manaei Skrevet 26. august 2009 #1 Skrevet 26. august 2009 Noen som kan hjelpe meg litt her? Har en liten gutt på 2,5år som skal til legen i morgen for måle blodsukkert. Mtp sukkersyke. Men er det sånn å forstå at han helst ikke skal spise eller drikke noe før han drar dit? Det er jo ikke så lettt med en så liten gutt......
Kanskje2010 Skrevet 26. august 2009 #2 Skrevet 26. august 2009 Hmm.. er selv diabetiker. men er så mange år siden jeg fikk det så er usikker. Går det an å ringe legevakt eller en lege i morgen tidlig å høre? Vet at har man spist mat og drukket har man jo høyere bl.s enn om man ikke spiser/drikker. Og det er vel kanskje bl.s uten disse påvirkningene som skal måles? Uff.. dette ble jo du ikke noe klokere av. Jeg skulle tro at man skal møte opp uten å ha spist, MEN på en annen side- det pleier de å gi beskjed om. Beklager fryktelig dårlig hjelp her!
veldig fødeklar Skrevet 26. august 2009 #3 Skrevet 26. august 2009 jeg tok nettopp en blodsukkermåling og fikk beskjed om at jeg måtte møte fastende. Dvs ikke spise og drikke før testen. Sjønner godt at det kan være vanskelig, men du får lokke med at han får noe godt etterpå,
manaei Skrevet 26. august 2009 Forfatter #4 Skrevet 26. august 2009 Skal kl 0845 så han sulter jo ikke akkurat da. Og legen åpner ikke før 08. så når ikke ringe spørre. Hmmm... Vanskelige greier. Legen sa ikke noe om det da jeg spurte, men var ikke han som lagde avtale om time heller. Hvorfor skal alt være så vanskelig
Kanskje2010 Skrevet 26. august 2009 #6 Skrevet 26. august 2009 Vann påvirker ikke bl.s...så det skal nok gå greit. Er sannsynligvis bare et lite stikk i fingeren, så er nok ikke noe vits å å faste helt!
manaei Skrevet 26. august 2009 Forfatter #7 Skrevet 26. august 2009 Takker for svar. Tenker som det knaker her
eggstokk Skrevet 26. august 2009 #8 Skrevet 26. august 2009 Det er en viss logikk her......Blodsukkeret stiger når man spiser eller drikker noe. Ikke vann da. Så for at legen skal kunne si noe om blodsukkerverdien så MÅ man være fastende. Ikke la ungen spise eller drikke noe før måling.
Julelita Skrevet 26. august 2009 #9 Skrevet 26. august 2009 Vann påvirker ikke blodsukkeret, så det kan han fint drikke. Men juice, saft og melk påvirker mye. Jeg har selv diabetes, og av og til må jeg faste før målinger, som oftest ikke. Tror at jeg måtte faste i starten da jeg fikk diagnosen, da fastende blodsukker har noe å si ift å få diagnosen - dersom man ikke har diabetes så blir aldri blodsukkeret høyt om morgenen, så om det er det, er det lettere å stille diagnosen. 8.45 er jo relativt tidlig. Jeg ville ikke gitt barnet mat, og fortalt legen dette. Tror at det er lettere å tolke blodprøven da. Lykke til!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå