Anonym bruker Skrevet 2. september 2009 #1 Skrevet 2. september 2009 Når dere inviterer venninner hjem og har store barn, får de sitte ved siden av deg og gjestene kvelden igjennom, og da gjerne se på tv som står i samme sittegruppe? Jeg var invitert til en dame jeg ikke er nær venn med, men vi er i ferd med å bli godt kjent. Datteren hennes på 13 satt sammen med oss HELE kvelden, og med tv på. (De har tver andre steder i huset) For meg ble det veldig vanskelig å være løssluppen og naturlig, for med en 13 åring i nærheten begrenser samtaleemnene seg. Det kan godt hende jeg er helt urimelig, men jeg lar ikke mitt barn på 11 sitte i stuen sammen med meg når vi/jeg har invitert gjester. Da går h'n på rommet sitt eller til loftsstuen, det er tross alt ikke så veldig ofte det skjer. Noen synspunkt?
Kokkeli nyter våren:) Skrevet 2. september 2009 #2 Skrevet 2. september 2009 Nå er ikke mine barn så gamle da. Men de får som regel hilse på gjestene, kanskje spise med oss, alt etter hvilken mat og hvordan det passer med ukedag og meny. Så må de gå på rommet sitt eller legge seg. Får ikke i det hele tatt se på tv når jeg har besøk, og vi har ikke tv andre steder heller.
Gjest Skrevet 2. september 2009 #3 Skrevet 2. september 2009 Vi har to gutter, snart 8 og 12 år. Hos oss har vi alltid skilt mellom "våre gjester" og "NNs gjester". "Våre gjester" er normalen, men ALLE hos oss har iblant "sine gjester" (for vår del delvis i yrkessammenheng, da er det ikke sikkert at gjesten ønsker barns ører til stede, delvis i foreningssammenheng). Når "våre gjester" er på besøk er arenaen stue/spisestue og alle har rett/plikt til å delta for å gjøre det hyggeligst mulig for gjesten(e). Når "NNs gjester" (hvor NN kan være ektefellen, meg, oss voksne, en av guttene eller begge guttene) er på besøk tar man (om det gjelder guttene) ideelt imot besøket på rommet (begge guttene har OK store rom med seng som kan gjøres om til "sofa" på få minutter, ved å legge sengeteppe og puter på plass, i tillegg har begge en god skrivebordsstol og en god lenestol på rommet). Evt i kjellerstua om det er gjester til oss voksne eller til begge guttene, og det ikke ødelegger for andre (husets eneste TV og eneste virkelig GODE radio/CD-spiller står her, guttene er opplært til litt "lydmessig kresenhet" og bruker derfor automatisk CD-spilleren her om kjellerstua er ledig, men verken TV, radio eller CD-spiller står i direkte fare for å bli utslitt hos oss). Er kjellerstua opptatt satser vi på spisestua, da med godt lukket dør mot både stua og kjøkkenet. I dette tilfellet hørtes det klart ut for meg som du var morens gjest, ikke familiens gjest. DET burde jenta ha fått klart for seg før du kom, og da burde jo moren også tatt jenta til side og påpekt det under besøket, siden hun visst ikke hadde forstått det..... Men mente moren at du var familiens gjest, og at dette var en ypperlig anledning til å bli kjent med flere familiemedlemmer er nok det noe du bare må forholde deg til, selv om det ikke var det DU ventet og derfor fikk muligheten for en samtale rundt det DU evt ønsket å ta opp begrenset. Men da har du jo en gylden anledning til å invitere deg selv til en ny visitt, hvor du påpeker at det "gjerne var et par ting du gjerne ville snakke med NN under fire øyne om, noe det jo ikke ble anledning til sist". Respekteres ikke DET neste gang du da kommer, er vel det et tydelig tegn på at NN ikke ønsker å ha deg som en nær venn som snakker med henne om ting under fire øyne?
moota m storebror&lillebror Skrevet 2. september 2009 #4 Skrevet 2. september 2009 Mine barn er heller ikke så store. Enten har vi besøk som vet at jeg har barna rundt bena eller så har barna lagt seg. Men synes absolutt at barna kan leke/være på rommet sitt når de voksne får besøk. Ikke alltid, om det er naboen som stikker bort på en røyk eller en kaffe, men når det kommer venninner på besøk.
skorpionfruen Skrevet 3. september 2009 #5 Skrevet 3. september 2009 Her blir det for meg et skille på hvem som kommer på besøk og når på døgnet. Kommer det noen midt på dagen så er huset for alle. Men skal vi ha en kosekveld så trenger da ikke barna å henge på de voksne. Dette ville jeg ha gjort klart på forhånd. Enig i at det blir helt merkelig å ha barna hengende på meg hele kvelden.
blond Skrevet 3. september 2009 #6 Skrevet 3. september 2009 Jeg har ikke så store barn selv, men tenker at det ikke bare er mitt hus. Hvis ungen(e) vil se tv og vi har tv flere steder i huset synes jeg det er naturlig at de går dit. Ellers synes jeg ungene kan være der de har lyst til å være. Hvis vi skal snakke om ting som ikke er for barneører bør vi velge et annet tidspunkt eller sted. Det er ikke alltid lett, spesielt når man treffer folk man sjelden ser. Jeg lurer på hvorfor det er interessant for en 13-åring å sitte sammen med moren sin?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå