Gå til innhold

Logisk positivisme, noen som har litt mer peilig enn meg???


Anbefalte innlegg

Skrevet

satser på at det finnes noen høyere opplyste mennesker her inne som kan gi meg en enkel forklaring på forskjellen mellom klassisk positivisme og logisk positivisme? (ex.fac-pensum)

 

Pensum føles så stort og uoversiktelig,trenger en forklaring på helt vanlig norsk som ikke er tilgriset av utallige fremmedord!

 

Sitter og sliter med en hjemmeeksamen her, og irritrer meg grønn over at ex.phil og ex.fac i det hele tatt eksisterer. Hvem trenger da å vite sånt noe? Grrrr..

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Skal vi se, klassisk positivisme er mer opptatt av observerbare fakta og å dedusere lover og fakta om verden utfra empiri (virkeligheten), mens logisk positivisme også åpner for å bruke logiske slutninger, tanker altså, som for eksempel logiske regler i matematikk. De kan jo ikke sies å være empiriske, siden begrepet som sådan er abstrakt.

 

Ellers altid greit å lese litt på nett hvis man vil ha en forenkling av begreper

 

http://no.wikipedia.org/wiki/Positivisme

 

Skrevet

Tusen takk for svar! :D

 

Joda, jeg har lest meg litt opp på tema på nettet, men trengte bare en liten bekreftelse på at jeg hadde forstått det riktig. ;)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...