrer.

Hormoner og andre stoffer i morsmelken letter fordøyelsen og omsetningen av næringsstoffer, og fremmer modning av tarmen.

Morsmelk er lett fordøyelig og gir ikke barnet forstoppelse.

Utvikling av matvareallergi og atopisk eksem kan kanskje utsettes dersom barnet bare får morsmelk i de første fire til seks månedene.

Amming gir god kontakt og nærhet mellom mor og barn.

Morsmelkens smak vil i noen grad påvirkes av hva mor spiser. Det er vist at spedbarn som ammes lettere aksepterer nye matvarer enn spedbarn som har fått morsmelkerstatning, som gir en mer begrenset smaksopplevelse.

 

 

 

 

Verdens Helseorganisasjon (WHO) anbefaler å fortsette ammingen i 2 år, og gjerne lenger. Dette er best for barnets fordøyelsessystem. Det er svært gunstig for barnet å fortsette å amme selv etter at mengden morsmelk ikke har noen næringsmessig betydning for barnet. Så lenge barnet får selv bare noen slurker med morsmelk, så er morsmelka svært rik på antistoffer som barnet har stor nytte av. Det er mye kos og trygghet i ammingen, derfor får mor selv vurdere hvor lenge hun og barnet vil amme. Noen mødre får hetta når barnet blir så stort at det ber om pupp, eller finner fram puppen sjøl, mens andre finner det greit å forhandle med slike store barn om når det egner seg å ta en felles kosestund.

 

Skrevet

greit jeg gir meg!

MEn jeg synes fortsatt det er ekkelt hvis jeg ser på en som gir pupp til en på 2 år! greit nok om denne moren hadde pumpet seg og gitt det i kopp/flaske... men det å sitte/ligge på fanget og suge pupp er vemmelig!

 

HI

Skrevet

Jeg ammet til sønnen min var 2 år. Vi sluttet uten problemer to uker før 2årsdagen. Jeg syntes det var helt greit å amme så lenge. Han var min lille baby som var blitt større, så det var helt normal rutine for oss.

 

Det er nå et halvt år siden vi sluttet. Når jeg ser hvor stor og moden han er i dag, kunne jeg aldri i verden tenkt meg å amme han!

 

Men av og til lurer jeg på om jeg fortsatt hadde syntes det var helt greit å amme han hvis vi ikke hadde sluttet i sommer, eller om jeg på et eller annet tidspunkt på veien ville følt at han var for stor...

 

-Tuppen-

Skrevet

synes det er unødvendig og amme en unge som kan spise og drikke selv! Det er nokk mest for mammans skyld.

 

Såg en dokumentar fra england, for et par år siden, trur jeg det var. der mamma'er ammet unger faktisk opp til 13år! DA ble jeg kvalm!

Skrevet

Hva er det med alle disse "det er nok for morens skyld?" Hva får moren ut av amming? Det er ingen mødre som synes det er opphissende å amme, det er ingen mødre som syns det er godt. Så hva er det?

Skrevet

 

Enig!

 

Det er forresten i u-land de først og fremst anbefaler amming så lenge som mulig. Her i Norge har vi et så bra kosthold at det ikke er nødvendig for de fleste. Unntak er de med ekstrem allergi og lignende.

 

Jeg synes også det er kjempeekkelt at noen ammer barna til de er to år og eldre. Og jeg har 7 års universitetsutdanning.

 

 

Skrevet

ja, ett eller annet er det, for det er ingen barn som trenger å ammes når dem kan få i seg næringen selv. da er det mest for at mora vil beholde kosestunden med ungen.

Skrevet

Samantha-Charlotte: Hvis du virkelig er 26 år, må det være noe veldig galt med den mentale utviklingen din. Prøv å bestå ungdomsskolen og få deg en videregående utdanning, du har veldig mye å lære.

Skrevet

er så enig med deg!! Jeg blir litt kvalm av å se unger løpe etter puppen. Vi lever i en forbanna ammenasjon hvor mor helst skal amme ungen til den skal konfirmeres.

Skrevet

Jeg ser virkelig ikke problemet med å amme sitt barn på 2 år om kvelden eller lignende, hvis det er ett ønske fra barnet og moren.

Jeg syns det var spesielt før, men nå som jeg har en sønn på 2 år og 3 mnd selv, ser jeg virkelig ikke umuligheten av å kunne gjort det.

 

 

Skrevet

hehe, enig med deg 01:19.

 

når barna klarer å spise og drikke selv, er det unødvendig meg en pupp i kjeften. fordi at ungen får i seg de nødvendige næringene h*n trenger.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...