Ksenia & Anjem Skrevet 20. desember 2009 #1 Skrevet 20. desember 2009 I det siste har han ikke klart å sitte i ro. Hvis han skal se på film, klarer han ikke sitte i ro i sofaen..Han gjør akrobatøvelser og er helt umuligtass. Løper inne og er helt vill.. Han snakker også konstant!! HELE tiden..Jeg blir gal snart. Er dette normalt? Kun i det siste han er blitt sånn..Jeg tenker på adhd, men da er de kanskje enda mere ville?
Helverine Skrevet 20. desember 2009 #2 Skrevet 20. desember 2009 Høres i grunnen ganske kjent ut ;o) Hvor gammel er han?
Helverine Skrevet 20. desember 2009 #3 Skrevet 20. desember 2009 hmmmm 5 åring sto det ja. Snuppa mi er også 5 år. Veldig urolig. Tror ikke hun har adhd av den grunn. Brødrene hennes har det, og de er urolige på en annen måte. Indre uro og veldig dårlig konsentrasjon, og en rekke andre ting. Hun KAN sitte stille, og har god konsentrasjon.
Brillefint - Jadda! Skrevet 20. desember 2009 #4 Skrevet 20. desember 2009 Når jeg hadde kroppsøving på lærerskolen sa foreleseren av det er veldig vanlig at unger i 5-6 årsalderen ikke klarer sitte i ro. De har nærmest en kløe i kroppen som gjør det umulig å sitte i ro. Nå har jeg veldig lite erfaring med små skolebarn selv så jeg vet ikke om teorien stemmer i praksis, men regner med foreleseren har litt peil:)
Ksenia & Anjem Skrevet 20. desember 2009 Forfatter #5 Skrevet 20. desember 2009 hehe okei.."godt" å høre at flere er som han..nei tror vel egentlig ikke at han har adhd, men man må jo lure..hehe
Ugl@ Skrevet 20. desember 2009 #6 Skrevet 20. desember 2009 Det er normalt for alderen, og noen er mer urolige enn andre uten at det er noe som "feiler" ungene. Jeg vil også tro at barnehagen ville tatt det opp med dere hvis han var uvanlig urolig.
Mamma`n til Jens Olliver Skrevet 20. desember 2009 #7 Skrevet 20. desember 2009 Kanskje 5 års "trass" Gutten her i hus som blir 5 år neste mnd, er så flink til å høre og hjelpe til hjemme. Så gledet meg så over at trass alderen var over, men så begynte han å bruke sofa, senger og oss voksne som turnmatter. Og snakker hull i hodet på alle og enhver. Hehe. Veldig slitsomt. Men er nok bare noe dem må komme over det også. Vi er tydligvis ikke alene:)
Trollemor og snuppa! Skrevet 20. desember 2009 #8 Skrevet 20. desember 2009 Vi har en fireåring som er sånn.. Ordentlig kålmark.. Ser det er en stund til det går over.. :o/
camilla^ Skrevet 20. desember 2009 #9 Skrevet 20. desember 2009 Jenta mi som snart er 5år, har skikkelig lopper i blodet. hun er høyt og lavt, og skravla går i ett. Eneste hun klarer å holde seg litt rolig rundt, er når hun leker med noen av lekene sine. Og da forsvinner hun ofte vekk fra oss andre, men skravla hennes går i ett. leker hun p rommet så høres det ut som det er ti unger der inne, selv om det bare er hun som leker. Slik var også storesøster i denne alderen. var høyt og lavt, med lopper i blodet. Nå, 2 år etter har hun roet seg. kan sitte og pusle med sine ting i lang tid. Praten går like mye til tider, men ikke like mye som det var en stund. Min manns minste var også mer aktiv og skravlete i denne alderen, hun overgår igrunn mine ganske mye. Hun skravler like mye enda, hun er helt ekstrem. Men hun har blitt roligere. Meg og min mann hører ikke lenger all den skravlingen i huset. Det er som en radio som står på i bakgrunnen som vi ikke hører på. vi reagerer på mamma eller pappa. Med 3 unger som skravler mye, alene eller med hverandre blir man susete i hodet om man skal høre på alt. Man merker all skravlingen når huset er tomt for unger, da føles huset helt tomt og uten liv. Da savnes den skravlingen. ingen av våre unger har adhd, eller vi har tenkt i de tanker. De er barn, og de har sine perioder med forskjellige ting.
Ksenia & Anjem Skrevet 20. desember 2009 Forfatter #10 Skrevet 20. desember 2009 Jada det er jo slettes ikke sikkert han har adhd..Ble bare litt bekymret fordi bare for noen uker siden var han ikke så "vill" så han har forandret seg mye de siste par ukene, og da blir jeg bekymret.
Ugl@ Skrevet 20. desember 2009 #11 Skrevet 20. desember 2009 Ikke uvanlig at de blir litt urolige på denne tida av året, mye forventninger og spenning i de små kroppene. 4åringen er litt propell for tida hun også, men vet det er all spenninga siden det nærmer seg Jul.
Twintipp og himmelblå Skrevet 20. desember 2009 #12 Skrevet 20. desember 2009 Barn er foskjellige. Dersom han har adhd går det på hyperaktivitet, impulskontroll og konsentrasjon. Klarer han å konsentrere seg lenge med noe? Annet enn akkurat hva som interresserer seg? Blir han fort avledet? Ser du mye motorisk eller uro generellt? Adhd kommer ofte til syne i 4-6 års alder, men de aller fleste har jo sett tegnene siden barna var små.
Tøysetipp Skrevet 20. desember 2009 #13 Skrevet 20. desember 2009 Jenta mi på 6 år er likedan. Hun har vært et tvilstilfelle ift adhd, men hun trenger utfordringer og når hun møter motstand klarer hun også å konsentrere seg. Kjeder seg lett, men kan sitte lenge med regnestykker, skoleoppgaver etc. Hun prater eller gir lyd fra seg ustanselig, og er proppfull av livslyst og energi. Stikk motsatt sv sin far og meg. Den klassiske ledertypen og kan gjerne underholde et helt spktrum av mennesker. Får vi besøk er det frem med gitaren eller lekemikrofonen for å opptre. 'Se på mej se på mej'.... Det går noen kuler varmt av og til. Det blir fryktelig slitsomt når en skal være i sentrum hele dagen hvor det å se på tv som regel er gørrkjedelig. Det må skje noe, hun må være i vigør og i det store og det hele. Jeg bruker å si at vi ikke trenger å gå på sirkus, for det har vi nok av hjemme.
Abracadabra Skrevet 20. desember 2009 #14 Skrevet 20. desember 2009 det er som om du har skrevet innlegg om sønnen min!!! han ble tre år i forrige uke, og er totalt virvar om dagen...han hopper og spretter og klarer ikke å fullføre noenting...å kle på ham om morgenen feks er et mareritt, han turner og danser og er helt vill...han er strålende blid heldigvis, det er verre med humøret mitt hihi... snavla går også i ett, han er kjempeflink å snakke og jeg er kjempestolt av ham. pluss at det er supergøy å snakke med ham, han er skikkelig vittig! men litt pause av og til hadde vært kjekt... "se da! se på meg da! let etter meg da! se da mamma!" for ikke å SNAKKE om hvis jeg er så syndig å snakke i telefonen, hehe. "hvem er det? hva sa hun? hva sa hun mamma? kommer de i dag? kommer hun på besøk?" osv osv. også med UTROLIG HØYT VOLUM HELE TIDEN OGSÅ!!! phew! også er han blitt mye trassigere også. "nå teller jeg til tre" har fungert kjempebra hos oss, frem til nå, så sant jeg snakker rolig og forteller hva som skjer hvis jeg kommer til tre...men i det siste så har han bare sett på meg, og fortsatt med bøllingen så han må ta konsekvensene (jeg passer stort sett på at jeg "truer med" gjennomførbare konsekvenser). her også begynte det for en måneds tid siden, helt plutselig! vet ikke om det er alderen, det at han har begynt i bhg for et par mnd siden, julen, lillesøsteren (5 uker gml), eller at pappa har reist til utlandet igjen...eller en kombinasjon av alt mulig... men det er godt å vite at det ikke er bare ham, føler meg litt bedre nå, det er kanskje normalt med maur i buksen, hehe!!! får håpe de roer seg etterhvert
Gjest Skrevet 20. desember 2009 #15 Skrevet 20. desember 2009 Barn i den alderen har da ikke ADHD pga høyt aktivitetsnivå. Da skulle de fleste fire - fem åringer jeg kjenner hatt en diagnose og det har de heldigvis ikke.
Ksenia & Anjem Skrevet 20. desember 2009 Forfatter #16 Skrevet 20. desember 2009 Jeg har da heller ikke sagt at han har det..Var derfor jeg spurte her inne, om andres erfaringer. Nå ser jeg jo at det virker som det er ganske vanlig, og da er jo det bra. Jeg må jo begynne å lure når sønnen min plutselig forandrer oppførsel totalt.
OsloMor Skrevet 20. desember 2009 #17 Skrevet 20. desember 2009 Da jeg jobbet i bhg. så var det guttene fra 5 som var mest aktiv, de raste rundt og blir mer enn gjerne preget av de andre, også når de var hjemme.
Ksenia & Anjem Skrevet 20. desember 2009 Forfatter #18 Skrevet 20. desember 2009 Ja kan nok stemme..er "glad" det virker som det er ganske vanlig..
olla Skrevet 20. desember 2009 #19 Skrevet 20. desember 2009 HAr akkurat lest en bok om ulike aldre og hvordan barna er og ca 6 år, så pleier de være slik, De har liksom behov for å ligge/sitte, klarer ikke sitte i ro, kan være kjeitete, så det er vanlig, og går over!!
Honningmelon Skrevet 20. desember 2009 #20 Skrevet 20. desember 2009 Min gutt blir snart 6 år, men han har ofte vanskelig for å sitte stille, ja. Får helt fnatt om han skal sitte på fanget, for han sitter jo ikke stille. Han løper rundt og hoier og snakker hele tida. Og han er egentlig en veldig rolig gutt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå