Tigerpote Skrevet 21. august 2009 #1 Skrevet 21. august 2009 Kan man velge å ha ks om babyen blir nærmere 5 kg? Jeg tror at babyen kommer til å bli stor. Er 13% over snittet nå, det er vel ikke så mye. Men tenker hva om hun blir veldig stor...Hørte forleden om en baby som veide over 5,3 kg og var 57 cm lang. Det går da ikke an å føde en så stor baby? Uten ks?
anette1986 Skrevet 21. august 2009 #2 Skrevet 21. august 2009 Babyen min veier 16% over snittet(er estimert til å bli 4,2 på termin),er jo hodeomkretsen det kommer ann på egentlig,men det kan nok hende du får en ekstra sjekk på sykehuset rundt termintid for å se hvor stor den er og hvor stort bekkenet ditt er,men tror ikke det pleier å være noe problem;)
h.hippo Skrevet 22. august 2009 #3 Skrevet 22. august 2009 Min første var 4575 og 51 cm.. Og denne her skal visst runde 4 kg den også! Men jeg tror ikke det var str som gjorde at jeg måtte ha litt hjelp til slutt (vakuum), jeg tror heller det var at åpningsfasen gikk altfor fort, slik at kreftene var slutt! Har ingen planer eller ønske om KS denne gangen, selv om jeg nå vet at det kommer ei stor jente! Og kjenner mange flerbarns foreldre, som sier at det største barnet var lettest å føde.. (sikkert fordi de ikke var det første barnet).. Så stol på kroppen din du, man får jo gjerne en lettere tid etterpå ved å føde naturlig! Men er du vettskremt, så kan man jo alltids spørre;-)
Turbotrollet & Lille Sprell♂ Skrevet 22. august 2009 #4 Skrevet 22. august 2009 Tassen her veide 4,6 kg og var 56 cm. Kom ut den normale veien, men ble til slutt tatt med sugekopp. Revnet jo ganske mye da han kom ut, men er egentlig glad jeg slapp unna keisersnitt likevel. Greit nok at det var vondt å sitte i 3 uker etterpå, men de sier jo at man kommer seg mye raskere etter vanlig fødsel. Hun jeg lå på rom med hadde tatt keisersnitt og var ikke oppe av senga de første dagene. Hvilken uke er du i? Kanskje du kunne spørre om å få tatt en ekstra UL for vektestimering?
Tigerpote Skrevet 22. august 2009 Forfatter #5 Skrevet 22. august 2009 Hei:) Jeg er 33+2 i dag, og var akkurat på en ekstra ul for å sjekke morkaka, som lå foran åpningen på ord. ul, men som nå hadde trekt seg opp. Hun sjekket str på babyen, og sa at hun var 13% større enn gj.snittet. Så sa hun at jeg fikk vurdere selv (?) om jeg mente at jeg ble diger, og da evt be legen min om å henvise til en ul til. Må legge til at hun virket litt usikker, og mumlet hele tiden, og sa "skal vi se" ca 50 ganger. Det var i grunnen henne som skremte meg litt, siden hun mente at jeg kanskje burde ha enda en ul før fødsel. Og at jeg skulle vurdere det selv... *rister litt på hodet*. Jeg kan jo ikke vurdere det selv. Herregud. Det var iallfall slik jeg forstod henne. Har snakket med legen, som syntes det en veldig dum ting å si. Han skulle vurdere det på kontroll i uke 36. Han la til at "du er jo en stor dame selv, så det går nok bra". Hadde lyst til å slå ham, fordi han fikk meg til å føle meg som mora til hvalen jeg føler meg som, altså mye større. SÅ enorm er jeg ikke da, men har lagt på meg 17,5 kg (har gått ned 0,5 kg denne uka? Rart, jeg som bare har gått opp, opp, opp. Har mistet litt vann da. Er ikke like hoven). Selv tenker jeg at 13% ikke er så mye, hun var ca. 2300 g på onsdag i forrige uke. Jeg tenker at 4-4,5 kg er greit (selv om jeg ikke aner hvordan det er å føde), men tenker nærmere 5 kg, da får jeg ganske høy puls ja:) En ting er å revne, en annen ting er om man får varige men.. Det er noe jeg har begynt å henge meg opp i den siste tiden...
Lucie*OgGuttaBoys* Skrevet 22. august 2009 #6 Skrevet 22. august 2009 jeg har født en pjokk på 5,3 kg, og det var ikke lett.. det går an, men er ikke åanbefale for å si det sånn.. nr 3 var bare 4050 g, det gikk som smurt.. venter nå nr 4 any day, den er også stor, tipper på rundt 4,5 kg..
Beate og lille snuppelure:-) Skrevet 22. august 2009 #7 Skrevet 22. august 2009 Men jeg må også si at sånne vekstestimeringer kan være utrolig feil... Jeg hadde også ekstra UL forrige gang fordi morkaka lå langt nede ved ordinær UL, og da estimerte jordmora babyen til å være mellom 5 og 6 kilo. Hun var skikkelig streng og befalte meg til bare å spise salat og grovbrød resten av svangerskapet. Men heldigvis var jeg hos fastlegen etterpå som roet meg ned og ba meg fortsette som jeg hadde gjort og tenke at dette går bra. Og det gjorde jeg. Var til ny estimering i uke 36 og da sa legen (en annen) at babyen var rundt 4 kilo. Men da lillejenta bøe født 8 dager på overtid, så var hun 3340 gram. Så ikke ta sånne estimeringer så alvorlig du, det går helt sikkert bra! Men hun ville ikke ut da, så det endte med hastekeisersnitt likevel... Jaja, det er mye vi ikke kan gjøre noe med, så det er bare å ta ting som det kommer og slappe av og kose seg:-)
EnJente_m_2Jenter Skrevet 22. august 2009 #8 Skrevet 22. august 2009 Jeg la ut en tråd på skravle om str på hodet, altså hodeomkretsen til barna, hvor jeg spør hva som er normalt og ikke. Ser jo at hodestr kan ha noe med revning etc å gjøre. Min jente var miiiiiiiiinilita, 44/45 cm og veide nesten ingenting. Får det ikke til å stemme at hodet hennes var 36 men det står altså i fødselskortet hennes. Kanskje hodetstr kan ha noe å si ?
Tigerpote Skrevet 22. august 2009 Forfatter #9 Skrevet 22. august 2009 Nei, kanskje jeg bare skal slutte å tenke så mye på det... Det er vel vanskelig å planlegge en fødsel, det som skjer det skjer:) Og spesielt når jeg er førstegangs, jeg aner jo virkelig ikke hva det vil si, hvordan det er. 3340 gram, da var hun jo ei nett lita jenta da:) Hadde vært fint om hun ikke var så mye over 4 kg hun min heller... Takk for alle fine svar dere:)
koala Skrevet 23. august 2009 #10 Skrevet 23. august 2009 Tror nok mer det er hodeomkretsen som har noe å si. Mener at 35 er gjennomsnittet, mine var 35 og 36 og det gikk helt fint mens ei jeg lå på barsel med hadde 39cm og hun revnet bakover og måtte opereres etterpå.
Thomine Skrevet 23. august 2009 #11 Skrevet 23. august 2009 Det går an - og som regel går det bra, men det er ikke noe gøy. Mitt barn nr 2 var oppunder 5700 og 56 lang og han kom da ut, men det var dramatisk en periode. Det største problemet når de blir så store er at skuldrene ofte sitter fast og at de må hjelpes ut på en mer brutal måte. 4 kgs babyer er ikke store, med mindre du har trangt bekken som gjør det hele litt vanskeligere. Men jeg må jo legge til at det ikke frister til gjentakelse så jeg skal ha ks denne gangen. Husk også på at når babyen bikker 4,5 kg er det vanskelig å si noe om hvor store de faktisk blir så da blir det en vurderingssak hva man skal. Jeg fikk aldri noe valg den gangen, men visste heller ikke at det var vanskelig å estimere og prøvde å stole på legene som sa at han var mellom 4,5 og 4,7. Lykke til uansett.
Gjest Skrevet 23. august 2009 #12 Skrevet 23. august 2009 Veninnen min fødte en gutt på 5.2kg og han var hele 62cm lang, det er det største jeg har hørt om, hun ble satt igang, fordi hun gikk 2uker over tiden. Hun hadde en helt normal fødsel, og brukte kun epidural. Ellers hadde hun ingen problemer
Tigerpote Skrevet 23. august 2009 Forfatter #13 Skrevet 23. august 2009 *Gisp*! Herregud, så store babyer! Sikkert dumt spørsmål, men hvorfor blir noen så store? Kan de bli så store om vi feks spiser for mye søtt? (Jeg kunne nok med fordel ha kuttet ut litt søtt). Jeg tror jeg kommer til å mase meg til ks dersom det skulle vise seg at min blir så stor! Men det er sikkert veldig sjelden. De skulle ha satt igang før til venninnen din da, Mini oss:) Men så fint at det gikk bra da. Jeg ble regnet som en veldig stor baby selv, men det var jo for over 31 år siden:) Jeg var 4300 g og 54 cm lang. Mamma gikk 2 uker over, og det endte med hasteks. Men hun kom seg veldig fort etter ks da. Og la på seg 30 kg, som forsvant i løpet av 6 uker el noe. Håper jeg slekter på henne ang å gå ned i vekt:)
Lucie*OgGuttaBoys* Skrevet 23. august 2009 #14 Skrevet 23. august 2009 Det er ikke hodeomkretsen som er det verste med store babyer, det er skuldrene.. Min nr 2 satt bom fast ved skuldrene, og jeg ble brutalt behandlet noe kroppen min sliter med snart 6 år senere.. Heldigvis kom gutten seg, han var livløs da han kom ut.. Ikke noe gøy i det hele tatt.. Er så redd for at det hele skal gjenta seg nå..
Gunn og Gutta Skrevet 23. august 2009 #15 Skrevet 23. august 2009 Det går fint ann å føde digre barn, forrige mann var 5110 gr, og fødselen gikk helt greit, men du dæven så vondt, har derfor bedt om ekstra oppfølging denne gangen, og har blitt lovet å bli startet på temindagen og ikke 2 uker over hvis denne ser ut til å bli stor også. Store barn kan skyldes flere ting, men kosthold og gener er 2 ganske viktige faktorer.
Cille81 Skrevet 23. august 2009 #16 Skrevet 23. august 2009 Er det noen som har blitt satt igang før termin pga frygt for store barn?? Mine 2 gutter har vert forholdsvis store. 1.mann var 4230 gr og 40 cm rundt hue. Og nr 2 Var 4610 gr og 39 cm rundt hue... gikk 6 dg over med første og 14 dager med nr 2. Ønsker ikke keisersnitt,men sliter veldig med ryggen,så gruer meg veldig til evt overtid og en lang og slitsom fødsel:-( Har 8 uker igjen,skal snakke med jordmor til onsdagen og høre om ekstra oppfølging på sykehuset...
Nory Skrevet 23. august 2009 #17 Skrevet 23. august 2009 Jeg var på ul i uke 32+4 og fikk beskjed om at fosteret var kortere enn normalen men også tykkere. http://www.home.no/atrud/preg/baby_measure.htm Hadde helt normale mål i uke 18 men nå var det altså litt skjevt.
Gunn og Gutta Skrevet 23. august 2009 #18 Skrevet 23. august 2009 Jeg har aldri blitt starta før, men har blitt lovet å bli starta nå hvis ungen lå ann til å bli mer enn 4 kg ved termin....altså jeg skulle da slippe overtiden, som jeg hadde nok av sist, mener selv at jeg gikk 3 uker over sist. Det har aldri vært snakk om å å starte FØR termin.
simla+kalv Skrevet 24. august 2009 #19 Skrevet 24. august 2009 Jeg har født et barn på over 5 kg og anbefaler det slett ikke til noen! Pga av den fødselen har jeg total fødselsangst og får keisersnitt. Synes keisersnittet var en drøm i forhold til vaginal fødsel, selv om det er vondt mye lenger. Må jo legge til at d ikke er likt for alle; sikkert noen"superfødersker" som lett føder en 5 kg's go'klump;-)
Gjest Månefuglen +2imagen Skrevet 24. august 2009 #20 Skrevet 24. august 2009 13% er jo ikke veldig stor baby da.. Og det kan jo endre seg:-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå