*Minnie Mus* Skrevet 12. desember 2009 #1 Skrevet 12. desember 2009 skal nemlig ha svigers og noen til over på middag om en ukes tid og lurer litt på hvor stor kalkun jeg burde velge... Vi blir 3 damer, 4 storspisere av noen menn, 3 barn i alderen 3-6.... hvis man fryser ned en kalkun, når bør man ta den opp for å være sikker på at den er tint?
Sugarbells med 2 jenter<3 Skrevet 12. desember 2009 #2 Skrevet 12. desember 2009 Hovedregelen sier at du bør beregne 500 g kalkun per person, men består selskapet av matglade personer kan du gjerne øke til 600 g kalkun per person. La kalkunen tine, helst i kjøleskapet i to døgn. Hvis du har ikke plass i kjøleskapet (evt. kjølerom hvis du er så heldig), kan du sette den i kaldt vann i vasken eller en stor vaskebalje i flere timer. Badekaret funker også i nødstilfeller:-) La den stå i romtemp de siste 5-6 timene
Kvitrebekk Skrevet 12. desember 2009 #3 Skrevet 12. desember 2009 Et tips for å gjøre det hele enklere for deg selv er å kjøpe marinert kalkunbryst/lår i stedet for hele kalkunen. Det er SÅ mye enklere! Jeg har laget flere store kalkuner tidligere, men nå kjøper jeg bare disse. Tror de er fra Den stolte hane. Også steker du de bare i stekepose med litt smør og evt løk og diverse inni. Kjøttet blir så saftig og godt og det er utrolig enkelt. I stedet for å passe på å helle over vann/sjy underveis så kjøttet ikke skal bli tørt. Og du får masse god sjy å lage saus av. Slipper mye av oppvasken gjør du også
Gjest mphs Skrevet 12. desember 2009 #4 Skrevet 12. desember 2009 Man kan steke hele kalkunen i stekepose også. Det gjør jeg. Bruker den aller største posen til en 5-6 kg kalkun. Fyller den, pensler med smør og krydrer med salt og pepper før jeg har den inn i posen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå