cornelia_høygravid Skrevet 16. november 2009 #1 Skrevet 16. november 2009 Var hos jordmor i forrige uke, og jeg nevnte for henne at babyen føles mye større enn sist gang. Har vært litt bekymret pga av dette, men tenkte at det kanskje bare var meg som var litt hysterisk. Hun valgte å sende meg til sykehuset for kontroll, og det viste seg at han ligger 35% over gjennomsnittet, minst! Det betyr at han blir rundt 5 kg dersom han blir født på termin. Ble lovt at jeg ikke skulle gå på overtid, men litt redd og usikker på hva som skjer. Vil egentlig helst bli satt i gang fortest mulig, 11 dager til termin i dag... Fått time på sykehuset til fredag, men vet jo ikke hva de vil gjøre da. Legen nevnte også at det kanskje var best med keisersnitt. Noen med erfaringer med å føde store barn? Kan jeg be om keisersnitt? Har egentilig ikke lyst til det, men tenker at det fort kan bli det uansett hvis han er så stor...
Nr3påG3jenter:) Skrevet 16. november 2009 #2 Skrevet 16. november 2009 Jag fick en jente på 5116 g o det var inga problem. Men jag visste inte före att hon skulle vara så stor, hade jag vetat hade jag nog blivit supernervös! Men jag hade ju också fött en gång före (jente på 3000g) så jag var ju inte förstegangs tack o lov! Lycka till!
cornelia_høygravid Skrevet 16. november 2009 Forfatter #3 Skrevet 16. november 2009 Takk for det. Litt beroligende å høre : )
vi blir 4 :o) Skrevet 16. november 2009 #4 Skrevet 16. november 2009 De måler oftest feil, så det kan jo være en trøst! Har selv gått til UL hver uke, for å få en jevnere vektlinje, ettersom det er så vanskelig for legene å måle riktig.. Da kan tallene varriere fra 3100 til 3900 uka etter, for så igjen å være 3400.. så det er ikke lett det der. Uansett ser de jo at barnet ditt er stort, men hva med hodet? det er jo faktisk det som er det som teller mest. Synes det var litt rart at de ikke bare setter deg gang, så slipper barnet bli noe større. På sykehuset hvor jeg hører til, settes man igang før termin dersom barnet ser ut til å bli stort. Skal selv settes igang i morgen.. svært spennende! Du får høre om igangsetting på fredag! Stå på krava ) helt klart bedre med normal fødsel enn ks da! Også er det jo veldig positivt at du har født før! Lykke ti!!
Sørlandsperla Skrevet 16. november 2009 #5 Skrevet 16. november 2009 Jeg har termin i morgen og skal på sykehuset nå etterpå for å vurdere hva vi skal gjøre! Har en del svangerskapsplager, i tillegg til at ungen ble målt til ca 4,5 kg på fredag. Jeg fikk beskjed om at de helst ikke vil sette i gang når ungen er så stor. Husker ikke begrunnelsen men..Men dette ser ut til å variere fra sykehus til sykehus.. Jeg er klar for å få min lille ut..og jeg tar gjerne keisersnitt!) Lykke til hvertfall..
cornelia_høygravid Skrevet 17. november 2009 Forfatter #6 Skrevet 17. november 2009 Jeg fikk også beskjed om at de helst ikke vil sette i gang for tidlig, spes. med stor barn fordi fødselen har lett for å stoppe opp og ende i hastekeisersnitt. Med store barn var det veldig viktig at kroppen var klar for fødselen, ellers ville ingenting skje. Veldig spent på fredagen da. Hørtes ut som legen helte mot ks, men de skulle også vurdere å sette meg i gang da. Håper virkelig på en god fødselsopplevelse, kjenner at jeg er litt redd nå.
bompibomp Skrevet 17. november 2009 #7 Skrevet 17. november 2009 Trodde de fleste sykehus gikk for keisersnitt når babyen nærmet seg 5 kg... Å skulle få ut en så stor unge, uten å få skader som kan vodle deg problemer i ettertid.. .. for meg høres det ut som et sjangsespill..
ღLykkelig mღmmღ til to:) Skrevet 17. november 2009 #8 Skrevet 17. november 2009 Ingen erfaring med dette selv. Mini er estimert til over 4kg så må si jeg gruer meg jeg også (ikke så mini likevel!) Men farmor har fått fem barn på rundt 5 kg. Pappa veide vel 5200 tror jeg. Og farmor er en ganske liten dame! Alle fødsler har gått bra. Men ingen av legene ville starte fødselen. hun gikk 3 uker på overtid den ene gangen (dette er 48 år siden da). Men har lest flere steder at de helst ikke vil sette i gang fødsel når barna er store, som de skriver over her.
♥♀-♂-♀-♂-♀-♂♥ Skrevet 17. november 2009 #9 Skrevet 17. november 2009 Jeg fødte en stor jente på 4730 g i fjor, og det var ingen forskjell på den fødselen kontra mine andre, der ungene har vært mellom 3500-4000 g. Vondt er det jo der og da uansett. Det går nok helt fint skal du se.
tvillingen Skrevet 17. november 2009 #10 Skrevet 17. november 2009 Det er jo hodeomkretsen som egentlig avgjør om det "går" med vanlig fødsel. og det med brede skuldre. Jeg fikk en gutt med keisersnitt på 4 kg (akutt),neste veide 4,3 kg og ble født vanlig. Min mor stakkars fikk en gutt på 5,6 (!!) kg, fødte vaginalt uten smertelindring, de mente det var en jente på rundt 4 kg... Men det er jo nesten 30 år siden. Idag kommer sjeldent sånne sjokk, heldigvis!
millemorill Skrevet 17. november 2009 #11 Skrevet 17. november 2009 Du skriver at du venter en "kjempebaby" men du skal se at når den kommer ut er den et nydelig lite nurk. Det var i alle fall min gutt på rundt 4,7kg:) Det var førstemann, og det kom helt uventa at han var såpass stor. Fødte vaginalt, på 6 timer og uten smertelindring. Måtte heller ikke sy så mange sting i etterkant. Venter nummer to nå, og hadde planer om å "stå på krava" og forlange å bli satt i gang på termin, men det viser seg at babyer ikke legger på seg noe særlig etter termindatoen fordi morkaka har gjort jobben sin, og babyen må tære på det som er... På mitt sykehus setter de i hvert fall ikke i gang fødsel før termin pga høy vekt, men vurderer keisersnitt på 5kg+. Lykke til med fødsel:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå