Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #1 Skrevet 21. november 2009 Først var jeg fattig alenemor. Så fikk jeg bedre økonomi, men fikk litt avsmak for forbrukskulturen og bruk og kast-mentalitet, i tillegg til at jeg er opptatt av miljøet. Nå har jeg plutselig oppdaget at de pengene jeg sparer er i ferd med å vokse seg store, og faktisk kan utgjøre egenkapital i huskjøp eller lignende, så jeg har fått sparedilla! Hva er ditt beste sparetips? Stort eller smått, alle monner drar :-)
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #2 Skrevet 21. november 2009 Budsjett! Handle en gang i uken. Ha egen konto til regninger.
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #3 Skrevet 21. november 2009 Spare i fond om du tenker en 5 års periode. Da ville jeg nok satset på de norske/nordiske. Norsk økonomi kommer til å vokse. Mitt fond har ligget på 17% avkastning den siste tiden og det er jo bra:) I lengden sparer du penger uansett på denne måten:) Lykke til. Ikke kjøp det du ikke trenger;) Sjekk altid f.ex på finn.no eller ebay om du skal ha noe, kanskje du finner samme greia for halve prisen;) Det sparer miljøet også
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #4 Skrevet 21. november 2009 Handle inn én gang i uken er et godt tips. Er ikke flink nok til å planlegge menyen ennå, men der er det myye å spare! Vi kunne sikkert kuttet matbudsjettet med en tredel.
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #6 Skrevet 21. november 2009 15:14 her. Vi begynte å skrive handleliste, og handle en gang i uken for ett år siden. Vi gikk fra 7000 i mnd, til 5000. Nå handler vi annenhver uke, og klarer oss med 4000. Vi er to voksne og to barn på 5 og 3 år. Handler mye på Rema 1000. Mest fordi det er nærmest for oss, men det skader ikke at det er mye billigere der enn på Meny, foreksempel.
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #7 Skrevet 21. november 2009 Holberg Norge er nokså bra for tiden , Holberg Norden er mer stabilt... men det er jo mer risiko med noen enn andre da. Det spørs hva du selv vil, men syns det er greit å ha et risiko fond og et som er mer stabilt. Dessuten er det en del fond som går på kina, india, asia.... det er jo økonomier som også kommer til å vokse og gro;) Ser de skriver mye i avisene også nå hvilket fond som er bra å investere i så det kan være lurt å ta en skikk der. Hvis du er veldig interessert i dette kan burde du ta en telefon til banken å snakke me en rådgiver... de kan veilede deg litt. Se hvilket selskaper fondene består av; f.ex så tipper jeg at norske oljeselskaper, lakseselskaper, flyselskaper kan være en fordel å ha med... Oljeprisene kommer jo til å stige så da vil det jo være en fordel å ha med oljeselskaper som løfter fondet... Statoil eller seadrill eller... Følg litt med i avisene så kommer du fort inn i det hvordan vår økonomiske verden fungerer. Er litt ny selv, fikk sparedilla selv og syns dette er interessant. Allikevel lurer jeg på hvordan noen kan tjene seg søkkrike med å nesten ikke ha noe... hmmmm;)
Gravidica Skrevet 21. november 2009 #8 Skrevet 21. november 2009 BSU-konto hvis du oppfyller kravene. Spar maxbeløpet hvert år så lenge du kan. Du får svært gunstige rentebetingelser pluss skattelette. Sparer du 20000 i året får du 4000 igjen på skatten. Ingen bedre!
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #9 Skrevet 21. november 2009 Fra 7000 til 4000 er jo utrolig mye! Bra jobba! Ikke HI, men ble nesten litt inspirert jeg også
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #10 Skrevet 21. november 2009 Har ikke så mange penger å sette i fond, så mitt sparetips er mest i det daglige. Men det er utrolig enkelt. Ikke gå i butikker. Når du MÅ i butikk, gå i spesialforretning. Ikke gå i kjøpesenter eller stormarkeder for der blir du utsatt for fristelser hele tiden. Dette har funket for meg, jeg har ingen impulskjøp lenger.
Anonym bruker Skrevet 21. november 2009 #11 Skrevet 21. november 2009 Det finnes en bok som heter omtrent "Den lille boken som lurer markedet" eller noe sånt. Har ikke lest den, men flere jeg kjenner sier den er lærerik, og faktisk fungerer. HI
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå