Anonym bruker Skrevet 11. september 2009 #1 Skrevet 11. september 2009 Jeg har et barn i sfo, og ble lettere sjokkert da jeg fikk vite at det var bare en voksen som såg etter ungene. Rundt 14 barn fra 1- 4 klasse. Lurer på om noen vet om noe maksantall av unger man kan ha på en person i sfo? Jeg vet også at den ansatte som jobber i sfo er veldig sliten etter endt sfo- dag.
Anonym bruker Skrevet 11. september 2009 #2 Skrevet 11. september 2009 Tror grensen går på 15 unger per ansatt
ToAvHvertSlag:) Skrevet 11. september 2009 #3 Skrevet 11. september 2009 15 unger???? Er det mulig?? Skal jammen meg være litt av en person som greier å ta seg av 15 unger på en gang.... Aldri i verden om jeg har følt meg trygg på å sende ungen min på sfo.. Enn viss det skjer noe? Unge som skader seg? Må på legevakta? Nei, d kan ikke være tilfelle? Burde i det minste vært to personer!!! Helt og fullstendig uansvarlig!!! MAKAN!!
Agehya Skrevet 11. september 2009 #4 Skrevet 11. september 2009 12 unger pr ansatt sier rektor på vår skole. her er det ofte lærere som er "bakvakt" om det er f.eks. 14-15 unger i 1 time. Ellers har de to ansatte på jobb.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #5 Skrevet 12. september 2009 Her er det 18 barn pr.voksen, det ble slik etter nytt skoleår i år, før det var det 12. er glad jeg ikke behøver å ha barnet mitt der i år.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #6 Skrevet 12. september 2009 tror det varierer fra sted til sted, men 15 pr voksen tror jeg er ganske vanlig
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #7 Skrevet 12. september 2009 SFO er ren oppbevaring, ikke noe annet enn det.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #8 Skrevet 12. september 2009 Det er helt andre regler enn i barneh, det er, som noen sier, en oppbevaring. Venninna mi jobbet på SFO i Oslo for en del år siden . Der var det en 4. klassing som stakk av nesten hver dag, men de ansatte hadde ingen plikt til å melde fra til foreldrene fordi barn ikke kan tvinges til å være på SFO. Her er SFO så dyrt at det er mange som velger å la barna være alene hjemme etter skolen, eller bruker besteforeldre. Pris og kvalitet står ikke alltid til hverandre.. Tragisk når det koster 4500 for to barn på SFO og ca 3500 for fulltid barnehage, foreldrene skal jobbe en del for at det skal lønne seg å ha ungene der framfor å jobbe redusert!! Hvor mange det er pr voksen er jeg usikker på, men det kan nok stemme med mellom 15 og 20 barn etter det jeg vet her jeg bor.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #9 Skrevet 12. september 2009 Oppbevaring?? Aldri i verden om min unge skal være på sfo.. Er det ikke vitsen at ungene skal ha en trygg plass å være da, mens foreldrene må være på jobb?????? Absolutt ingenting som er trygt med dette.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #10 Skrevet 12. september 2009 Barn i samme alder er på skolen i større grupper, med bare en voksen som passer på. Mange klasser er på rundt 28 elever. De har kun en lærer.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #11 Skrevet 12. september 2009 Jeg jobber i SFO. Og jeg må si meg helt uenig i mange av påstandene her. Her jeg jobber kan vi ha 14 barn pr. voksen. Vi er veldig strenge på det at ingen får gå før vi har fått beskjed av foreldrene enten skriftlig eller muntlig om at de har lov til å gå. Er vi veldig usikker, ringer vi foreldrene å hører. Vi har fast spisetid, utetid og innetid. Vi lager ting med barna og leker med dem. Vi hjelper også med lekser om noen vil det. Vi har fått mange tilbakemeldinger fra foreldre om hvor fornøyd de er med SFO. De fleste som går på SFO hos oss lærer både å sy, strikke og lage mye forskjellig. Vi har også ett kjøkken der vi av og til lager mat sammen med barna. Så jeg vil så absolutt ikke kalle det bare oppbevaring. Kanskje jeg jobber på en veldig bra SFO, men nekter å tro at det bare er her vi har det slik.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #12 Skrevet 12. september 2009 Oppbevaring = en plass å være med voksen tilsyn. De får mat og pass der, ellers lite. Jo forresten, det er litt aktiviteter for jentene der (klipp, lim, perling osv), men for guttene er det stort sett lego og fotball. Og så ser de en del film. Ikke verdt ca 2000,- per mnd, men må man så må man.
aanonym Skrevet 12. september 2009 #13 Skrevet 12. september 2009 Sy, strikke, matlaging... Hvilke aktiviteter har dere for guttene?
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #14 Skrevet 12. september 2009 Min sønn sluttet i SFO på våren i 2.klasse. Det er et helt elendig tilbud her vi bor, og han trivdes ikke i det hele tatt. De gjorde aldri noe spesielt med barna, ingen tilrettelagte aktiviteter osv. Hver gang skolen skulle ha ferie og SFO var åpent, fikk vi lapp hjem der det sto at det var viktig at alle barna kom før kl 10 i tilfelle de skulle på tur. Det ble ikke EN ENESTE tur i løpet av de nesten 2 årene min sønn gikk der. Det eneste "spesielle" de gjorde innimellom var å trille frem TV'en, så satt barna og så på film hele dagen. Det kom flere klager fra foreldre på at opplegget var så dårlig, og forklaringen var alltid at de ikke hadde kapasitet til leksehjelp, aktiviteter o.l. Merkelig, for det satt alltid 3-4 voksne der og drakk kaffe sammen! Hadde skikkelig dårlig samvittighet da sønnen min gikk der, og lot han derfor slutte før vi egentlig hadde tenkt.
Umulia med Amalia Skrevet 12. september 2009 #15 Skrevet 12. september 2009 Kan ikke gutter sy, strikke og lage mat???? Herrejemeni!
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #16 Skrevet 12. september 2009 Det er nå kjekt også for gutter å kunne lage mat så de ikke sulter ihjel foran brødboksen. Sying kan da også være greit. Strikking likeså. Eller er det slik at gutter skal vokse opp til å bli menn som igjen skal bli vartet opp av en kone??
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #17 Skrevet 12. september 2009 15 - 18 barn pr ansatt...men vi har den regelen at de skal alltid være to til stede, eller en i "bakhånd"..noen kan jo måtte plastre seg...eller noe annet skjer..og da kan ikke de andre 17 ungene være alene liksom...
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #18 Skrevet 12. september 2009 "Sy, strikke, matlaging... Hvilke aktiviteter har dere for guttene? mamma til to flotte gutter" Vi har kjørt strikkekurs to år nå, og det er faktisk guttene som har gledet seg mest. Ellers går det mye i lego, maling, klinkekulebane og biler på de guttene som ikke liker de tingene.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #19 Skrevet 12. september 2009 Oi det er helt klar forskjell på sfo rundt om... Her er de skikkelig flinke, aktiviteter hele uka:) Men til dere som synes det er skummelt at en voksen ser etter 14-15 barn, dere kan jo bare droppe sfo og sende de hjem med nøkkel rundt halsen. Hva gjorde dere selv da dere gikk på skolen.
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #20 Skrevet 12. september 2009 Det er det jeg sier, det ER enorme forskjeller, og her er ikke tilbudet spes bra! Det sier sitt når det er 90 barn det ene året, og 50 året etter, kullene har vært like store! De kunne kanskje vurdere å senke prisen litt også!
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #21 Skrevet 12. september 2009 Neida, på ingen måte! Det er absolutt fint at gutter lærer seg å strikke å lage mat. Men hva med litt variasjon? Hvorfor er det bare slik at gutter skal lære "jenteting"? Kan man ikke satse litt mer på ting som tradisjonelt interesserer gutter, mer praktiske ting? Det er nesten BARE kvinnelige lærere og SFO-ansatte, og gutter femininiseres overalt. Ikke rart guttene blir skoletapere. Jeg savner litt fokus på guttene generelt, ikke bare på SFO. Så jeg spør igjen: Hvilke aktiviteter har dere for guttene?
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #22 Skrevet 12. september 2009 OK, så ikke at du hadde svart. Ser ut til at dere (i motsetning til de to SFOene vi har erfaring med) har littegrann opplegg for guttene. Bra!
Anonym bruker Skrevet 12. september 2009 #23 Skrevet 12. september 2009 Jeg jobber også på en SFO,og er også ganske uenig i mange av påstandene her. Er litt usikker på antall barn per voksen,men mener det er 18.Men en regel er at det alltid skal være minst 2 voksne på jobb. Jeg er ansatt på en relativt liten sfo i oslo,og mener det er et godt tilbud til barna. Vi har varm mat 4 dager i uka,en dag brødmat.Fast utetid 1/2 time pr dag,og leksehjelp 4 dager i uka. Vi har forskjellige typer faste grupper som barna frivillig kan delta i:forming,matlaging,musikk og drama,sjakk,innebandy,eventyrstund osv. i tillegg til dette driver vi mye med kultur,lager cd-er og filmer,barna kan lære å spille gitar eller trommer.Samarbeider mye med andre org.i nærmiljøet,og det er tilbud om forskjellige typer kurs i løpet av året.Feks hip-hop,teater,biljard osv. Vi har også faste rutiner når det gjelder henting,og ingen barn får gå hjem uten at vi har fått muntlig eller skriftlig beskjed fra foreldre.Er vi i tvil,ringer vi hjem.Og om et barn ikke dukker opp en dag uten at vi har fått beskjed om sykdom e.l,ringer vi foreldrene og hører. Jeg vet at det ikke er slik på alle sfo-er,og skjønner at mange er misfornøyde med tilbudene der de bor. Men vi mener og tror at vi gjør en god jobb hos oss,og det får vi også ofte tilbakemeldinger på av foreldrene.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå