Anonym bruker Skrevet 22. november 2009 #1 Skrevet 22. november 2009 Det er de merkeligste ting som blir kalt politisk korrekt, men hva menes egentlig med det? Mødre som bruker tøybleier, for eksempel, er det politisk korrekt? Hva betyr det, at de gjør det bare for å imponere, liksom? Og om man ikke har fordommer mot homofile eller mørkhudete så er man politisk korrekt, men hva menes med det? At de egentlig er fulle av fordommer, men ikke vil innrømme det? Er det så umulig å forestille seg at noen faktisk oppriktig er opptatt av miljøet, eller ikke vil ha tv, eller ikke ikke misliker folk som er annerledes? Og hvorfor kalles det korrekt når det åpenbart er ukorrekt? Tror folk virkelig at andre lever livet sitt for å imponere andre? Det synes jeg virker merkelig.
Anonym bruker Skrevet 22. november 2009 #2 Skrevet 22. november 2009 Er vel lettere å argumentere for ting som er politisk korrekte. De som er "PK" slenger ofte til andre at de hører hjemme i forrige århundre, at de er umoderne. Ja, noen bygde til og med en tidsmaskin til Nina Karin Monsen for å sende henne noen hundre år tilbake :-) Men jeg mener at dagens barn og morgendagens barn har de samme behov for familietrygghet som fortidas barn hadde. Derfor er ikke dette med å være "moderne" noe relevant i debatten.
Anonym bruker Skrevet 22. november 2009 #3 Skrevet 22. november 2009 Men det forklarer fortsatt ikke begrepet politisk korrekt. Jeg tror tilhengere av kjønnsnøytral eksteskapslov (siden du nevnte den) faktisk MENER at homofile og heterofile skal ha samme rettigheter. Jeg tror ikke de sier det fordi det er lettere å argumentere for, som du sier, eller fordi det imponerer omgivelsene. Noen ganger virker det som om begrepet politisk korrekt brukes for å slå ned motdebattanten når man har sluppet opp for argumenter. Det er et skjellsord, et stempel, en hersketeknikk. Og Fru Monsen fikk jo Fritt Ords pris så vidt jeg husker, så hun er vel ikke kneblet. At mennesker er uenige med henne må hun jo tåle.
Anonym bruker Skrevet 22. november 2009 #4 Skrevet 22. november 2009 Ja, de politisk korrekte mener faktisk det de sier. Problemet oppstår når de selv bruker sin korrekthet som argument i debatten. Dvs. når noen ytrer ønske om å kneble motpartens argumenter fordi de er "håpløst umoderne".
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå