Sjørøver *TALL PREGNANT* Skrevet 1. august 2009 #1 Skrevet 1. august 2009 Begynner på 11. uke i morgen, og det er enda 3 uker til første legekontroll. Bor i Oslo, og valget står mellom Asker og Bærum og Ullevål. Noen erfaringer fra disse sykehusene? Og når bør man søke? Er førstegangs og ikke helt kjent med rutinene vedr. svangerskap enda... føler meg en smule lost!
♥2 små gull♥ Skrevet 1. august 2009 #2 Skrevet 1. august 2009 Legen sendte papirene for meg på første kontroll. Måtte tidlig på kontroll for å få sykemelding pga. uholdbar kvalme. Det var rundt uke 7. Fikk da brev etter 1 ukes tid med at jeg hadde fått plass. Jeg skal føde på Sykehuset Buskerud - Drammen sykehus.
Sjørøver *TALL PREGNANT* Skrevet 1. august 2009 Forfatter #3 Skrevet 1. august 2009 jeg har også vært inne til legen pga uholdbar kvalme, men ble ikke nevnt noe - satte bare opp time for "ordinær legekontroll".
Turbotrollet & Lille Sprell♂ Skrevet 1. august 2009 #4 Skrevet 1. august 2009 Jeg sendte forespørsel til Ullevål og Riksen selv da jeg var 5-6 uker på vei. Fikk plass på begge stedene, men valgte Riksen. Vet det er vanskelig å få plass der, så satset på å sende søknaden selv og deretter få legen til å sende papirene etterhvert.
AussieAnette Skrevet 1. august 2009 #5 Skrevet 1. august 2009 Har fått beskjed om at jeg ikke skal søke jeg, bare møte opp. Syns det var litt rart, bor i vestfold. Så blir jo da sykehuset i vestfold (Tønsberg).
Lille My*Overtid* Skrevet 2. august 2009 #6 Skrevet 2. august 2009 Hei! Hvordan gjorde du det? Sendte bare en skriftlig søknad til fødeavdelingen eller sendte du på epost? Jeg vil gjerne på Riksen..Og har ikke lyst til å vente på at legen skal sende inn..
thea - M har gull i gulping Skrevet 2. august 2009 #7 Skrevet 2. august 2009 du sender inn noen papirer til sykehuset som du enten får hos lege eller jordmor.... jeg sendte inn kanskje i uke 37.. hehe ganske sent ute, fødet i uke 38:) legen sa at jeg ikke trengte men jordmor sa at jeg måtte:) du sender ikke inn en søknad, bare noen opplysinger om deg selv:)
MrsL1 Skrevet 2. august 2009 #8 Skrevet 2. august 2009 Legen sender inn opplysningene for deg, dette norm. på 1. ordinere svangerskaps kontroll, altså den du skal på om 3 uker. Da får du time på det sykehuset du skal føde på til ordiner UL. Alt dette skal gå helt av seg selv;) Eller ikke av seg selv da, men andre fikser det:p Bare gi beskjed til legen hvem av sykehusene du vill på Jeg ombestemte meg underveis i svangerskapet sist, å endte på kongsvinger fremfor ahus (blir ahus denne gangen for å si det sån) Da ringte jeg selv kongsvinger, fikk beskjed om hvor jeg skulle finne skjema og fylle dette ut også sende det. Uansett, ombestemmer du deg ikke underveis har du fødeplass der du får ordiner UL automatisk
MK73 Skrevet 2. august 2009 #9 Skrevet 2. august 2009 Jeg har søkt og fått plass på Riksen to ganger. Sist gang sendte jeg brevet kun per e-post og det gikk helt fint :-) ..bare vær klar over at du må være tidlig ute!
Kattikatt Skrevet 4. august 2009 #10 Skrevet 4. august 2009 I Oslo er det knallhard kamp om plassene, så du må forte deg og sende med en gang. Ikke vent på kontrollen.
Maisie Skrevet 5. august 2009 #11 Skrevet 5. august 2009 Jeg var hos legen tidlig nettopp for å "komme inn i systemet" og få søkt om fødeplass. Dette skal vel legen gjøre for deg, har aldri hørt om at man må gjøre det selv, eller bare møte opp på et sykehus når fødselen starter. Dersom legen ikke sier noe om fødeplass, så spør om det, sånn at du er sikker på at det blir gjort. Dersom ingen søker om fødeplass, så aner jo ikke sykehusene hvilken kapasitet som trengs på fødeavdelingene. Plutselig så kan jo 100 fødende ry inn på Riksen samtidig eller noe, og bare 10 på Ahus. De må jo fordele de fødende mellom seg, sånn noenlunde da man aldri vet nøyaktig når en fødsel starter, men det er jo for å beregne kapasitet og bemanning og plass. Det blir jo også søkt om Ul samtidig.
MK73 Skrevet 6. august 2009 #12 Skrevet 6. august 2009 I Oslo tar sykehusene også imot søknad direkte fra gravide, der trenger man ikke å søke om plass via fastlegen. Ettersom første kontroll vanligvis tas mellom 8 og 12 uker på vei så ville det være for sent for å få plass f.eks på Riksen, så da tenkte jeg det var like greit å ordne plass selv heller enn å måtte bruke min og legens tid på en ekstra legetime før første kontroll. Når det gjelder fordeling av fødende så må vi huske på at det bor ganske mange mennesker her i landet som kun har et sykehus innefor rekkevidde, og det kan også være ganske langt unna. I de tilfellene så er det selvsagt hvor man skal føde, så det er en helt annen situasjon enn i Osloområdet. Da må søknaden til for å få time til UL og for å bli "registrert" av sykehuset, ikke for å få plass.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå