Gå til innhold

Vet ikke hva jeg skal tenke om dette...


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har blitt samboer med en milionær,han kan kjøpe og gjøre hva han vil.Jeg er langt i fra milionær,får os og litt lønn.osen mister jeg snart siden jeg har flyttet sammen med han.Så nå for tiden har jeg 14000 i mnd.

Han har presset på for a jeg skal ta hjelpepleien i steden for sykepleien siden det tar kortere tid,dette kurset koster 16500.- utenom bøker og annet vi trenger.Dette får jeg låne under tvil av han,for jeg har ingen mulighet til å betale dette.

Så nå har det vært noe rot fra nav,og det er noen penger jeg ikke har fått,så jeg fikk ikke betalt bhg når jeg skulle,så jeg fikk to regninger på en gang nå.Har endel andre regninger å betale,samt lån,så jeg har bare ikke pengene.Mannet meg opp lenge for å spørre om jeg kunne få låne de pengene av han,mannet meg opp fordi jeg vet hvordan han er.Og han reagerte slik jeg ventet,med å spørre hvor lenge jeg kom til å lite penger,skulle han alltid låne meg penger når jeg trengte det?Da kom det jo bare til å hope seg opp++I til syvende og sist så fikk jeg ikke noe svar..Får de nok,men sitter med en utrolig lei følelse..Han syns også at jeg skal flytte adressen ut til mine foreldre,for da får jeg mer penger...

 

Jeg har aldri spurt han om penger,jeg bruker opp mine penger på mat (skrevet ett innlegg tidligere).Men jeg ser og hører han kjøper ting og tang som han har lyst på,og det koster mye mer enn jeg har bedt om nå...Det er så klart hans penger og han får gjøre som han vil,men jeg hadde aldri trodd at det skulle være så vanskelig å føle seg så "fattig" i et slikt forhold.Og jeg hadde tidligere trodd at om en er glad i en så hjelper man og gjør ting lettere for den andre,om man har muligheten til det..Jeg gjør livet hans mye lettere på andre måter..

 

Men så vil jeg ikke tigge om de pengene heller,for som sagt det er hans penger.Men kan ikke hjelpe for at jeg sitter her med en vond følelse.Skal det alltid være slik at han gjør som han vil med sine penger,mens jeg ikke har penger igjen etter å ha betalt for det nødvendige?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hadde ikke klart å være i et sånt forhold. Her tjener mannen i huset myyyye mer enn meg, men hans penger er mine penger og omvendt. Og det er en selvfølge, rett og slett. Syns han høres ut som en skikkelig kjiping han millionæren din! Og du, ta sykepleien! Du får vel lån og stipend fra lånekassa? Her tok vi utdanning samtidig, hadde også et barn, vi overlevde vi. :o)

 

Lykke til!

Skrevet

Det spørs om dere ikke burde ha avklart en del ting før dere ble samboere, men som hovedregel mener jeg at så lenge man er samboere (og forplikter seg i det forholdet), så får man yte etter evne og tære etter behov. Så lenge hans økonomi er mye bedre enn din, så er det naturlig at han også bidrar mer til fellesskapet. Jeg skjønner at det kan være vanskelig i en periode, men dette er jo egentlig en prinsippsak. Deler dere alle utgifter til bolig og mat likt? For den med dårligst økonomi vil det ofte bety at man bidrar masse til noe man egentlig ikke har råd til - i hvert fall dersom det er den med dårligst økonomi som må tilpasse seg den andres levestandard. Stort hus, dyr bil, dyre matvaner osv kan fort ruinere deg dersom dere ikke fordeler utgiftene etter hvilken betalingsevne dere har.

Skrevet

Dytt..

 

Trenger flere synspunkter...Selv om jeg egentlig vet hva som kommer til å bli sagt..Aner bare ikke hvordan jeg skal gå fram i dette.Kan jo ikke bare forlange mer "likestilling" heller,eller at han skal være rausere..

Skrevet

Har han så mye penger millionær ja så skulle vel det ikke være noe problem å hjelpe deg eller?

Dere bor jo sammen ,men at han vil at du skal bytte addressse for å få mere,det hadde jeg ikke gjort da du kan bli tatt for svindel på nav.

Trur jegh hadde bodd alene med barn og bare sagt at jeg vil ikke bytte adresse og grunnen.

Jeg er enke har en voksen sønn og 2 små barn jeg har en kjæreste,som vil at vi skal flytte sammen ,men jeg mister all inntekten min hvis vi flytter sammen.Han sa vi overlever med mine penger,så kan du finne en jobbe etterhvert.

Han vet jeg har dårlig råd,han legger igjen penger til meg ,da han vet jag aldri spør etter penger,men han ringer og sier ligger penger der og der kjøp klær til barna de trenger nye sko eller klær.Jeg blir flau over detta.

Han er ikke rik men tjener godt.Han spanderte lappen på meg,men de pengene skal han få igjen når jeg har fått solgt en leilighet jeg har arva,føler at jeg utnytter han.

 

Ikke meningen å skrive om meg selv,men det jeg mener er at han burde jo ikke gjort som han gjør.

Skrevet

Er dette den samme mannen som mente du bidro for lite, fordi du i en alder av snart/rundt (?) 30 enda ikke hadde utdannelse som du ville bruke litt tid på å skaffe deg?

 

I så fall gir jeg deg samme råd som sist; forlat denne mannen som åpenbart ikke verdsetter deg nok til å ha respekt for det du prøver å få til.

 

Hva skal du med en slik fyr? Det kan jo ikke være for pengenes del, siden han tydeligvis ikke er av det rause slaget. Jeg sier det igjen; hva skal du med en mann som ikke strekker ut en hånd når du er i nød, og evt gir deg dårlig samvittighet når han gjør det.

Skrevet

Han vil ikke forsørge deg, men presser på for at du skal ta en dårligere utdannelse enn det du egentlig vil...??

Denne mannen høres utrolig egoistisk ut!

Jeg kunne ikke ha levd i et sånt forhold, dere BOR jo sammen! Man kan da ikke bo sammen og samtidig ha to forskjellige levestandarder!!

Nei, dette hørtes fryktelig ubehagelig ut, jeg synes du skal revurdere hele forholdet.

Skrevet

Jo, selvfølgelig kan du forlange mer "likestilling" eller at han skal være rausere. Kan han ikke dele med deg, er han ikke spesielt mye å samle på.

Skrevet

Her er det viktig at du får styringen over din økonomi igjen.

At du ser hva du har for noe, og hva du ikke har. Ikke kjøpe ting som ikke er nødvendig.

Jeg er selv i en kjip situasjon nå, der jeg har mindre enn deg, så vet åssen det føles.

Men synes du skal ta sykepleierstudiet nå, selv om det tar lengere tid så sparer du kanskje deg selv for mye i fremtiden, ved at du driver med noe du liker.

Du må også gå til nav og ordne opp.

Og frigjør deg økonomisk ifra denne mannen.

Og bli sterkere, ikke la deg presse sånn. Ikke bytt utdanning bare fordi han synes det, heller ikke bytt adr fordi han synes det.

 

Hva vil du opp i alt dette?

Skrevet

Blir nok samme svar fra meg som de andre over her. Tror du vil få det bedre med deg selv om du bor for deg selv og tar den utdannelsen du ønsker deg, med støtte fra lånekassen og de andre bidragene du har som alenemor. Det er mange som klarer seg gjennom de 3 årene på høyskolen i samme situasjon som det du er i, og når du har vært ute i praksis noen ganger er det også store muligheter for å få deg ekstravakter med betalt på samme sted.(tenker da mest sykehjem), det har jeg flere venninner som har fått.

 

En som får deg til å føle deg fattig og ønsker at du skal gjøre lovbrudd og gå mot dine egne prinsipper er ikke verdig deg! Da kan dere likegodt bo separat, siden dere likevel skal ha totalt separat økonomi og levestandard.

 

Lykke til med utdannelsen som sykepleier og veien til et bedre liv for deg og barna!

Skrevet

enig med henne som sier revurder forholdet ,og ta den utanningen du har lyst til.Hadde kutta han ut jeg egoist han der

Skrevet

Fortell ham som sant er at du ikke har råd til å bo sammen med ham. Du har ikke hans middler og kommer ikke til å få det. Derfor må dere enten leve sammen med et økonomisk system som gir dere omtrent like mye å rutte med i månten eller så må du flytte ut slik at du kan motta de stønader ol som du da har krav på. Da slipper du også å se på at han har så mye mer å rutte med enn deg.

 

Det er mange som ser på økonomien som denne mannen, selv om han høres litt ekstrem ut. Mange trenger bare en skikkelig vekker for å få til et OK system. Andre er det best å få ut av livet jo før jo bedre. Å leve i et forhold der den ene er rik og den andre fattig fungerer i hvertfal ikke.

Skrevet

Tusen takk for svar jenter!

Vet fremdeles ikke helt hva jeg skal gjøre,men vurderer faktisk å flytte for meg selv.Man skal jo ikke sitte med en dårlig følelse når man bor sammen med noen?

 

Jeg er enten for stolt,eller for dum til å forlange mer av han.FOr han viser så tydelig at hans penger,er hans..

Skrevet

At pengene hans er hans, det er en ting, men at han forventer at du skal ta en dårligere utdannelse fordi det (tydeligvis) passer han bedre viser jo hvor lite empatisk han er. Her tjener sambo mer enn meg, og jeg tok utdannelse nå uten annen inntekt enn stipend og lån. Han støttet meg 100%, og betalte derfor mer enn det han behøver nå som jeg jobber. Det er jo bare rett og rimelig at man skal dele etter inntekt! Om min samboer hadde vært millionær, så skulle jeg hatt en GOD grunn til at han ikke kunne bidratt til barnehageregninga hvertfall!

Skrevet

Vet du, dette er virkelig ingen mann å satse på - du fortjener så mye bedre enn dette!

 

Ikke for å være stygg eller noe, men VET du at han er millionær? Jeg kjenner jeg blir litt mistenksom til hele mannen - virker nesten som en som lever litt over evne på en masse kredittkort - og som nesten ikke eier nåla i veggen... Jeg tar helt sikkert feil, men synes dette er en merkelig holdning fra mannen.

 

Jeg har vært sammen med menn som både har hatt mye og lite penger mellom hendene, og selv har jeg vært så heldig at jeg har hatt en bra inntekt og har klart meg greit. MEN - min erfaring er at både de med dårlig råd og litt bedre råd uansett har vært rause nok til å dele det de faktisk har med meg!!

 

Jeg har en viktig erfaring til: Penger er selvsagt ikke alt osv. MEN: Jeg har opplevd at de som er gjerrige på penger, ofte også er gjerrige på følelser og på å gi av seg selv. Og DET er ille, det!!!

 

Det er vanskelig å skulle si noe fornuftig for en som sitter på utsiden og ikke kjenner verken deg eller kjæresten din. Men - utifra hva du skriver, synes jeg virkelig du bør revurdere hele forholdet.

 

Det hadde vært litt mer OK at han "nektet" deg sykepleiestudiet dersom han var raus og involverte deg i sin egen økonomi. Men han gjør det jo så soleklart at du selv skal ta ansvaret for din egen situasjon, og da blir det GALSKAP å skulle påtvinge deg en hjelpepleier-utdanning!!!

 

Ønsker deg uansett lykke til videre - og stå på :-)

 

Skrevet

Hei, jeg kjenner deg igjen fra den forrige tråden din og skjønner at din samboer ikke har blitt noe mer å samle på enn sist gang. Hvis det hadde vært et gram skikkelig mannfolk i han så hadde dere betalt utgiftene etter hvor mye dere tjener.

 

Håper du flytter for deg sjøl, bedre å bo alene å gjøre det du hadde tenkt til når det gjelder utdannelse enn å bo med en som ikke vil at du skal ha det like bra som han. Han her er ikke noe å samle på, du blir blakkere mens han blir rikere, det er ikke sånn det skal være.

 

Som noen nevnte i tråden her før så er det ofte slik at de som er gjerrige på penger er gjerrige på andre ting også.

 

Nei, kom deg vekk fra han og skap deg det livet du fortjener!

 

Lykke til!

Skrevet

Denne mannen virker veldig egoistisk, synes jeg. Hvis du vil bli sykepleier, bør han støtte deg i det. Hvordan mener han at du skal leve godt på en hjelpepleierlønn? Og hvorfor brukes dine penger til mat?

 

Du virker litt for snill som danser etter hans pipe.

Skrevet

hvis det er slikt nå kommer te sannsynligvis til og fortsette og være sånt.

Enten tar du en prat med han at dere kan ikke ha det slikt, eller så går du bare. det komme aldri til og funke....

Skrevet

Dette forholdet høres ikke ut som om det kommer til å vare særlig lenge. Gå på sykepleien du. Det er det du har lyst til, og det er bedre betalt. Så er du også bedre i stand til å ta vare på deg selv om/når du blir alene.

 

Skrevet

Herregud. Skal man bo sammen, er inntektene felles!

 

Skulle jeg liksom sitte og spise biff mens mannen min tygger gulrot, bare fordi han tjener mindre enn meg? Nei, ærlig talt!

 

Felles innsats for felles hjem.

Skrevet

Hei du.

Ingen lett situasjon, men ønsker å påpeke en ting: Å flytte adressen sin til foreldrene sine for å kunne motta høyere stønad fra nav er en STRAFFBAR handling. Ufattelig at han kan forslå noe slikt!

 

Lykke til:-)

Skrevet

Han hadde jeg nok ikke orket å være sammen med. Generøsitet er en dyd, deler altid med meg så langt jeg har og forventer det samme av en jeg skal dele livet mitt med.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...