Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #1 Skrevet 26. juli 2009 Er det så forpult vanskelig å få inn i knolten at den ikke er noe farligere enn en vanlig influensa? *lei*
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #2 Skrevet 26. juli 2009 Den kan være farligere - for noen. Man vet feks ikke hvordan små babyer vil takle et virus som angriper luftveiene på den måten H1N1 gjør ...
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #3 Skrevet 26. juli 2009 Farligere, for noen ja. Men vanlig influensa er farligere for flere.
Lilli med småtrolla Skrevet 26. juli 2009 #5 Skrevet 26. juli 2009 Jeg gnåler om svineinfluensa fordi jeg bor på et lite sted, og sykdomen er komt hit. Jeg er gravid, og gravide er spesielt utsatt. Babyen vår kommer om en mnd, og hun vil være sårbar for sykdommen. Så JA; jeg engster meg så mye jeg vil over dette...
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #6 Skrevet 26. juli 2009 Den har (til nå) seks ganger høyere dødelighet enn vanlig influensa stod det i VG i går. Det er jo uansett ikke mye (0.6% mot vanligvis 0.1%), men det forventes at viruset skal mutere. De fleste av oss her dessuten personer vi kjenner og er glade i som er spesielt utsatte, som diabetikere, overvektige etc. Om du ikke er engstelig for deg og dine, skader det ikke å tenke på de vi har rundt oss som ikke vil takle et sykdomsutbrudd like godt.
Gjest Skrevet 26. juli 2009 #7 Skrevet 26. juli 2009 Fysj for et språk... Og nei, mortaliteten er faktisk HØYERE ved svineinfluensa enn vanlig...
Verdens tøffeste mamma Skrevet 26. juli 2009 #8 Skrevet 26. juli 2009 Kremt.. Ikke farligere enn vanlig influensa?? Veeeel, jeg kjenner den ene personen som ligger i respirator grunnet dette. Og dette er en helt frisk og sunn person.. Det er jo det som er greia.. Noen får det som en mild influensa, mens andre blir kjempesyke.. Jeg er redd for barnet mitt.l.. Er det så forpult vanskelig å forstå??
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #9 Skrevet 26. juli 2009 Gravide er jo utsatt ved vanlig influensa også... Og spedbarn er da langt beskyttet gjennom morsmelken. redselen for denne influensaen er medieskapt
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #10 Skrevet 26. juli 2009 Jeg lider av kraftig astma jeg, så jeg er også "utsatt", men det er jeg når det gjelder vanlig influensa og. Har du link til den vg artikkelen?
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #11 Skrevet 26. juli 2009 Men hvorfro så redd akkurat denne influensaen? Er dere så redde hver høst?
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #12 Skrevet 26. juli 2009 Det stod i papirutgaven i går, skal se om jeg finner den på nett
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #13 Skrevet 26. juli 2009 Her: http://www.vg.no/helse/svineinfluensa/artikkel.php?artid=564553
Verdens tøffeste mamma Skrevet 26. juli 2009 #14 Skrevet 26. juli 2009 Ja, jeg er egentlig det... Har kronisk sykt barn, så ja.,. HUn blir kjempesyk hvis hun får influensa.. Vi har til og med ( hold dere fast!) vaksinert henne mot vanlig influnsa etter legens anbefaling..
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #15 Skrevet 26. juli 2009 Hvordan kan vanlig influensa ha en dødelighet på 0,1%? Det skjønner jeg ikke.
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #16 Skrevet 26. juli 2009 Mediene skremmer mye mer enn nødvendig. jeg tror faktisk ikke på ALT bare fordi det står i VG. Idioti.
vi blir 4 :o) Skrevet 26. juli 2009 #17 Skrevet 26. juli 2009 er så lei alle uvitende der ute som bagatelliserer denne influensaen.. ja den er mildere enn vanlig, for mange.. men det er jo svært sjelden at unge mennesker dør av en vanlig influensa.. det jeg synes er skremmende med denne influensaen er at man ikke har så mye kjennskap til dette viruset enda.. normalt er de med lavt immunforsvar og eldre utsatt for å bli alvorlig syke av et influensavirus, og de som dør av det er dårlige fra før.. dette viruset rammer i hovedsak de som er under 30! Og det at unge mennesker dør av et slikt virus skremmer meg. De som ikke karer å fatte såpass bør kanskje heller holde munn.. Som gravid, diabetiker under 30 må jeg si jeg føler meg svært utsatt.. Når myndighetene går ut og sier at de forventer at opptil 1/4 blir smittet, og man har lest at eldre på en eller annen måte virker immune mot dette viruset, er det jo lett å se for seg at prosenten for oss unge må være rimelig høy.. Klart jeg synes det er skummelt når friske unge mennesker i 20 årene blir liggende på respirator og kejmpe for livet.. eller at alle respiratorene i Storbritania er opptatt og man må frakte pasienter til andre land for behandling.. rellativt lett å se for seg at dette og kank skje i Norge.. Håper du ikke synes det var så forpult vanskelig å få dette inn i knolten da HI!
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #18 Skrevet 26. juli 2009 Ha ikke hørt om unge folk som havner i respirator uten å være syk fra før av vanlig influensa, så helt uskyldig er jo ikke denne influensaen.. det som er litt skummelt, er jo at noen bare blir lettere syke mens noen få blir livstruende syke.. Selvsagt bekymrer folk seg, spesielt når en har småbarn/er gravid i tillegg..!
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #19 Skrevet 26. juli 2009 Ha ikke hørt om unge folk som havner i respirator uten å være syk fra før av vanlig influensa, så helt uskyldig er jo ikke denne influensaen.. det som er litt skummelt, er jo at noen bare blir lettere syke mens noen få blir livstruende syke.. Selvsagt bekymrer folk seg, spesielt når en har småbarn/er gravid i tillegg..!
Anonym bruker Skrevet 26. juli 2009 #20 Skrevet 26. juli 2009 Alle respiratorene i Storbritania er ikke opptatt. Det er alle ECMO-maskinene i Storbritania som er opptatt. ECMO er noe helt annet, det er en hjertelungemaskin som oksygenerer blodet ditt utenfor kroppen. I Norge brukes ECMO svært sjelden og fortrinnsvis på barn eller svært dårlige voksne. Gå inn og les på www.fhi.no Der er informasjonen om H1N1 riktig. Det som står i vg og db er utdrag av de mest ekstreme tilfellene. Ja H1N1 virker skremmende, men bruk hånddesinefeksjonssprit og ikke opphold dere i store folkemengder, så har dere allerede redusert smittefaren betraktelig.
Anonym bruker Skrevet 27. juli 2009 #22 Skrevet 27. juli 2009 Det er vel det som er saken,at man er redd for at de man er glad i,eller en selv,skal være en av de få som blir kjempesyke og gud forby dør av denne influensaen! For denne typen influensa kan tydeligvis være alvorlig for ellers friske unge menneske også!!
Anonym bruker Skrevet 27. juli 2009 #23 Skrevet 27. juli 2009 svineinfluensaen smitter mye lettere enn vanlig influensa, derfor blir flere smitta og flere dør. Noen som får den vil knapt kjenne at de er syke, mens andre vil bli veldig syke...Greia er jo at blir mange veldig syke på engang, får man jo problemer med å behandle alle. Ingen sykdom er helt ufarlig,alt ut i fra hvem det rammer og tidspunktet den rammer på...er man nedkjørt går det utover immunforsvaret og da er man straks mer mottakelig... alle kan få komplikasjoner og - det så jeg jo da mannen min måtte opperere inn en bolt i ankelen etter ett brudd og 2-3uker etterpå havna på intensiven og var nummeret fra å gjøre meg til enke! Så jeg skjønner godt de som er bekymra, man vet jo aldri helt hvordan det vil ramme seg og sine! Selv er jeg ikke sånn kjempebekymra, vet at det kan ramme flere av mine nærmeste hardt da de er kronisk syke...og arver lillegutt imunforsvaret etter sin far som var veldig mye syk i oppveksten, kan jo dette ramme hardt. Men skal jeg gå å tenke på det blir jeg jo gal til slutt så det orker jeg ikke! Skjer det så skjer det, da får jeg deale med det da- før det for jeg bare prøve å ta forholdsregler så godt det lar seg gjøre i forhold til å holde seg frisk
Anonym bruker Skrevet 27. juli 2009 #24 Skrevet 27. juli 2009 Jeg har "gnålt" litt om det for vi skulle på en ferietur til Hellas om noen måneder. Og den skal vi avbestille. For hvorfor skal vi bruke 20 000,- for å dra dit ned og bli syk, og kanskje ikke får dra hjem. Evt får noen i familien dra hjem. På ferie vil jeg slappe av, og ikke ha sånn stress. Da kan vi heller bli hjemme. Og om vi er syke da, så er vi iallefall hjemme. Og slipper å ergre oss over ferien som ble ødelagt, alt vi ikke fikk opplevd og gjøre der. Ellers tror jeg jo heller ikke de fleste blir veldig syke. Men hvis "alle" blir syke samtidig kan det jo bli stort press på sykehus og legesenter, sånn at man kanskje ikke får den hjelpen man trenger fort, hvis det er behov for det. Og når man har barn så er jeg jo bekymret hvis de blir syke. DEt er greit at det alltid er en eller annen influensa type, men denne smitter jo så lett så det virker som om alle kommer til å få den. Og det kan jo få forskjellige konsekvenser hvis veldig mange får det samtidig. HI: Håper ikke du bruker sånn språk til ungene dine. Utrolig barnslig virker du som i måten du uttrykker deg.
Anonym bruker Skrevet 27. juli 2009 #25 Skrevet 27. juli 2009 Hi, hvis du ikke skjønner at folk blir engstelige over denne influensaen så er det jo synd på deg, du mangler totalt empati.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå