Anonym bruker Skrevet 30. oktober 2009 #1 Skrevet 30. oktober 2009 Jeg har bedt om en veiledningstime hos helsesøster angående kosthold, for jeg syns barnet vårt ser litt gusten ut. Hun er aktiv som få, men litt bleik føler jeg. Helsesøster sa på telefonen at barn på den alderen skal ha ca 1000 kcal per dag. Da jeg regnet sammen det hun får i løpet av en dag så ble det bare 520 kcal. Fikk litt sjokk. Det hun spiser er: Grøt av 1,5 dl vann til frokost + smoothie Fruktbeger til mellommåltid Middagsglass til middag Frukt til mellommåltid Grøt av 1,5 dl vann Et problem er at hun brekker seg av biter og hvis jeg forsøker å "tvinge" kommer alt hun har spist i retur, så jeg gir fortsatt 6 mnd glass. Dette skal i følge andre foreldre jeg har snakket med ikke ha noe å si på næringsinnholdet. Jeg har også forsøkt med små biter skive, men hun brekker seg da også. Hva tenker dere? Er det ikke rart at denne menyen gir henne bare halvparten av anbefalt dagsrasjon? Jeg ammer henne også før vi står opp, til middagsluren og når hun legger seg, men jeg vet ikke hvor mye det utgjør i mengde eller kcal.
Anonym bruker Skrevet 30. oktober 2009 #2 Skrevet 30. oktober 2009 Jeg har en gutt på snart 10 mnd. Også svært aktiv. Han spiser mindre enn din jente........ I løpet av en dag spiser han 2 måltid grøt, på 1/2-1 dl vann, og et halvt middagsglass(men ikke ofte han spiser alt). Prøver å innføre et måltid brødskive og yoghurt, men det går ikke så bra. Yoghurt kan han spise litt av, men ikke skive. Han tåler heller ikke biter/klumper. Så det går i 6 mnd middagsglass, og 6 mnd grøt. Får ikke i han mellommåltid heller. Han virker ikke sulten eller interessert. Har aldri vist begeistring for mat, har aldri gitt uttrykk for at han syns noe er godt. Bortsett fra vanlig blåbæryoghurt som han har fått i det siste, da bøyer han seg fram og gaper for å få mer. Liker ikke helt å gi yoghurt enda, men så er det det at han faktisk liker noe da........Fikk forresten klarsignal fra helsesøster om å gi Biola ved 8 mnd alder, og yoghurt går jo i samme kategori Han liker heller ikke å måtte sitte i ro ved bordet, det har nok også sitt å si. Protesterer, og snur og vrir seg unna, og da er det ikke lett. Jeg har ikke tenkt over det som et problem enda. Ser jo at han ser litt blek ut, samt litt mørk under øynene. Men det kan også ha sammenheng med lite søvn. Det er et problem her. Jeg har i det siste lest at søvn og matlyst har en sammenheng. Og det kan stemme godt her hvertfall. Sovingen ser ut til å gå noe bedre(bank i bordet!!), så er lov å håpe at matlysten også bedrer seg med det.
Anonym bruker Skrevet 30. oktober 2009 #3 Skrevet 30. oktober 2009 Det er ikke lett dette nei. Det var derfor jeg ringte helsestasjonen, for jeg syns det var greit å benytte seg av tilbudet om kostholdsveiledning. Håper på å få noen råd mht å lage mat selv, noen nye ideer osv. De fleste foreldre jeg har snakket med i Åpen Barnehage har hatt problemer med å gi mat med biter i til babyer før de når året. De har også skissert opp en matplan som likner på den jeg har skrevet i mitt første innlegg. De sier også at barna noen dager spiser mindre. Det var derfor jeg fikk litt hakeslipp når helsesøster sa 1000 kcal per dag og jeg så hva min jente faktisk spiste. Er gutten din flink til å drikke vann da? Min jente er ikke verdens beste vanndrikker akkurat, men kanskje jeg kan forsøke med Biola da. Det med blekhet er kanskje vanlig nå når det går mot mørkere tider. Så lenge de er aktive skal det vel ikke være snakk om underernæring, da hadde de vel vært slappe? HI
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå