Anonym bruker Skrevet 10. august 2009 #1 Skrevet 10. august 2009 hvordan er det når man får full overgangsstønad og søker fullt lån og stipend? har det noe å si på overgansstønaden om man får fullt lån og stipend? mister man den eller får man mindre eller hva skjer? stresser som en galning nå jeg:s
Anonym bruker Skrevet 10. august 2009 #2 Skrevet 10. august 2009 Jeg har arbeidet innenfor dette, men er ikke helt sikker på reglene. Jeg råder deg til å ta kontakt med NAV for å høre med dem, men jeg tror ikke du har rett til overgangsstønad og fult lån/stipend. Du vil nok ha rett til utdanningsstønad fra NAV når du mottar overgangsstønad.
Anonym bruker Skrevet 10. august 2009 #3 Skrevet 10. august 2009 Nei, overgangsstønaden blir ikke påvirket av stipend og lån, men stipenddelen blir mindre.
Anonym bruker Skrevet 10. august 2009 #4 Skrevet 10. august 2009 Er bedre hjelp å få inne på aleneforeldreforumet. Du får full overgangsstønad og fullt lån, ja. Men andelen lån som blir omgjort til stipend er veldig liten. Utdanningsstønad fra NAV kan du også søke om. Du har to valg, det ene er å ta lån for kun ett semester pr år (pr kalenderår altså, ikke studieår), da får du jo kun halvparten av lånet du kan få, men stipendet etter bestått eksamen blir mye høyere. Det du mister i forsørgerstipend er mindre enn det du får i vanlig stipend. Men da må du selvsagt bestå eksamen. Derfor tror jeg det er lurest å ta opp fullt lån, så får du spart opp litt penger. Bare fordi du får penger fra Lånekassen betyr ikke at du må bruke opp alle. Så null stress, aleneforeldre som er under utdanning mens de mottar OS har det som regel veldig greit.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå