CMH Skrevet 14. desember 2009 #1 Skrevet 14. desember 2009 Spiser de selv? Holder koppen og brødskiva selv? Min gjør det, men med brøskiva blir det bare gris! Men hun insisterer virkelig og hyler om jeg tar brødskiva eller frukt fra henne, og jeg mener at med litt trening går det seg sikkert til. Vi har forøvrig slutta å dele maten opp i små biter. Deler heller skiva i to, så holder hun og spiser selv.
Fru_Pigalopp Skrevet 14. desember 2009 #2 Skrevet 14. desember 2009 Ja, hun holder kopp og skive selv Men ofte må jeg hjelpe henne å bikke koppen langt nok bak så det kommer ut noe når hun suger. Hun har nemlig noen kopper med sugerør effekt. Frukt skjærer jeg i biter, hvis ikke blir det allt for mye i munnen og mye gris. Hun får klementin, druer, banan og mango. Har ikke begynt å gi harde frukter som feks eple i biter enda, er så redd for at det skal sette segi halsen. Spiser hun noe grøt/ middag selv? Moser du middagen enda? Min spiser myke grønnsaksbiter med fingrene selv, men det blir som regel most også mater jeg med skje. Har dere begynt å øve på å spise med sje selv enda? Morro å høre hvordan andre på samme alder gjør det
Trollemor75 Skrevet 14. desember 2009 #3 Skrevet 14. desember 2009 Vår er 10 mndr, og så lenge ting er skåret i terninger, spiser han selv uten å grise for mye. Han får fremdeles brød i terninger, for ellers stapper han alt inn på en gang, han er en litt utålmodig matvrak. Han holder koppen selv, har gjort siden vi begynte med kopp. Frukt i biter, kjøtt i biter, grønnsaker... Han spiser ikke selv hver gang, til det er mor for utålmodig (lett å se hvor han fikk den fra), men får han muligheten inntar han er helt måltid på egenhånd.
CMH Skrevet 14. desember 2009 Forfatter #4 Skrevet 14. desember 2009 Grøt og middag mater vi henne med. Alt som går inn med en skje Må faktisk også dytte koppen bakover så dte kommer drikke ut, men holde selv det skal hun Harde matbiter tør jeg ikke gi henne enda. Så derfor går det for det meste i myk pære og banan av frukt. Også druebiter da..
CMH Skrevet 14. desember 2009 Forfatter #5 Skrevet 14. desember 2009 Moser forresten ikke middag. Hun får smake fiskekaker i mindre biter, samme med fiskepudding etc. Grønnsaker skjærer vi også i små biter. Hun spiser fint mat med masse klumper i. Blitt flink å tygge, har 8 tenner
Lemonia Skrevet 14. desember 2009 #6 Skrevet 14. desember 2009 Nå er vår passert året da, men han kunne spise brødskive og annen mat han får holde selv fra ca 10 mnd. Det fungerer best om brødskiven blir skåret i passe munnfuller, men nå når han er rund 12 mnd går det litt bedre med større biter skjønt det er litt tidlig med hele brødskiver ennå.
Trollemor75 Skrevet 14. desember 2009 #7 Skrevet 14. desember 2009 Jeg synes det funker godt med lange striper, inklusivt skorpe. Hele skiven blir for grisete, og altfor små biter tygger han ikke alltid så godt. Er ofte imponert over hva han klarer å spise selv.
MintCondition Skrevet 14. desember 2009 #8 Skrevet 14. desember 2009 Min er snart 12 mnd (29.12), og spiser selv, både middag, skive og grøt. Drikker selv av tutekopp. Skiver skjærer vi i strimler, slik Trollemor75 beskriver, og middag spiser han med skei eller gaffel. Ofte må vi hjelpe ham å få maten på gaffelen/skeia såklart Og så hjelper han mye til med hendene Han spiser stort sett havregrøt når det kommer til grøt, så den klarer han fint å spise selv med skei, så lenge vi har laget den passe tykk.
hurra1234 Skrevet 14. desember 2009 #9 Skrevet 14. desember 2009 Vår er 10,5. Hun drikker fint selv av sugekopp, spiser brodskiver i terninger (hun stapper også alt for mye inn i munnen om hun får større biter), og øver såsmått på å spise grøt med skje selv. Hun får til bevegelsen, men vanskelig å få grøt på skjeen. Ellers prøver vi å la noe av vår middag bli babyvennlig. Idag fikk hun stekt torsk på en liten tallerken. Torsk og laks spiser hun veldig fint selv. Det kan hun mose med gommene. (bare 2 tenner). Kjøtt derimot, blir for vanskelig. En på barselgruppen min har 8 tenner og spiser lett en hel klementin med skall og alt! ;-D
Lille&Jeg + Bøllefrø :) Skrevet 14. desember 2009 #10 Skrevet 14. desember 2009 Her i huset skal ALT gjøres selv Så hun drikker fra tutkopp og glass selv, og begynner faktisk å bli ganske så flink med glass (i plast selvfølgelig Vi må gi henne glasset, men hun holder og drikker fint selv. Tutkoppen plukker hun fint opp og drikker. Også elsker hun å spise med skje, så gir hun den til oss så vi kan ha på mere mat. Siste nytt her er brødskive med skje, hun plukker opp biten og legger den på skjea og spiser - kjempestas Hun får medisin på skje før skiva, og har hun først fått ei skje er det klin umulig å ta den fra henne igjen. Hun kan også få ei hel skive delt i fire, men da blir det fort mye gris og vel mye i munnen samtidig. Det beste hun får er skorpe, så hun spiser liksom den som dessert, da gir vi hele skorpa som hun koser seg med, greit å ha noe å bruke tennene til Middag får hun i biter, har begynt med 12 mnd glass, ellers får hun det vi spiser -uten salt. Hun liker ikke most mat, aldri gjort, grøt spiser hun heller ikke. Så her er all mat delt opp opp i biter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå