Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #1 Skrevet 16. november 2009 Vi har ei jente på 12 som har begynt å prøve seg litt med sminke. Hun bruker det ikek på skolen, men vil gjerte ha det på ellers. Veldig mange andre jenter på den alderen har begynt med det, også i skoletiden. Vi liker det ikke, men ser jo at "alle andre" gjør det,. jeg synes de er for små til å sminke seg i den alderen. I tillegg er hun veldig lys, og bruker sort sminke, så det ser jo veldig hardt og rart ut. Synspunkter? Hva hadde dere gjort?
Gjest Skrevet 16. november 2009 #2 Skrevet 16. november 2009 Jeg ville valgt mine kamper med omhu, og sminkekampen er etter mitt syn ikke vert å ta. Men du kan jo sende henne til en proff hvis du vil at hun skal lære å sminke seg pent.
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #3 Skrevet 16. november 2009 Å nekte henne er vel dumt, da er det lett for at barnet trasser og sminker seg dobbelt så ofte og dobbelt så mye. Men hva med å ta henne med på butikken og kjøpe en naturlig farget lipgloss og en lys brun mascara f. eks. og snakke om at sminke skal se naturlig ut, som om man ikke har sminke på.... Kan jo gjøre det til en hyggelig "bli voksen-aktivitetet" med jenta di:)
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #4 Skrevet 16. november 2009 Hadde nekta henne. Det ser dumt ut, og det sender ut helt feil signaler til omverdenen. Hun er bare et barn, og bør ikke få bestemme dette selv. Ble det helt krise kunne jeg kanskje strekt meg til brun mascara, men ikke noe mer. Barn skal ikke se ut som små "horer", og det er ALTfor mange som gjør det. Stygt er det. Det er noe annet om hun leker seg med sminke på rommet, utkledning er jo helt greit, men ikke ut av huset med det!
Gjest Skrevet 16. november 2009 #5 Skrevet 16. november 2009 Enig med forslaget over her med å hjalpe henne med å finne litt mykere farger på sminken når hun likevel vil bruke. Dette er ikke en kamp jeg ville tatt, men jeg ville prøvd å få henne til å sminke seg diskret og pent i det minste. Ser at det er blitt ganske vanlig å begynne med litt sminke (mascara og lipglos) i 12 års alderen, så unormalt er det ikke selv om jeg synes det er litt tidlig i og med at vi var 13-14 år før vi begynte.
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #6 Skrevet 16. november 2009 Jeg synes de er for unge. Jobber som lærer, og det er noen av elevene på rundt 12 år som bruker sminke. Sort / hard sminke ser ut til å være standarden. Mitt personlige ønske er at barneskolen skal få være en frisone for det presset barna utsettes for, men det er dessverre utopi. Synes allikevel ikke at det gjør noe om foreldrene setter ned foten, slik at barna må vente til de begynner på ungdomsskolen før de kan bruke sminke. (Fremdeles tidlig, men uungåelig. Ser på bilder fra min ungdom, der vi jentene i 8. klasse (9. i dag) er "små", og fint sminket med blå eye-liner og mascara. He he)
Mammas lille venn heter Liam Skrevet 16. november 2009 #7 Skrevet 16. november 2009 Jeg tenker også som så at det er viktig å fortelle hvor naturlig pene de er og at mye sminke ødelegger huden dems. Jeg har kjøpt en fin rensekrem til henne. Av og til dekker vi opp med varmt vann og damper huden, renser skikkelig og koser oss. Skikkelig jenteseanse. Hun bruker sminke, men jeg prøver heller å lære henne å bruke så lite som mulig for at det skal se pent ut, ikke vulgært. Som andre sier her, velg dine kamper med omhu. Jeg liker ikke at min 12 åring sminker seg, men jeg snakker heller med henne om omfanget av bruken og hvor mye hun har på. Slipper opp på et område for å holde igjen på et annet. Hun får bla. ikke lov å dra til byen alene med venner uten at det er en voksen med dem. Da kan de godt få gå litt alene, men ikke reise til byen alene, slik som mange andre på hennes alder får lov til. Byen er for meg ikke et oppholdssted og lekeplass for unge jenter og gutter.
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #8 Skrevet 16. november 2009 Her får hun bruke sminke på lørdager. Hun har prøvd seg i flere år å sminke seg, men har pent måtte gå og vaske det av igjen. Skal hun bare være hjemme får hun lov å leke seg med sminke og styre som hun vil. Det er få som får lov å sminke seg i ukedagene av hennes veninner. Så jeg tror vi foreldre rundt her har ganske like meninger. Jeg har ikke snakket med andre foreldre om dette. Hun er helt i himmelen når hun kan sminke seg selv og sminke de 3mindre søstrene. Når hun begynner på ungdomskolen må vi nok slakke litt på tøylene, men vi har ikke måtte si eller få henne til å ta av på snart to år nå. Og om hun evt sminker seg nå, så synes det ikke. Utover lørdag som hun kan se ut som ett fugleskremsel til tider. "jeg må jo prøve ut. Se så kult!!!!!!"
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #9 Skrevet 16. november 2009 HI her. Jenta er naturlig vakker og kan ikke på noen måte bli penere enn hun er ved å bruke sminke. Dette fortelle rvi henne, og vi sier heller ikke at hun ikke FÅR LOV, bare at vi synes det er dumt og ikke liker det. Jeg kan kanskje kjøpe noe litt finere sminke til henne, ja, og vise henne hvordan det kan se mer naturlig ut. Hva slags sminke burker veldig lyse mennesker da? Selv er jeg veldig mørk.... har dere noen tips?
Mammas lille venn heter Liam Skrevet 16. november 2009 #10 Skrevet 16. november 2009 Ja, tror vi vinner mer på å spille litt på samme lag enn å nekte, tror ofte det resulterer i værre sminking. Ser forskjell på min jente og noen av vennene som har tykt lag med sparkel i ansiktet. Er hun lys med lyse vipper er det sikkert litt gøy for henne at de blir litt mørkere så de synes bedre. Kan jo bruke sort maskara uten at det ser overdrevent ut. Litt sort maskara og kanskje en lys skygge, det holder. Bedre med sort maskara og lys skygge, enn at de kliner på masse brunkrem og sort strek rundt øynene. Kanskje vippetang er gøy, gjør jo mye det også. Lippglos bruker de vel nesten "uansett".
Gjest Skrevet 16. november 2009 #11 Skrevet 16. november 2009 Mørk brun mascara ser mye bedre ut enn svart på lyse mennesker (som hverdagssminke i hvertfall). Hva med å få en som jobber på parfymeri eller hudpleiesalong veilede litt og hjelpe til med å finne fine farger til henne? Lage litt stas ut av det rett og slett :-)
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #12 Skrevet 16. november 2009 la henne få bruke litt sminke, hjelp henne med å få det til å virke naturlig:) selvfølgelig liker ikke vi mammaer at jentene våre blir voksne....og i 12-13 års alderen begynner jentene i puberteten og snart blir de mer og mer voksne...tiden går så alt for fort...
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #14 Skrevet 16. november 2009 Jeg begynte å sminke meg i 11-12 års alderen. Og jeg er født i 1973, så tidene har ikke forandret seg så mye. Husker gnålet til moren min og andre i familien om at det var så stygt med så mye pudder, men det brydde jeg meg ikke om. Brukte hele ukelønna på hårgele fra Studio Line og Pierre Robert pudder. Jeg må le når je ser jenter på med så mye pudder i dag. Det er jo grusomt. Men de må nok finne det ut selv. sånn er det bare med en del ting. De synes mammaene sine er håpløse og at de ikke har peiling uansett. Og moren min er bare 18 år eldre enn meg...
Anonym bruker Skrevet 16. november 2009 #15 Skrevet 16. november 2009 Jo det var kanskje en ide å ta henne med og få litt profesjonell hjelp. Kanskje vi kan få til en avtale også om at hun fortsetter med å være sminkefri i skoletiden ut barneskolen
Mille** Skrevet 16. november 2009 #16 Skrevet 16. november 2009 Jenta mi blir 12 år i april, og vil gjerne sminke seg. Hun får lov å ha på maskara i bursdager, ellers ikke. Har lovet henne at hun skal få ha på maskara på skolen til neste år, dvs 7. klasse, selv om jeg syns hun er for liten. Som flere sier her, velg dine kamper med omhu. Hun er naturlig vakker, men å si det til henne hjelper lite. Hun syns hun er finere med maskara, og det syns jo jeg også om meg selv. Selv om gubben sier jeg er nydelig uten, så går jeg ikke ut av døra uten maskara. ;o)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå