Gå til innhold

Hvorfor blir kiosklitteratur sett ned på?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Litt inspirert av det andre innlegget her. Jeg er ganske altetende på bøker, har jo mine favoritter, men kan kose meg likeså mye med en kiosklitterær bok, som en prisvinnende bok.

 

Noen som kan forklare hvorfor de ser ned på mennesker som leser (og skriver?) slike bøker framfor andre bøker?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Fordi det er sinnsykt dårlig skrevet, for det meste ;)

 

 

Skrevet

Kan ikke forklare deg hvorfor det er sånn, men jeg er akkurat sånn som deg. Leser det meste også kiosklitteratur! Må si jeg har lurt på hvorfor det blir sett ned på jeg også!

 

Og samboeren min irriterer seg grønn hver gang jeg åpner en bok, for da kobler jeg hele resten av verden ut for en stund. Min pause i hverdagen!

Skrevet

Det er vel en smakssak? ;-) Joda, en del er nok det, men jeg synes mye er bra skrevet også jeg. Har sammenhengende plott, gode personskildringer osv, i hvertfall de seriene jeg leser på nå for tiden.

Skrevet

Jeg ser ikke ned på mennesker som leser kiosklitteratur, men jeg ser ned på mennesker som _kun_ leser slike bøker, supplert med se&hør og VG..

Jeg leser masse husmorporno selv, i tillegg til andre bøker. Men siden jeg er student og leser mye fag i tillegg til at jeg også leser faglitteratur for kosens skyld, er det godt å kunne koble helt av med noe som er fullstendig tanketomt.

Hvis slike bøker gir deg all inputen du trenger sier det vel kanskje litt om hvilken person man er. Uten at det er noe jeg gidder å diskutere nærmere, er bare min oppfatning.

Skrevet

Jeg ser ikke ned på det, men jeg syns kiosklitteratur er så dårlig skrevet - fylt av klisjeer og kliss. Det er ikke avslapning for meg å sitte og irritere seg over en dårlig bok, når jeg vet hvor mange gode bøker det fins der ute! Blir bare irritert på meg selv for at jeg bruker tid på det.

 

Det spørs hvor kresen man er, sikkert da. Jeg innrømmer gladelig at jeg er kvalitets-bevisst :)

 

 

 

 

Skrevet

Sikkert en smakssak, men stort sett er kiosklitteratur dominert av svulstige, halvpompøse, semi-pornografiske historier, med elendige og lite troverdige historier.

 

Jeg syns kiosk-litteratur er itt som Frp, populistisk. Det har mange tilhengere, men liten dybde, er lite gjennomtenkt, og store deler av befolkningen ler av det ;)

Skrevet

Det blir sett ned på fordi det rent litterært har dårligere kvalitet enn såklat "høyverdig" litteratur. Men her er det nok glidende overganger - mye av littertauren som ikke seløvges i kiosker nærmer seg kiosklitteraturen når det gjelder dette.

 

MEN hovedforkjsellen er kanskje at de er ment å dekke ulike behov hos folk. Populærlittertauren skal gi oss flukt fra hverdagen og fantasier vi kan slappe og og kose oss med, de skal underholde, vekke følelser og innlevelse. "Kvalitetslittertaur" kan ofte være mer krevende å lese, og den gir en annen opplevelse enn populærlitteraturen. Det er ikke MENINGEN at vi skal dvele over finurlige formuleringer eller imponerende tekstlige trekk når vi leser en kioskroman. Derfor blir det feil å se ned på slik litteratur - vi trenger vel begge slag.

Skrevet

Huff, beklager alle skrivefeilene - men dere skjønner vel stort sett det som står der.

Skrevet

Veldig enig med deg her ja :-)

 

Er igrunnen glad for at jeg har bred smak jeg da, som klarer å kose meg med det meste av bøker :-) Men, slik er jeg vel med tv også, jeg kan både sette pris på en vakker og tenkevekkende film, og kose meg med hjernetomme programmer som bare er underholdning.

Skrevet

Ja er enig ned La Perla.

Så tror jeg forfattere generelt er personer med stort ego som alle og en er selvutnevnte genier. (Ta feks Ari)

Tviler på en forfatter starter karrieren sin med å tenke "Jeg skal skrive kiosklitteratur!" Det ble vel heller sånn.

Skrevet

Det finnes jo noen grunnleggende kriterier for hva som er god litteratur som godt språk, nyskapning når det kommer til narrativ struktur, karakterer osv. Det er jo det samme for film og tv-serier.

 

Det blir som å sammenligne Hotell Cecar med Six feet under, men selv om litteraturen ikke er speseielt god kan den være svært viktig. Når en forfatter produserer 10 bøker i året sier det seg selv at kvaliteten ikke klarer å nå de klassiske kriteriene, om en ikke er et supermenneske.

 

Jeg ser ikke ned på folk som leser og skriver denne typen litteratur, og kjenner minst to som masseproduserer denne typen skjønnlitteratur, men det er synd om de ikke vil la seg utfordre av andre typer litteratur også.

Skrevet

Altsaa, jeg kjenner en dame (rettere sagt en venninne av mamma) som tenkte nettopp det. Jeg tror ikke seriene hennes er blant de mest populaere, men hun har en fast inntekt hver mnd.

 

Skjoennlitteratur er mer eksperimentelt og dermed er det langt fra sikkert at en tjener paa det. Saa for noen som oensker aa skrive boeker er nok kiosken det tryggeste alternativet.

Skrevet

Smakssak eller ei, storyene er ofte tynne og fylle av floskler (struttende lem, egoistiske mannfolk, martyrkvinnfolk). Hadde man skulle gått gjennom halvparten av det hovedpersonene er gjennom i løpet av et halvt år, hadde man åkt rakt til innleggelse på psykiatrisk.

 

Men, jeg leser slike og. De er perfekte å lese på do, og på senga når jeg jeg ellers bare leser faglitteratur og bruker hodet mye på det. Og noen serier er faktisk fine. Livets døtre er den beste jeg har lest.

Skrevet

Som mange her sier; ofte dårlig skrevet og forutsigbar handling. MEN jeg leser det ofte jeg :) Jeg gidder ikke finne meg i at noen skal fortelle meg hva jeg skal lese, hvilke filmer jeg skal se og hvilken vin jeg skal drikke. Slikt kulturel snobberi gir jeg bengen i, det viktigste er å leve livet sitt og ha det fint.

Gjest Bjørnen Collargol*gravid
Skrevet

Jeg innrømmer at jeg også leser slike bøker jeg. Synes det er deilig å lese på stranda feks. Ja kanskje ikke så mye mening i det som står der, men hvorfor skal det være det bestandig da?

Skrevet

Fordi det er så ufattelig kjedelig og platt, og fordi verden huser x-antall forfattere som skriver lesverdige bøker.

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...