høstmamma Skrevet 21. juli 2009 #1 Skrevet 21. juli 2009 Lurer følt på dette med toxoplasmose i sv.skapet. Skal det mye til å bli smittet? Er det noen som sitter med erfaringer de ønsker å dele? Skal til Syden i uke 31, men er livredd for å få toxoplasmose..
Gjest lillemamsi Skrevet 21. juli 2009 #2 Skrevet 21. juli 2009 hei Jeg kan ikke så mye om dette her. Men tenkte å bare fortelle deg dette: Jeg var sikker på at jeg hadde hatt toxoplasmose smitten i meg, sånn at jeg var immun når jeg ble gravid. Dette fordi : *gått på landbruks skole, gravd mye i møkk av alle mulige slag. *hatt hest, katt, ilder you name it *vært i tyrkia 18 ganger siden 1998. *spist på mange tvilsomme steder i syden *spist matpakka mi i fjøset flere ganger *og rett og slett vært borti mye rart hehe men altså.. jeg har aldri vært smittet ! og jeg synes dette er utrolig rart ! Da tenker jeg at, må jammen meg mye til for å bli det! Bruk sunn fornuft, vaske hender, ha med hånd-sprit, ikke spis før du er sikker på at det er trygt. Har vært i syden som gravid, går kjempe fint lykke til!
eggstokk Skrevet 22. juli 2009 #3 Skrevet 22. juli 2009 Jeg er ingen ekspert, men fødselslegen min fortalte meg at hun var på seminar ang dette. Og det er faktisk veldig sjelden man får toxo. Og selv om mor får det når hun er gravid, så er det også veldig sjelden at barnet får det. Fødselslegen min sa at i hennes 31 år som praktiserende på fødeavdelingen på stort sykhus og 4 år som privatpraktiserende så har hun aldri opplevd at et foster/barn er blitt smittet.
You can call me Dårris Skrevet 23. juli 2009 #4 Skrevet 23. juli 2009 Da kan jo jeg hoppe inn som motstykke.. Jeg har ikke katt, har vært i utlandet en gang siden forrige fødsel, er opptatt av hygiene og vasker alltid alle frukt/grønnsaker før de brukes. Jeg er smittet, sannsynligvis etter at jeg ble gravid. Likevel så må det ha vært så tidlig i svangerskapet at det ikke vil ha noen innvirkning på fosteret iflg Fûrst. Jeg hører visst til sjeldenhetene, men likevel kan det være fornuftig å passe litt på, spesielt etter at man har kommet såpass langt som til 2. trimester. Men som en over her sa, så er det visst enda sjeldenere at barnet tar skade av sykdomen, så ikke bruk energi på å bekymre deg:) Det gjør ikke jeg i allefall.
1 høne i haneflokken-født Skrevet 23. juli 2009 #5 Skrevet 23. juli 2009 jeg har også fått det i svangerskapet og har vært veldig forsiktig, ikke tatt i katt eller noe, går nå på antibiotikakur 3 dager i uken i 5 uker før jeg kommer meg inn i uke 16 for å få tatt fostervannspøve, legen på sykehuset sa til meg at han hadde bare vært borti 2 tilfeller i hele sin lange karriere at foster var smittet, og jeg må si jeg er livredd for hva utfallet blir av dette, dette er mitt 4 barn og igår fikk jeg altså vite at det mest sannsynlig var gutt nr 4 som kommer.......og dersom barnet er smittet, så er det snakk om forkalkninger i hjernen so migjen kan føre til hjerneskade og synsskade har jeg blitt fortalt på sykehuset men de har jo også sagt til meg at det er veldig sjelden, 5-10% sjangs for at barnet er smittet har de sagt.......forhåpentligvis vet jeg mer om 2-3 uker
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå