Gå til innhold

Hva skjer på første svangerskapskontroll?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg skal på min aller første idag...har med urinprøve. Ellers vet jeg ikke helt hva som skal skje. VEt at det er satt opp dobbelttime.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

GU, blodprøve, måle blodtrykk, kjenne på magen/livmoren ( tror jeg) veiing.. Det var vel det.

Skrevet

.. og utfylling av helseskjema. + At legen bestiller time til ordinær UL.. Spørs hvor langt du er på vei.

Skrevet

Hos noen leger kommer det an på hvor langt du er på vei. Men hovedsaklig skal helsekortet for gravide fylles ut. Du får da trolig spørsmål om du røyker eller bruker andre rusmidler, om du har brukt folat, bruker kosttilskudd. Så blir muligens blodtrykket ditt sjekket.

 

Termin fastsettes ut ifra første dag i siste mens og sykluslengden din, selv om de stort sett tar utg.pkt i 28 dagers syklus

 

Så skal du ta blodprøver. Bla for å sjekke blodtype, om du har rubella antistoffer, blodprosent, klamydia og syfilis(tror jeg) blir også sjekket. samt div. annet. Også Hiv-test(legen spør nok om det er ok om de sjekker det).

Urinen blir testet for sukker og proteiner.

 

Dette var i hvertfall det som ble gjort på min første kontroll, men det kan nok variere fra sted til sted.

Jeg fikk også utdelt en svangerskapsbok og litt annet informasjonsmateriell.

Skrevet

Ser det nevnes Gu, over her. Dette er ikke rutine ved svangerskapskontroll lenger, men det forekommer tydeligvis. Jeg tok det hvertfall ikke

Veiing glemte jeg å nevne. Jeg var tidlig til første kontroll(i uke 6) så det var litt tidlig å kjenne etter livmoren for min del. Det ble først gjort hos jordmor i uke 11.

Skrevet

Det er ikke rutine med GU lengre nei, men kan være greit om man er usikker på siste mens for å få fastsatt termin man kan forholde seg til før ordinær UL.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...