søte lille:) Skrevet 20. august 2009 #1 Skrevet 20. august 2009 Siden vi bærer det barnet i 9 mnd ,er kvalme(for min del kastet opp i 5 mnd i strekk hele døgnet) ,mister figur,og får hengepupper ,+++,altså ofrer litt mere en det kankje man tenker menn gjør.. Er er det veeeldig ego å sjære gjennom med ett navn man VIRKELIG ønsker, selv når far er VELDIG imot....???
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #2 Skrevet 20. august 2009 Det synes jeg. Når man får barn sammen så er det jo greit at navnet på barnet ikke er et den ene forelderen hater. Ja, kvinnene må som regel ofre mest, men hvilken rett gir det dem å velge et navn mannen er veldig i mot? Og hvordan hadde det vært om du hadde hatt et topp svangerskap med ingen merker etterpå? Hvordan skulle navnet bestemmes da?
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #3 Skrevet 20. august 2009 Står det derimot mellom to navn mannen synes er greie, så synes jeg dama (som har ofra seg mest) kan velge det hun synes er finest.
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #4 Skrevet 20. august 2009 Her valgte far fornavn på første han var veldig bestemt der :-) jeg valgte et mellomnavn og så byttet vi på andre men siden han ikke hadde noe ønske om mellomnavn så ble det jeg som kom med alternativer og så fikk han velge det han likte best. Det er ans barn også og om mann er sammen og skal være der likt for barnet så bør begge være enige
søte lille:) Skrevet 20. august 2009 Forfatter #5 Skrevet 20. august 2009 La si at jeg hadde hatt ett topp svangerskap,da..Noe jeg føler jeg har forutenom kvalmen( noe jeg forøvrig ikke bryr meg om det fordi det er verdt det:)Men hva gjør man når man overhode IKKE kommer overens og man har så forskjellig smak i navn med mannen at man liker ALDRI de samme navnene..
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #6 Skrevet 20. august 2009 Her i huset var det min mann som kom med forslag til navn, 5 min etter at sønnnen vår ble født:-):-)
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #7 Skrevet 20. august 2009 søte lille:) Finn en liste over alle navn som brukes her i Norge, tror det finnes på ssb. Så går dere over lista hver for dere og skriver ned alle de navna dere synes er greie. Trenger altså ikke være navn som dere liker veldig, men greie nok. Så sammenlikner dere lista. Har dere noen like så velger dere ut av de. Har dere ingen navn like, så har dere et problem, men det kan kanskje løses ved å bruke et dobbeltnavn.
søte lille:) Skrevet 20. august 2009 Forfatter #8 Skrevet 20. august 2009 Vi har skrvet ned kanksje 40 navn og rangert disse og INGEN har vi vært enige om....Vi har forlengst tenkt Dobbeltnavn ,men da er det kombien som vi ikke blir enige om..Kankje vi bare skla la state velge(hehe)neida,dette er faktisk veldig problematisk..ufff
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #9 Skrevet 20. august 2009 Men har dere da valgt disse 40 navnene fra ssb eller en stor navnebok? Et alternativ da er jo også å bruke utenlandske navn. Finnes jo flere tusen der ute. Og finner dere ETT navn som dere er enige om ingen misliker, så er jo det bedre enn at dere velger et som én misliker og evt én liker. Altså, siden dere ikke blir enige om et fint navn, så kanskje fokusere på at dere finner et navn begge ikke misliker.
Kongeørna Skrevet 20. august 2009 #10 Skrevet 20. august 2009 Førstemann var vi enige om navnet. Andremann bestemte mannen min seg veldig for et navn, og ingen av mine forslag ble vurdert;) Jeg likte heldigvis det navnet også, da. Denne gangen blir vi ikke enige, altså! Skulle ønske det var en regel om at den med mest hengepupper hadde vetorett i navnevalget, men her er det visst ikke sånn... Merkelig, egentlig, for han pleier å føye seg i det meste annet. Men han er håpløs når det kommer til å velge navn til barna.
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #11 Skrevet 20. august 2009 Haha** ler meg skakk av kommentaren din: den med mest hengepupper hadde vetorett i navnevalget, men her er det visst ikke sånn... Kan være litt styr å finne et navn begge liker, men sånn er det jo bare. Dere blir enige til slutt!
It's all about me Skrevet 20. august 2009 #12 Skrevet 20. august 2009 Å ha barn er en felles oppgave, da også å bestemme navn. Å bruke det argumentet at jeg har båret på det i 9 mnd, kastet opp så og så lenge, forandret kroppen og ofret mest er bare utrolig teit. Og ja det er ego å tvinge igjennom et navn den adre parten ikke liker, uansett hvem det er som krever dette.
mitt hjerte ❤ mitt liv Skrevet 20. august 2009 #13 Skrevet 20. august 2009 skulle ønske jeg hadde veto rett. hadde vært så my enklere da!
Anonym bruker Skrevet 20. august 2009 #14 Skrevet 20. august 2009 Jeg skjønner HI på en måte. Det å få barn er jo en FELLES ting ja, men det er faktisk slik at det er kvinnen som må igjennom svangerskapet og som regel gjøre mest den første tida pga amming. Det med svangerskapet går det uheldigvis ikke an å dele på, og det er en del der ute som har et helt jævlig svangerskap. Men å velge et navn den andre synes ikke noe om bare fordi man har gjennomgått 9 måneder med helvete synes jeg ikke noe om. Men jeg synes faktisk det er greit at kvinner har litt mer å si siden det er hun som må gå gravid og føde/ta ks.
søte lille:) Skrevet 20. august 2009 Forfatter #15 Skrevet 20. august 2009 Velger selvfølgelig ikke ett navn kunn jeg liker bare fordi jeg føler meg berettiget til å gjøre det pga jeg har gjennomgått svangerskapet/fødsel/amming..Men hva gjør man om man overhode ikke blir enige..???Da må jo noen ha sisteordet ,og da syntes jeg kanskje mor skal ha det?
Mamma`n til Will& Ailo Skrevet 20. august 2009 #16 Skrevet 20. august 2009 Vi var veldig uenig i hva sønnen vår skulle hete . Vi var enig i et navn ,men det var verken på min topp 10 eller hans topp 10. Det ble det navnet vi syns var fint begge to ,men ikke et navn hverken jeg eller han ville ha valgt om vi fikk velge .
Anonym bruker Skrevet 21. august 2009 #17 Skrevet 21. august 2009 Her har pappaen bestemt 2 av våre barns navn. Han steilet totalt over det ene navnet. Nektet plent, og jeg ville absolutt ha det. Men det kom ikke på tale! Han nektet. Så jeg ga opp, og lot han finne navn. Som jeg da godtok til slutt. Orket ikke krangle mer om den saken.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2009 #18 Skrevet 21. august 2009 Ja, nå har han faktiks ikke noe han skulle sakt i mitt tilfelle egentlig. For vi er ikke sammen, og ser ikke ut til at vi blir det i det hele. Men jeg hadde nok sakt som så: Jeg har lyttet til Deres synspunkter. De harmonerer ikke med mine. Avgjørelsen er vedtatt enstemmig. Too bad for the man
vi blir 4 :o) Skrevet 21. august 2009 #19 Skrevet 21. august 2009 første gang var vi veldig enige.. denne gangen har mannen min et så sterkt ønske om navn til lillejenta, at jeg føler jeg bare må godta det.. liker navnet sånn 95%, men synes det er så mange fine jentenavn.. men ettersom det betyr så mye for min kjære( navnet til hans mormor), synes jeg at jeg må ofre andre navn og glede han, sånn er det å være gift.. man tar og gir.. )
Dunder Skrevet 21. august 2009 #21 Skrevet 21. august 2009 Tja... da kan du ikke klage etterpå når du synes mannen oppfører seg som om barnet er ditt hovedansvar. Hvis man ønsker å være likestilt i forholdet må man ofre litt. Å velge navn er kanskje ikke det viktigste, men dersom du på flere områder signaliserer at det er forskjell på mors og fars rolle i et foreldreskap, ja, da vil dette også få konsekvenser på andre områder. det ligger mye symbolikk i slike småting som å ha siste ordet i navnevalg.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2009 #22 Skrevet 21. august 2009 Hei, Søte lille! Det er ikke lett nei! Men hva om dere lar temaet ligge litt og så ser dere hvem som kommer ut i stedet? Det kan jo hende at navnet åpenbarer seg automatisk? Ikke stress med det i allefall :-) Babyen kan godt hete "lillemor" eller "lillemann" en uke eller to (eller lenger!) he he.
camilla^ Skrevet 21. august 2009 #23 Skrevet 21. august 2009 Begge har like mye å si. Om man ikke får det navnet man helst vil ha, får nå så være. Navnet skal være ett som begge liker og føler passer til barnet. Mine navneforslag ble fort forkastet av far her i huset. Han og min mor som fant navnet til eldste sammen. Navnet på hu minste tok det lang tid før vi fant. Jeg var veldig bevist på hvordan det skulle staves, og der hadde jeg ikke gitt meg med det første tror jeg. (så det var bra han var enig med meg
søte lille:) Skrevet 21. august 2009 Forfatter #24 Skrevet 21. august 2009 Vi er jo ikke sammen da og kommer heller ikke til å bli det!Så da virker det som saken stiller seg annledes?
Dunder Skrevet 21. august 2009 #25 Skrevet 21. august 2009 Ja, for deg blir det anderledes. Tenkte mer på de andre som har svart her inne. Synes likevel det er litt unødvendig av deg å velge et navn som bf er helt i mot. Det hadde aldri blitt noe barn uten han, det er hans barn også. Det er jo viktig for deg også å signalisere at han er en fullverdig forelder til barnet (med mindre det er spesielle omstendigheter som gjør at han ikke skal ha så mye med barnet å gjøre). Det finnes jo så mange flotte navn! Jeg synes det er fint at navnet på barnet på en måter representerer både far og mor, i den forstand at man har valgt det sammen. Fint for barnet å vite at dette navnet ble valgt fordi han er en "mix" av dere to..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå