Samsung123 Skrevet 17. september 2009 #1 Skrevet 17. september 2009 Jeg er for øyeblikket 50% sykemeldt pga jeg har et fysisk tungt arbeid og hvor jeg står og går 95% av arbeidstiden min på betonggulv. Har problemer med ryggen pga dette. Er nå 3mnd på vei med den lille i magen, og etterhvert som magen vokser, så kommer jeg ikke til å klare jobben i det heletatt. Har mange tunge løft også iløpet av dagen. Regner med å bli helt sykemeldt innen et par uker. Men har lest en plass at det går ann å søke svangerskapspenger i stedet for. Men hva er forskjellen på å gå på det mot å være sykemeldt? Får man samme lønn utbetalt uansett? Finnes det fordeler og ulemper med å velge svangerskapspenger istedet for sykepenger? Skattemessig....feks? Det er også helt umulig for meg å bli omplassert innen yrket og arbeidsplassen min. Hva synes dere at jeg bør gjøre?
septbaby09 Skrevet 17. september 2009 #2 Skrevet 17. september 2009 Hei. det er sånn at om jobben ikke kan tilrettelegge for deg eks enklere arbeidoppg, kontorarb etc skal du ha svangerskapspenger, ikke sykemld. Får man svangerskapspenger går man hjemme og mottar vanlig lønn. Er man sykemld over lang tid vil man etterhvert miste endel trygderettigheter etc, så det er bedre med svangerskapspenger om man har krav på dette. Husk at det ikke er noen selvfølge at verken sjefen din, eller legen din vet noe særlig om dette, så ikke bare godta sykemld og de prakker det på deg:) Lykke til
Gjest Skrevet 17. september 2009 #3 Skrevet 17. september 2009 Jeg må over på svangerskapspenger nå, da jeg har vært sykmldt i en lengre periode før svangerskapet. hverken lege eller de første jeg pratet med på nav kunne svare meg på noen ting, men siden jeg har en venninne som har fått svangerskapspenger visste jeg om det. i utgangspunktet er det ikke noe poeng i å få svangerskapspenger så lenge du har krav på sykmld.penger. det blir som oftest brukt i de situasjoner der man har gått sykmeldt nesten et år før graviditet. Det er ingen forskjell i utbetalinger, og man mister ikke retten til sykepenger etter endt svangerskap. (Det vil jo ikke du miste uansett, da du har vært arbeidsfør i forkant) Ingen grunn, altså til å styre med Nav, som kan gi deg magesår av mindre:) Lykke til og ta vare på helsa:)
Samsung123 Skrevet 17. september 2009 Forfatter #4 Skrevet 17. september 2009 Burde jeg altså spørre legen eller sjefen min om å få svangerskapspenger istedet for sykepenger da? Vet jo at viss man går sykemeldt, så får man kun feriepenger for 10uker. Vil jo da miste litt feriepenger til nesteår. Er det slik at en ikke får feriepenger av svangerskapspengene heller? Og hva slags rettigheter mener du første her oppe at jeg mister ved sykepenger? er helt grønn jeg...vil jo helst jobbe!
Bare blåbær Skrevet 17. september 2009 #5 Skrevet 17. september 2009 Jeg har nå stått på svangerskapspenger siden juni pga belastende jobb, som ikke passer til gravide. Hos meg var det jordmor som skrev et omplasseringsskjema, som jeg skulle gi til sjefen min. (det er enten jordmor eller lege som skriver ut dette) Jeg leverte omplasseringsskjemaet til sjefen min, som måtte sjekke om det gikk ann å tilrette legge jobben min, hvis ikke var det å gå hjemme og motta full lønn. Hos meg fikk ikke jobben til å omplassere meg, så sjefen signerte på at de ikke kunne omplassere meg, og jeg sendte skjemaet til nav. Etter det fikk jeg penger fra nav. Får da desverre kun feriepenger for de første 3 mnd, så "taper" litt på det da. Ellers full lønn hele tiden. Jeg er jo ikke syk, bare gravid, så sykmeldt blir egentlig helt feil. Svangerskapspenger fungerer veldig bra her
septbaby09 Skrevet 17. september 2009 #6 Skrevet 17. september 2009 Er litt grønn selv, men fulgt med på endel av innleggene her de siste 9 mnd hehe. Men husker noen sa at hvis feks man blir sykemld mange mnd i svangerskapet og det skjer noe i etterkant av fødselen som gjør at man blir sykemld kan jo dette føre til problemer, for er jo sånn at om man har vært sykemld 1 år etc så skal man over i andre systemer. Uansett, om du har krav på svangerskapspenger ville jeg tatt det istedefor. Man skal ikke sykemld bare fordi det er den letteste løsningen, eller som er mest kjent:) Leste et sted at statestikken for sykemld bland gravide er mye høyere enn den burde være fordi mange skriver ut sykemld der man egentlig skal ha svangerskapspenger
Samsung123 Skrevet 18. september 2009 Forfatter #7 Skrevet 18. september 2009 Takker for svar:-) Da går jeg for å få meg svangerskapspenger. Legen nevnte aldri dette til meg, så da får jeg jo informere ham om dette. Er jo bedre å få dette siden jeg ikke er syk, ikke annet enn at jeg er vond i ryggen pga arbeidssituasjonen. Kan jo være at jeg blir syk etter fødsel...får for guds skyld ikke håpe det!!!!....og da er det jo dumt å ha brukt opp sykedagene mine.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå