Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #1 Skrevet 2. august 2009 Spør dem eller er det sånn "Ja, i dag SKAL hun her være med"??
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #2 Skrevet 2. august 2009 jeg sa selv at jeg ikke ønsket noe studenter tilstede da jeg fødte..det må de ta hensyn til..
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #3 Skrevet 2. august 2009 Tar ikke jordmorstudenter i mot barn "på egen hånd", sikkert med en autorisert jordmor som back-up?
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #4 Skrevet 2. august 2009 Føder du på et universitetessykehus må du regne med medisinstudenter eller jordmorstudenter, det står i innkallingsbrevet. Om du nekter når du kommer inn, lar de deg sikkert slippe.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #5 Skrevet 2. august 2009 Hvordan skal vi få gode jordmødre, hvis studentene ikke får trening?
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #6 Skrevet 2. august 2009 Første gang jeg fødte var jeg i min egen verden. Så om det hadde vært en jordmorstudent der også, så hadde det ikke spillt noen rolle...
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #7 Skrevet 2. august 2009 Man er som fødende i sin fulle rett til å si nei til det. Samtidig som man huske på at jordmor studenter er sykepleiere(ferdig utdannete og minst 2 års yrkeserfaring(på de fleste høyskoler iallefall, evt.1 år ved noen få). Og for å bli ferdig jordmor må man igjennom x antall fødseler selvstendig. Hvordan skal man ellers få gode jordmødre??? Studenter har såklart back up rett bak seg som kommer ved den minste ting. Er selv student og har erfaring fra det. Samtidig har jeg hatt ett hastekeisersnitt med en veldig syk baby, og det var studenter til stede som nok har lært seg mye av det. Og står bedre rustet til de skal stå på egne bein og takle en sånn situasjon. Ofte skulle jeg ønske at noen tenkte litt lengre når man ikke vi ha studenter. Men igjen man er i sin fulle rett til å nekte.(men burde ha gode grunner!!)
Lemonia Skrevet 2. august 2009 #8 Skrevet 2. august 2009 Jeg fødte på universitetssykehus og ønsket ikke studenter til stede og det ble respektert.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #9 Skrevet 2. august 2009 jeg hadde jordmorstudenter på begge mine fødsler..jeg synes det var helt ok... den erfarne jordmoren forklarte og sa alt veldig nøye til studentene..og jeg fikk med meg mer enn om hun bare hadde undersøkt meg i stillhet og sånn... Enenste jeg protesterte på var når jeg hadde kjempevonde rier, og de skulle sjekke åpning og det var vondt..så orket jeg ikke at begge skulle sjekke..men da sjekket de hver sin gang liksom...... bare positive erfaringer med det..viktig at de får øve seg!
stjertløvetann Skrevet 2. august 2009 #10 Skrevet 2. august 2009 Jeg fødte på SUS med både jm-student og hjelpepleierelev, kjemperflinke og hyggelige begge to Jm-studenten tok seg god tid, snakket masse med meg og forklarte alt som skjedde. Det var hun som tok imot babyen, og sydde meg etterpå, selvfølgelig med kyndig veiledning av jm som stod i bakgrunnen. De spurte, og jeg sa ja, verre var det ikke.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #11 Skrevet 2. august 2009 Jeg vil ikke ha noen der utenom jm, og eneste grunnen min er at jeg ikke vil. Må man liksom ha bedre grunn enn det? Min kropp, min opplevelse, min avgjørelse.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #12 Skrevet 2. august 2009 Jeg hadde student med under min fødsel. Ho var veldig flink og jeg sitter igjen med en kjempegod fødselsopplevelse. Og det var ho som hadde "regien", den andre jordmora "assisterte". Det kan selvsagt variere fra person til person hvor heldig man er. Noen er flinke og man får god kontakt med, andre ikke. Men det kan man jo også risikere med den "skikkelige" jordmora. Og som det ble sagt over, hvordan skal det utdannes nye jordmødre om de ikke får praksis?
Gjest Skrevet 2. august 2009 #13 Skrevet 2. august 2009 Jeg var fast bestemt før fødselen til 3.mann at jeg ikke ville ha studenter, men da jeg ble innlagt fikk jeg student likevel. Tenkte ikke over det annet enn at det var en ekstra person der til å følge meg opp og studenten var veldig flink til å forklare selv om hun var litt urutinert. Siden fødselen gikk så fort fikk de litt problemer med at de kom litt på etterskudd slik at ungen var ute før de hadde forberedt seg ferdig. Da skiftet var ferdig kom studenten inn for å si hadet og fortalte at denne fødselen skulle hun skrive opp på cv'n sin, noe jeg tolket som at hun hadde lært noe nytt. Ble stolt og glad jeg for å kunne bidra til å være med å utdanne nok en dyktig jordmor som er forberedt på det uventede.
Aliena Skrevet 2. august 2009 #14 Skrevet 2. august 2009 Husker ikke om jeg ble spurt, men hadde i hvertfall en jordmorstudent med. Hun var helt super, satt inne hos meg hele tiden. Tror det var en barnepleierelev med på slutten også.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #15 Skrevet 2. august 2009 Jeg tenker at det er greit at det er en jordmor student til stedet, men vil helst ikke være forsøkskanin under fødselen.. Så jordmor student kan godt se på, men ikke sjekke åpning osv.. Så lurte bare på om man MÅ ha med, for i ett annet innlegg sto det at en student feilet og feilet, men hu måtte få gjøre seg ferdig. Sette kateter eller noe var det. Jeg tror jeg hadde nekta hu å gjøre seg ferdig.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #16 Skrevet 2. august 2009 Jeg kan godt ha en jordmor student, folk må jo lære før de kan jobbe selvstendig. Noe jeg ikke kunne tolerere er en mannlig jordmor, helst ikke manlig lege ved fødsel heller.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #17 Skrevet 2. august 2009 Jeg kan godt ha en jordmor student, folk må jo lære før de kan jobbe selvstendig. Noe jeg ikke kunne tolerere er en mannlig jordmor, helst ikke manlig lege ved fødsel heller.
b10na&lillegull Skrevet 2. august 2009 #18 Skrevet 2. august 2009 Jeg hadde ingen studenter, men endte opp med 2 mannlige leger og 4 jordmødre på slutten, ble en ganske hektisk tangfødsel. Du er i din fulle rett til å si nei til studenter, man kan jo også "bytte" jordmor hvis man ikke er komfortabel med den man har.
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #19 Skrevet 2. august 2009 Første gangen lbe jeg spurt om det var greit at en legestudent fikk være delvis med under fødselen. Det ville være den første fødselen hun ville være med på. Det sa jeg selvølgelig ja til. Lå med drypp etter veldig lang fødsel så jo flere jo bedre syns jeg. Var også en jordmor,barnepleier og en utdannet lege med på slutten siden hjertelyden på ungen gikk ned og delvis forsvant og de måtte få henne fort ut. Husker ikke om jeg ble spurt andre gangen, men da var det med en jordmorstudent som var nesten helt ferdig utdannet. Hun var veldig flink, men ringte på den utdannete jordmoren når hodet til ungen sto i åpningen. Ellers var hun bare inne for å sjekke at alt gikk fint.
(S)TinkerBelle <3 Skrevet 2. august 2009 #20 Skrevet 2. august 2009 Jordmorstudenten jeg hadde etter vaktbytte var den mest fantastiske personen noen sinne! Så glad for at hun var der!
Anonym bruker Skrevet 2. august 2009 #21 Skrevet 2. august 2009 Syntes det er sært å ikke ville ha en student tilstede..., de må jo lære. Det var en jordmorstudent som tok i mot min lille, og hun var sååå flink, den beste jordmora jeg kunne fått, så jeg var kjempefornøyd. Husk studentene er ekstra oppmerksomme, de suger til seg all læring, og syns det er kjempespennende. En jordmorstudent har allerede en sykepleierutdanning, og minimum 2 års arbeidpraksis, så det er ingen "snørrunge" du får.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå