hol(L)y COW Skrevet 27. oktober 2009 #1 Skrevet 27. oktober 2009 Jeg er gravid i uke 18 + 3, og har ikke vært på svangerskapskontroll siden i sommer. Var da på ferie og gikk til en privat lege som omtrent bare konstanterte at jeg var gravid. Etter det har jeg vært mye bortreist, hatt eksamen, og rett og slett ikke tatt meg sammen og fått meg ny time til kontroll før de siste tre ukene. Jeg vet det har vært dumt av meg! De siste tre ukene har jeg prøvd å få time hos fastlegen min, men der er det konstant telefonkø - idag prøvde jeg å ringe i TO TIMER. Tilslutt stengte de linjene en time før vanlig kontortid, som vanligvis er bare mellom kl 10 og 14. Jeg tipper det er svineinfluensahysteriet. Før har jeg gitt opp etter en time. Er student med mye program stort sett hele dagen, og har ikke anledning til å sitte i telefonen i timer i strekk hver dag! Har også prøvd jordmor på helsestasjonen - men der er listene fulle, og hun skal sende meg ett brev om hun finner tid eller får en avbestilt time! Noe jeg enda ikke har fått... Jeg blir så frustrert og lei meg at jeg griner!! Har jo ikke engang fått time til frivillig ultralyd.... Imorgen kommer jeg til å gå til en privat lege, men det er så dyrt - jeg er jo student og vi har lite penger fra før. Tusen kroner til en legesjekk er rett og slett ikke noe vi egentlig har råd til for øyeblikket - men må jeg så må jeg.... Noen som vet om en privat klinikk kan henvise meg til ultralyd på sykehuset, eller må jeg ta den også der?? Noen som har tips til en snill og god privatlege som ikke hudfletter meg for å være for treig med å bestille time?? Da begynner jeg seriøst å hylgrine. Bor i Bergen....
Gjest Skrevet 27. oktober 2009 #2 Skrevet 27. oktober 2009 Har du forsøkt å komme i kontakt med en jordmor? Vet ikke om det er veien å gå, men jeg tror jeg ville prøvd det om jeg ikke kom igjennom til fastlegen
Nikki 75 Skrevet 27. oktober 2009 #3 Skrevet 27. oktober 2009 Kan du ikke gå innom legekontoret da? Eller evt. sende en faks eller brev?
Tabitha Skrevet 27. oktober 2009 #4 Skrevet 27. oktober 2009 Det er sikkert håpløst å ringe til fastlegen nå. Jeg ville prøvd å møte opp personlig på legekontoret, og stilt meg opp utenfor "glassburet" til helsesekretærene til de er ledige. Det MÅ da fungere... Hvis ikke, husk at de problemene man sjekker for på svangerskapskontroll ikke oppstår før i uke 24 cirka. Ikke stress altfor mye, det viktigste er at du ikke er dramatisk overvektig eller undervektig, og har et normalt kosthold uten røyk og alkohol. Skjønner at du vil ha den ultralyden, men som sagt ikke bli altfor fortvilet.
hol(L)y COW Skrevet 27. oktober 2009 Forfatter #5 Skrevet 27. oktober 2009 Står på "venteliste" hos jordmor til hun får en avbestilling eller en avbestilt time, men kan jo ikke vente evig... En fax kunne jeg sendt om jeg hadde ett faxnr. Men finner det ikke noen plass. Og jo jeg kunne selvfølgelig stikke innom.... Men må ta buss nesten en time hver vei mellom kl. 10 og 14, en av de tre dagene i uka det er åpent. Har mye obligatorisk undervisning og ikke mye fravær å gå på, men det er jo ett alternativ.... Men så unødvendig å bruke en dag bare på å få bestilt time, må jo bruke en dag på å gå til legen også! Blir bytting av fastlege iallefall, men det er jo heller ikke gjort på ett blunk. *Sukk* Ble bare så frustrert etter å ha sittet i telefonen i to timer, og så stenger de telefonlinjen. Hormonbombe!
Tabitha Skrevet 27. oktober 2009 #6 Skrevet 27. oktober 2009 "*Sukk* Ble bare så frustrert etter å ha sittet i telefonen i to timer, og så stenger de telefonlinjen. Hormonbombe!" Kjenner følelsen! Jeg jobbet lenge med å få tak i jordmødrene her. Til slutt venta jeg utenfor kontoret deres, bare for å få beskjed om at de alle sammen var på kurs. Da jeg kom ut i bilen igjen rant det noen tårer... Følte meg veldig avvist. Men til slutt oppnådde jeg kontakt, og har nå vært på en kontroll.
Bumblebeee Skrevet 27. oktober 2009 #7 Skrevet 27. oktober 2009 De har ikke timebestilling pr internett altså? Da ville jeg troppet opp på kontoret. Klart det ikke haster, men den UL i uke 18-20 er jo fin å få med seg, og den skal jo helst gjøres rundt den tiden for å få riktigst mulig termin. Lykke til!
aloha83 Skrevet 27. oktober 2009 #8 Skrevet 27. oktober 2009 Alle har krav på svangerskapskontroll og rutine-ul i uke 18-20. IKKE GI DEG!! Masse lykke til med bestilling av time. Min erfaring er at jordmor er MYE bedre enn lege på svangerskapskontroll så kanskje det er noen andre enn hun du har snakket med du kan gå til? Ring evnt helsestasjonen eller nav i din kommune for å høre hvilke jordmødre du kan gå til uten at det koster noe. Jeg går til privat jordmor, men siden hun har samarbeid med kommunen betaler jeg ingenting.
mamma og my Skrevet 27. oktober 2009 #9 Skrevet 27. oktober 2009 Prøv på et annet legekontor. Du MÅ ikke bestille time hos fastlegen din.
Molait Skrevet 27. oktober 2009 #10 Skrevet 27. oktober 2009 Du trenger ikke bruke fastlegen din da. Men kommer du ikke gjennom til legekontoret hjelperr det jo lite. Ingen andre legekontor du kan benytte? Ang ul så hadde jeg ringt på gyn og hørt. Går faktisk å ringe direkte dit også. Forklar situasjonen. Du bør jo ha ord ca NÅ og innen du får legetime, han sender til sykehus, de behandler og du får tilbakemelding og time så har det jo gått flere uker sikkert. Ellers hadde jeg ikke brukt penger på privat legetime nå, da hadde jeg heller bestilt meg ord.ul privat. Ord ul er jo inkl sjekk likevel. Man skal ha med urinprøve og sånn. Men du har journal eller? Tatt blodprøver?
Tantrum Skrevet 27. oktober 2009 #11 Skrevet 27. oktober 2009 Jeg opplevde akkurat det samme som deg og ble utrolig irritert. Jeg valgte derfor å gjøre alt privat; går hos verdens hyggeligste gynekolog (som jobber på KK til vanlig, 08-16) hos Sentrumslegene. De har kontor på togstasjonen. De gjør alle de testene man skal (blod og urin) og har ul-apparat. Hver gang jeg er der (en gang i mnd) får jeg se babyen min på UL. Han er utrolig hyggelig og behagelig, har alltid god tid og svarer på alt man lurer på. Og han er dyktig!!! Koster 750 hver gang, med prøver og UL. Letteste er å sende de en e-post og du får time i løpet av et par dager Sjekk ut hjemmesiden deres: www.sentrumslegene.no
Linnhost88 Skrevet 27. oktober 2009 #12 Skrevet 27. oktober 2009 Hei hei Bor i Bergen jeg også, og har hatt stooor pågang på legekontoret mitt i perioder... Da har jeg ringt til Sentrumslegene, som holder til oppe på togstasjonen! Har ikke vert der på ca ett år, men da kostet de 295 kr for en time tror jeg, og det var hyggelige leger! De har dessuten åpent fra 16 og utover på ettermiddagen! Vet ikke hvor mye de kan hjelpe til med da, men du får sikkert høre hjertelyden og bestilt deg ultralydtime! Ellers ligger det et legekontor på bryggen som heter noe på A, men d kan du kanskje finne ut av Har bare vert der en gang og tror d koster 500 for en time, men d kan du også spørre om vist du ringer!... Ellers vet jeg bare om Volvat ved lagunen, og der har jeg bare fått elendig behandling og betalt 900 kr for en 5 mins sjekk, men er jo en nødløsning!... Når d kommer til ul fikk jeg time da jeg var akkuratt 20, og KK har god kapasitet på det området! Skal ha marsbebis jeg også, og tror ikke du har noe å bekymre deg for, så lenge du tar tak i tingene no! Lykke til så mye!
You can call me Dårris Skrevet 27. oktober 2009 #13 Skrevet 27. oktober 2009 Fort gjort å bytte fastlege, og hvis du må reise en time hver vei for å komme dit, og i tillegg må stå i telefonkø i timesvis for å komme igjennom så hadde jeg bytta straks om jeg var deg. Hvor bor du? Hvis du bor i Oslo bør du jo få ordnet med fødested også snart. Lykke til med timejakten.
Schuppa og Linemor+junibaby Skrevet 28. oktober 2009 #14 Skrevet 28. oktober 2009 Hei Mange steder kan man velge om man vil gå til kontroll gos fastlege eller jordmor. Prøv å ta kontekt med jordmor på føden i Bergen. Kanskje det går? Og eventuellt bytt fastlege til noen som svarer på telefon, eller har et system som fanger opp henvendelser utenom kontortid. Lykke til!
Plutselig_gravid Skrevet 28. oktober 2009 #15 Skrevet 28. oktober 2009 Kjipt....!!!! Jeg vil anbefale Trude Hetland. Hun holder til nede på Alfahelse AS på bryggen. Søk navnet hennes på nettet, evt alfahelse as så får du nummeret. Du får som regel time på dagen;) Hun er FANTASTISK!!!!!! Tar seg gooooood tid og svarer utfyllende på alt man lurer på. Ikke noe hastverk med henne. Og hun har ul apparat. Jeg betalte 550 kr for ul der.
turbomamma *fødte 21.mars* Skrevet 29. oktober 2009 #16 Skrevet 29. oktober 2009 Dersom du skal skifte lege, så vær klar over at det går på hele måneder. Så for å få nye lege fra november må du altså skifte senest på lørdag.
Fantorangen i magen Skrevet 29. oktober 2009 #17 Skrevet 29. oktober 2009 Ta kontakt med jordmor på din helsestasjon, så kan hun helt sikkert undersøke deg i løpet av kort tid. I tillegg kan hun rekviere nødvendige blodprøver og rutine-UL for deg. Siden du er så langt på vei, kan det være greit å få gjennomført rutine-UL i løpet av de nærmeste ukene (dersom dere ønsker det naturligvis) for å fastsette termin og undersøke om alt står bra til med den lille, alternativt om det er flere der inne ;=) Du trenger ikke gå til fastlegen din på svangerskapskontroller. Jeg har selv veldig god erfaring med å gjennomføre kontrollene hos jordmor; både i mitt forrige svangerskap og i mitt pågående. Du er jo ikke syk, og trenger heller ikke dra på kontroll blant syke og hostende pasienter. Lykke til! Håper du får time snart, skjønner frustrasjonen din.
hol(L)y COW Skrevet 4. november 2009 Forfatter #18 Skrevet 4. november 2009 Takk for alle som tok seg bryet å svare! Sentrumslegene er stengt på grunn av flytting. Så jeg bestilte tilslutt time til svangerskapskontroll på Aleris hos spesialist og gyn. Steier. (Fint skal det være Kjempekoselig og morsom litt eldre mann, og ultralyd fikk jeg også. Ungen var sprell levende (takk og lov, trodde kanskje jeg kunne ha innbilt meg svangerskapet;) og hadde det fint så vidt han kunne bedømme. H*n hilste forresten til oss akkurat på samme måte som pappan bruker, hehe - (militærhilsen med hånda opp mot panna) Da ble pappan litt rørt tror jeg. Alle mål stemte med den terminen vi hadde - 19+4 idag altså. Steier skrev også en henvisning til ul screening på KK, "for sikkerhets skyld", fordi deres ul apperat er bedre enn det man har på Aleris. RIngte og fikk ny ul time på mandag - da er jeg riktignok 20+2 men synest det er greit når alt så bra ut på Aleris. Ellers kostet timen på Aleris nesten 1000 kroner for 20 minutt.... Så anbefale det vil jeg ikke når ul-apperatet ikke er tipptopp.. Fikk forresten også brev med time hos helsesøster før helgen - men ikke før 12. desember (!!), og da hos en annen helsesøster i en annen bydel pga kapasitetproblemer. Så MÅ enten få time hos fastlegen eller så får det bli privatlege igjen før den tid. Sykt for en førstegangsfødende synest jeg. ....Sjokkert over dekningen i Bergen....
hjjkaqhd Skrevet 4. november 2009 #19 Skrevet 4. november 2009 Du trenger da strengt tatt ikke time før 12 desember, er jo bare litt over en måned til og du har jo akkurat vært til kontroll Sånn bortsett fra det synes jeg det er håpløst at det skal være så vanskelig å få time.
Fantorangen i magen Skrevet 4. november 2009 #20 Skrevet 4. november 2009 Synes dette virker ganske utrolig. Med tanke på at du ikke hadde vært til kontroll før privat UL, så syens jeg det er merkelig at du ikke fikk time før. Du bør vel gå hver 4. uke. Ellers kan du jo lese dette: https://www.bergen.kommune.no/portal/page/portal/bkinternet/tjenestetilbud?id=T484366&s1_mode=small&a1_mode=&re1_mode=spot2&k1_mode=right&tj1_mode=normal&o1_mode=hide&re11_mode=spot2
hol(L)y COW Skrevet 4. november 2009 Forfatter #21 Skrevet 4. november 2009 De må tydeligvis ha veldig stor pågang og veldig få jordmødre. Ikke vet jeg... Det går greit for min del nå, jeg føler ikke ett veldig stort behov for å snakke om graviditeten eller fødselen med jordmor så lenge jeg vet at alt er bra - og jeg har heller ingen spesielle graviditetsplager. Det hadde vært værre om jeg var en som bekymret meg mye eller hadde spesielle plager. Nå er jeg iallfall i systemet. Jeg får forresten ikke linken din til å fungere....
Tantrum Skrevet 5. november 2009 #22 Skrevet 5. november 2009 Bergen har et RÆVVA jordmortilbud! Det er det ingen tvil om! Helsestasjonen som jeg "sogner til", har jordmor en dag i uka, EN dag i uka... Ellers er hun på Haukeland.... Er til å bli stum av! I nærmeste bydel, har de jordmor to dager i uka.... Så ja, det er klin umulig å få time. Hva man har "krav på" og hva man får, er to forskjellige tin (teori og praksis...). Når jeg sa jeg syns det var SINNSYKT at jeg ikke fikk time til jordmor før jeg er i uke 24, fikk jeg til svar at det skyldes kapasitetsproblermer. Tre uker senere ringte de tilbake og tilbydde time i uke 20.... Tenk på alt som kan skje og alle tanker man har i fem mnd... Så jeg gir faan i hele jordmor opplegget! Jeg går til Jan Helge Mortensen på Sentrumslegene. Der får jeg skikkelig oppfølging og føler meg ivaretatt. Ikke helt meningen å "være rasende", men det er skrekkelig dårlig opplegg! Man famler jo i blinde som gravid; alt er nytt og skummelt og fantastisk og man føler behov for å snakke om alt med noen som vet og forstår Syns nesten synd på de rundt meg, de er vel drittlei hele meg og magen og all "problematikken" og katastrofetankene mine =) Hehehe
Helverine Skrevet 5. november 2009 #23 Skrevet 5. november 2009 Dra til legekontoret og bestill. Evt bestill time via nettet, hvis de har den tjenesten.
*dum&deiLig*™ Skrevet 5. november 2009 #24 Skrevet 5. november 2009 Du har hatt det travelt og ikke prioritert å bestille time selv når du skulle. Da kan du ikke klage over at lege/jordmor har det travelt nå og ikke kan gi deg time med en gang. At du ikke har anleding til å sitte i tlf for å bestille time er ditt problem, ikke deres. Du har hatt UL, og skal ha en til. Du trenger ikke flere kontroller før timen du har fått i desember. Skjønner frustrasjonen din, men denne situasjonen har du skapt selv.
hol(L)y COW Skrevet 5. november 2009 Forfatter #25 Skrevet 5. november 2009 Unnskyld meg men jeg snakket med jordmor for første gang for nesten 1 mnd siden - dvs at ventetiden for å få jordmor i Bergen er på 2,5 mnd. Da fikk jeg ikke engang jordmor her jeg bor, men en kriseløsning hos en annen., Ventetiden er uavhengig av NÅR i graviditeten du tar kontakt. Jeg klager for øvrig ikke for min egen del lenger (om du leser siste innlegget mitt SER du kanskje det?) Jeg synest bare at det er skikkelig dårlig jordmordekning i Bergen uansett hvem det er som måtte vente så lenge på en time - og uansett hvilken uke de er i. "At du ikke har anleding til å sitte i tlf for å bestille time er ditt problem" Dette gjaldt fastlegen min. Jeg vet ikke om du har sittet i telefon i opptil 2 timer om dagen for å prøve å bestille time? Og ikke kommet igjennom? Og hatt en fastlege som har full liste og er på kontoret sitt bare 3 dager i uka fra 10-14? UL har jeg vært til og skal til, og jeg har det helt fint nå når jeg VET at alt er bra. (Det skrev jeg også....) Jeg trenger kanskje ikke flere kontroller før jeg skal til jordmor om 1,5 mnd, men JEG synest det hadde vært greit å være innom fastlegen min også. Er det så feil?? Forøvrig må jeg sikkert uansett få bestille time nå, om jeg skal komme til i januar sånn det ser ut til å funke. JA det er min feil at jeg ikke bestilte time før, men jeg trodde det var lov å komme med sin frustrasjon når det i løpet av nesten 1 mnd ikke er mulig å få kontrolltime hos lege - eller å få time hos jordmor. Men jeg har kanskje ikke lov å gjøre feil som førstegangsfødende? Jeg har faktisk ikke gjort dette før, ei heller rent ned dørene hos fastlegen min noen gang - og visste rett og slett ikke at det var så vanskelig å få time. Ikke var jeg spesielt "klar" for å vere gravid i de tre første mnd'ene heller, og jeg har hatt mer enn nok med å innstille meg mentalt på at jeg er gravid før jeg har hatt spesielt lyst eller ork til å gjøre alt det "fysiske" som man er ment å gjøre (deriblant gå til svangerskapskontroll) - uten at det er noe som noen trenger bry seg med. Pfffff.....det var dagens utblåsning. Sorry om noen føler seg støtt...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå