Mamma til 2 søte jenter Skrevet 20. oktober 2009 #1 Skrevet 20. oktober 2009 VI har ikke hatt det fram til nå, men jeg ser nå at det hadde vært veldig praktisk. Mannen min er motstander av det, spesielt etter å ha sett alle med kredittkortgjeld på Luksusfellen.,... Men mitt formål er ikke å bruke det i det daglige!! Vi har vært på ferier i utlandet/hotell i Norge hvor VISA kortet/kontoen er blitt trukket dager og uker etter betalingen har skjedd til vår store frustrasjon, hvor det da ofte har blitt trukket dager før lønning hvor vi da har regnet ut at vi klarer oss akkurat til lønningen kommer osv... Var på hotell i begynnelsen av oktober en helg og da var det reservert 1503 kroner fra hotellet når vi sjekket inn (dette var ikke vi klar over at de gjorde - men kortet ble dradd når vi skjekket inn men uten at vi var klar over at det da ble reservert dette beløpet), disse var ute av kontoen vår fram til torsdagen etter. Vi oppdaget dette tilfeldigvis når mannen min var ute og handlet mat. Da fikk han ikke betalt og ved telefonoppringning var selvsagt kontoen overtrukket pga at dette beløpet var reservert og ikke var kommet tilbake på vår konto. Dette har skjedd flere ganger, og derfor tenker jeg at DA skulle vi hatt et kredittkort, slik at vi ikke merket slike reservasjoner av penger, samt selvsagt fordelen med å bestile reiser på kredittkort, hvor pengene da ikke blir trukket av VISA kortet og risikoen ligger hos kredittkort-selskapet. MEN bestiller jeg reiser så skal jeg selvsagt ikke bestille uten at jeg kan betale det tilbake. De pengene skal jeg ha og kredittkortgjeld med renter skal være bannlyst!! OGså selvsagt fordelen med reiseforsikring når en betaler hele reisen med kredittkort. Den er heller ikke negativ.
Kamomille Skrevet 20. oktober 2009 #2 Skrevet 20. oktober 2009 Vi har kredittkort ja:) Bruker det til uforutsette utgifter (f.eks da tørketrommelemn røyk) eller til ekstra store utgifter. Bruker det også når jeg kommer over gode tilbud på slag etc på ting jeg allikevel vill ville måtte kjøpe senere (f.eks da jeg kom over trolldresset til 50%). For oss er kredittkortet godt å ha når man skal kjøpe store/dyre ting der og da ognår man ikke ha penger på brukskontoen. Det betyr selvfølgelig ikke at vi ikke ahr penger til kjøpene vi gjør. Vi har en god buffer i bakhånd, men denne står selvfølgelig på en sparekonto (og er dermed ikke tilgjengelig med visakortet:)
Tante Gustava Skrevet 20. oktober 2009 #3 Skrevet 20. oktober 2009 Har kredittkort. Bruker det aldri, men syns det er trygt å ha i tilfelle krise.
litakine og Theodor Skrevet 20. oktober 2009 #4 Skrevet 20. oktober 2009 vi har vært vårt, ikke for å bruke det hele tiden, men for å ha ett kort i reserve (opplever jo av og til at bankkortet mitt ikke funker) eller til f.eks nødløsning hvis kontoen er tom. Men vi overbruker ikke, og betaler alltid ut ved første regning.
Himmel og hav Skrevet 20. oktober 2009 #5 Skrevet 20. oktober 2009 Jeg har kredittkort, som ikke er knyttet opp mot kontoen slik som Visa. Jeg bruker det til netthandel, betale reiser med (pga forsikringen), på restauranter, utenlands og som en reserve hvis kortet mitt ikke skulle virke. Jeg bruker det også om jeg kjøper noe stort/dyrt, for da skal gjerne det betales fra sparekontoen og den har jeg ikke kort på, men da trekker jeg bare regningen derfra når den kommer. Kredittkort er kjempekjekt når man har stålkontroll på økonomien. Jeg vet alltid hvor stor kredittkortregningen blir, og betaler alltid hele beløpet.
Gjest Månefuglen med twins Skrevet 20. oktober 2009 #6 Skrevet 20. oktober 2009 Har ikke... aldri trengt.. Uforutsette utgifter fikser seg alltid på en eller annen måte uten 22% rente..
Kamomille Skrevet 20. oktober 2009 #7 Skrevet 20. oktober 2009 Det er jo nettopp det som er fint med kredittkort! Du får ingen rente så fremst du betaler regningen ved forfall. "lånet" er jo uten rente i x antall dager:)
Yaddaline ❤ ♀04/05 ♂02/09 Skrevet 20. oktober 2009 #8 Skrevet 20. oktober 2009 Vi har, eller strengt tatt mannen har - "fulgte med" i avtalen med banken. Her brukes det til netthandel og ferie i utlandet og feks dersom vanlig kort skulle streike når man står i kassakø. Blir alltid betalt ned i null når regningen kommer hver mnd (ikke det at det brukes hver mnd altså). Mannen bruker det dessuten til å betale reiseregninger når han er på jobb siden han føler han da har mer oversikt til han skal levere inn kvitteringer og sånn for å få det tilbakebetalt. De pengene går rett tilbake til kredittkontoen. Men man skal ha tunga rett i munnen for det er veldig lett å "bare låne litt" om man har et svakt sinn, hehe. Vi brukte kortet på varmepumpe (fikk dekket halvdelen av svigermor, men ville legge litt mer i den for å få en "skikkelig") og det tok plutselig litt lenger tid enn beregnet å betale tilbake.
Gjest Månefuglen med twins Skrevet 20. oktober 2009 #9 Skrevet 20. oktober 2009 Og du tror det er derfor så mange sliter med kredittkortgjeld? Fordi de har råd til sine uforutsette utgifter som de må ta på mastercardet? Jeg klare fint å kjøpe meg nytt kjøleskap uten å måtte ty til kredittkort.. Da kunne man jo heller ha spart f.eks, siden dette er penger man allikevel har? Ser ikke hvordan kredittkort må være en nødvendighet.
Kamomille Skrevet 20. oktober 2009 #10 Skrevet 20. oktober 2009 For de som ikke greier utgiftene sine, så er ikke kredittkort tingen. Jeg påpeker bare at det er en misforståelse hvis man tror at rentene begynner å løpe så fort man drar kortet. Brorparten av de som har kredittkort klarer også fint å betale for en nytt kjøleskap uten å opparbeide seg gjelde. For min del er det kipt å måtte gå i banken og ta ut penger fra sparekontoen (eller løpe hjem for å ordne overføring i nettbanken) for så å kunne dra ut igejn å handle. Da drar jeg helelr kredittkortet der og da og betaler nå lønninga kommer eller overfører fra buffer-kontoen i ro og make hjemme etterpå. Dessuten er kredittkortet utrolig praktisk når man er ute å reiser. jeg vil ikke bruke visakortet mitt i utlantet, på nettbutikker osv (med tanke på fare for svindel). Er jeg ute å reiser i jobbsammenheng betaler jeg alltid reisene med kredittkort (jeg får jo ikke igjen pengene før reseregningene er behandlet - i etterkant av resen). For mange er nok ikke rkedittkortet en ren nødvendighet. Men kjekt er det (når man har kontroll over økonomien) og det gjør endel innkjøp lettere - etter MIN mening!
Mamma til 2 søte jenter Skrevet 20. oktober 2009 Forfatter #11 Skrevet 20. oktober 2009 Ja, ser at det kan være farlig i et svakt øyeblikk.. Hos oss har vi både nettbank og telefonbank. Før har vi alltid - når vi er i Norge - benyttet oss av telefonbanken om kontoen er tom. Men det er jo ikke lett å få til fra utlandet... da er det jo mer praktisk med kredittkort. Og nettbank-nei, det bruker jeg heller ikke fra utlandet. Vi har opplevd flere ganger at kontoen av en eller annen grunn har vært overtrukket el ikke vil godta kortet når vi er i utlandet.Bla.a. I Danmark. I Finland - da var vi i Mummidalen og skulle kjøpe div til jentungen samt mat og postkort - men der ville ikke bankterminalen godta kortet. Ble mye styr og til slutt fikk lederen for Mummidalen den dagen lagt inn VISA kortet manuelt på kasseapparatet (fikk kjempeservice - men følte meg rimelig dum. Den gangen var det heldigvis ikke kontoen som var overtrukket....). :S
erteposen + 4 Skrevet 20. oktober 2009 #12 Skrevet 20. oktober 2009 Vi har et i bakhånd, og av og til er det gunstig å betale med det. Men vi kjøper aldri varer på kreditt, og hadde jeg hatt problem med økonomien hadde jeg aldri hatt det.
Mrs Bad enkelt og greit Skrevet 20. oktober 2009 #13 Skrevet 20. oktober 2009 Nei, vi har det ikke. Rett og slett pga samboer har litt gjeld fra før av da han var yngre nettopp pga kredittkort. Og jeg bruker aldri penger jeg ikke har.
Mamma til gutt06+jente mai-10 Skrevet 20. oktober 2009 #14 Skrevet 20. oktober 2009 Vi har ikke kredittkort. Har ikke lyst på heller. Vi har en buffer konto som vi tar av dersom noe uforutsett skjer. Ellers så ønsker jeg ikke å kjøpe noe uten å ha penger til det på forhånd. Men det er jo hver sin avgjørelse:)
Mrs. Bouquet Skrevet 20. oktober 2009 #15 Skrevet 20. oktober 2009 Vi har kredittkort. Bruker det ikke til uforutsette utgifter, for det får vi ganske ofte. Bruker det på noe av det vi handler på nettet feks. reise/hotell.
Mi tesoro *220307* *101109* Skrevet 20. oktober 2009 #16 Skrevet 20. oktober 2009 Vi har også. Bruker det som regel til å betale reiser med. Brukes bare et par ganger i året. Og bare når vi vet at vi kan betale tilbake i løpet av et par mnd.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå