Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Noen som har en oppskirft på karameller? Og noen tips på hvordan de ikke blir knekk, sånn som jeg er flink til.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

1 dl lys sirup

2 dl sukker

3 dl fløte

 

Bland alt i en kjele og kok opp mens du rører nå og da. Bruk en ganske stor kjele, det bobler mye. Middels varme er passe, da slipper du at det brenner seg lett. Rør stadig oftere etterhvert som det tykner.

 

For å vite om karamellen er klar, drypper du noen dråper i kaldt vann. Den konsistensen karamellen har da, er tilnærmet den samme som den vil få i helt avkjølt tilstand. Det tar sånn cirka en halvtime.

 

Så tar du en passende form (jeg bruker brødform) som du har kledd med matpapir. Heller massen over i den og lar den stå og bli kald. Beregn 1-2 timer til det.

 

Etterpå deler du karamellen i passe store biter Hvis de skal oppbevares må de pakkes inn, ellers blir de harde og kan sette seg fast i hverandre.

 

Har brukt denne oppskriften både i år og i fjor, kjempegode karameller. Tipper du får ca 40 stk, kanskje... Vanskelig å si, har ikke telt.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...