Ranveig R Skrevet 6. november 2009 #1 Skrevet 6. november 2009 Guten vår har aldri interessert seg for teikning, truleg pga dårleg syn. Etter han fekk briller ved 3 1/2 år har han rabla litt, men eg har enno ikkje sett noko som liknar på noko som helst. Han kan teikne ein strek viss eg spør, og kanskje noko som kan likne på ein runding. Han kan ikkje fargelegge og er usannsynleg langt unna å kunne f.eks. skrive ein bokstav, sjølv om eg forklarar og viser strek for strek. Er veldig usikker på kva det er normalt at ein 4-åring kan når det gjeld slikt, og synest det er vanskeleg å skulle øve med han når han ikkje viser nokon interresse for det. Har sjølvsagt tenkt å spørre på 4-årskontrollen, men hs sa at det fort kan gå både 3 og 4 mnd før han får time, då dei ikkje tar slike kontrollar om sommaren og alltid er på etterskudd om hausten.
blond Skrevet 6. november 2009 #2 Skrevet 6. november 2009 Hvorfor vil du øve med han? Sønnen min tegner ikke noe særlig, tror ikke han synes det er særlig morsomt, men det kommer sikkert. Jeg synes ikke det er viktig å øve på det. Om han var skolegutt om et halvt år ville jeg gjort noe med det, eller hvis barnehagen uttrykte bekymring for han. Har du spurt i barnehagen?
yasmina Skrevet 7. november 2009 #3 Skrevet 7. november 2009 Min gutt er veldig flink til aa skrive bokstavene ettersom han allerede er i skolen, men naar det kommer til tegning saa kan han vel ikke tegne noe mer enn personer, dvs store hoder med armer, ben osv. Han er ganske flink til aa farvelegge naa, men det er ogsaa skolens fortjeneste. Maa innroemme at ettersom han ikke liker det noe spesielt godt saa oever vi ikke noe hjemme og lar skolen ta seg av det . Hadde nok ikke tatt det saa tungt og hadde nok ikke oevd paa det enda.
Lene~mor til tre Skrevet 7. november 2009 #4 Skrevet 7. november 2009 Gutten min har aldrig likt å tegne, ikke har har vært intresert i tall og bokstaver heller. Da han begynte på skolen kunne han bare telle til 5 og kunne kun skrive forbokstaven i navnet sitt så han var jo langt etter det man skal kunne. Men vi har aldrig pressa han eller tvunget han, ikke dem i barnehagen heller...det kan bare gjøre vondt værre. Men når han begynte på skolen fikk han plutselig litt interesse for dette og iløpet av første klasse lærte han seg å telle til 12 og han vet hvor mange 12 er i mengde og når han ser tallet, og han kan skrive alle bokstavene i alfabetet og hvet hva dem heter Det er helt supert om man tenker på hvor lite han kunne, så nå er han jo på det samme nivå som de andre Mens jenta mi derimot har skrevet navnet sitt siden hun var 3 år, hun er kjempeflink til å tegne, ja hun tegner faktisk finere enn meg. Hun elsker å tegne og alt som har med bostaver og tall å gjøre, så hun er en av dem flinkeste i klassen i matte. Det er nok det at hun har interessen for det som gjør at hun klarer det så bra for da blir alt så mye lettere. Så barn er veldig forskjellig og det er jo forskjell på jeneter og gutter også.
Kokkeli nyter våren:) Skrevet 7. november 2009 #5 Skrevet 7. november 2009 Snakk med barnehagen om det bekymrer deg. De ser gutten din hver dag. Helsesøster ser han bare den ene gangen innimellom Husker ikke helt hva min gutt kunne, men det var ikke mye han kunne. Han likte ikke å tegne eller se på bokstaver i det hele tatt. Dette endret seg siste året i b.hagen (det var det eneste året hans i b.hage), så når han begynte på skolen kunne han skrive navnet sitt (gansge langt), og telle, husker ikke hvor langt. Men han har alltid vært glad i tall. Nå tegner han enda veldig rablete, ikke lett å forstå hva det er han har prøvd å tegne for noe alltid. Men han skjønner det sjøl..:=)
Ranveig R Skrevet 8. november 2009 Forfatter #6 Skrevet 8. november 2009 Takk for tilbakemeldingar. Vi har ikkje øvd spesielt med han, eg bere lurte på om kanskje vi BURDE ha gjort det. Han er forresten berre 2 dagar i veka i bhg (og 2 dagar i open bhg og ein dag fri), så dei ser heller ikkje SÅ mykje til han i bhg. Men eg skal spørre om det på foreldresamtale i slutten av mnd. Eg har egentlig ikkje tenkt noko særleg over det (utover at han sikkert berre ikkje har interresse av det) før vi var til nevrolog med lillesøster. Legen skulle kartlegge utviklinga hennar og spurte om ho kunne teikne. Ho fekk ark og fargar, og rabla litt. Legen ba meg om å teikne ein sirkel, og jammen herma ho etter det og teikna i noko som kunne minne om ein sirkel, og det var heilt som forventa av ein toåring. Dermed er visst begge to på omtrent same nivå, men lillesøster er meir enn 2 år yngre. Nåja. Eg har ikkje tenkt å tvangsøve på noko som helst, men kan gjerne tilby teiknesaker og slikt litt meir enn eg har gjort. Om han ikkje får tilbudet vil vel heller ikkje interressen kome...
Anonym bruker Skrevet 11. november 2009 #7 Skrevet 11. november 2009 Min gutt er fem år. Frem til i høst var han aldri spesielt opptatt av å tegne, og jeg kunne ikke se at han var spesielt "flink" heller, sammenlignet med sine to eldre søstre. de hadde kommet mye lenger enn ham på den aldreren, og tegnet flotte mennesker osv. Men plutselig, det siste halve året (han ble 5 år for 2 mnd siden), har han fått fullstendig tegnedille, og han er utrolig flink. Han tegner HEEELT rette streker (ser ut som de er laget me dlinjal)og nesten hundre prosent runde sirkler. Mennesker, dyr, romskip, hus, blomster, you name it, med masse detaljjer. Men for ett år siden var han ikke i nærheten. Så din gutt kan fremdeles utvikle seg når det gjelder tegning, og uansett5 er det vel ikek livsnødvendig å være flink til å tegne.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå