alvam Skrevet 3. november 2009 #1 Skrevet 3. november 2009 Lillegutt på 3år ser godt på det ene øyet, men dårlig på det andre (4). Da jeg skulle bestille briller i dag ble jeg spurt om jeg ville ha en annen type glass slik at det ene ikke blir tykkere enn det andre. Trygdekontoret dekker kun standardglass. Denne type glass kostet over 1000kr ekstra. Er det verdt det? Han skal bruke brillene hele tiden.
mamman til to gutter Skrevet 3. november 2009 #2 Skrevet 3. november 2009 Jeg tror stort sett trygdekontoret pleier å dekke alt på glassene uten å spørre spesifikt om hvilke glass som er brukt, men skal ikke garantere det. Ville du selv gått med en brille med et tykt glass og et tynt glass hvis mellomlegget var 1000kr? En brille til et barn må mest sannsynlig byttes oftere enn en brille til en voksen, men jeg hadde ikke vært i tvil om å betale ekstra for en lettest og penest mulig brille til sønnen min.
:-)))) Skrevet 3. november 2009 #3 Skrevet 3. november 2009 Har en sønn som har hatt briller siden han var 3, han er overlangsynt +4,5 på det ene øyet og +6,5 på det andre. Hadde det vært for 20 år siden hadde han endt opp med flaskebunner på begge øynene men i dag er det utrolig hvor fine og tynne de lager brilleglassene. Jeg har nettopp spandert på min sønn (10 år) slike "anti-refleks" brilleglass - regner med at det er noe sånt de snakker om ??? Jeg tror ikke jeg ville brukt penger på dette i denne alderen, er ganske sikker på at han ikke merker noe forskjell og ville ikke tro det var synlig for oss heller, med mindre man studerte de nøye. I den alderen blir glassene fort ripete og stygge og vi skiftet glass årlig pga av dette. Så da blir du nødt til å belage deg på samme utgiften år etter år, og det kan jeg ikke skjønne vitsen av. Noe helt annet når han blir større og tar mere vare på brillene sine. De blir så søte disse små når de får briller på, det synes jeg med min i hvert fall.
3småtroll♥ Skrevet 3. november 2009 #4 Skrevet 3. november 2009 Her har datteren vår likt syn på begge øyne, men vi har tatt ekstra tynne glass så hun skulle slippe å få så tykke og tunge briller. Får det dekt av NAV;) Be bare brillebutikken om å skrive på kviteringen til NAV at de anbefalte dette pgs ulik styrke på øynene hans så blir det nok dekt!!
Lupinia Skrevet 3. november 2009 #5 Skrevet 3. november 2009 Her er jeg ikke i tvil. Jeg har selv stor styrkeforskjell på glassene i brillene mine. Når tyngden på glassene blir ulik, er det vanskelig å få brillene til å sitte rett på nesen. Sitter de ikke rett blir det feil fokus. Jeg var selv til optiker for en liten stund siden og trodde jeg måtte bytte det ene brilleglasset for jeg så ikke godt, men etter en ny justering av brillene var problemet løst. Jeg ville helt klart kjøpt briller med mest mulig like glass, mye bedre komfort for den som skal gå med dem.
Ranveig R Skrevet 3. november 2009 #6 Skrevet 3. november 2009 Guten vår er veldig langsynt og hadde i "gamledagar" hatt colabunnbriller. Både augelegen og optikeren sa at BURDE ha ekstra tynne glas (+1000 pr glas), rett og slett fordi med vanlege glas ville brillene bli veldig tunge for ei lita nase. NAV dekka det, ingen spørsmål, snodig om det er ulik praksis på dette. Eg ville bestilt brillene med så like glas som mulig, levert kvittering hos NAV og satsa på å få det dekka. Om ikkje det skjedde, så hadde eg betalt det sjølv.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå