Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #1 Skrevet 9. juli 2009 tror det var i Kamille at jeg leste om ei dame som ikke kunne amme, og som laga morsmelkerstatning til ungen sin basert på byggmel, melk og lønnesirup...var visst en eldgammel oppskrift hun hadde fått tak i, noen som har den???? er jo egentlig ille å bare kjøpe den industrielt framstilte melka synes nå jeg da....føler de store selskapene lurer oss litt med at de får oss til å tro at det er supervanskelig å lage mat til babyer. de gjorde vel det før i tida viss de ikke klarte amme og ikke fikk tak i ei anna dame som kunne amme barnet. hadde vært supert viss noen har hørt om oppskrifta
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #2 Skrevet 9. juli 2009 De anbefaler industrifremstilt pga næringen, vitaminene og mineralene. Kjære vene, ikke utsett barnet ditt for slikt gammelt hippi-vås, bare fordi du er gjerrig! www.flaskeposten.org
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #3 Skrevet 9. juli 2009 Det er vel en grunn til at man ikke finner oppskrifter på hjemmelaget MME, tror heller jeg vil stole på de store selskapene. Industrielt framstilt MME inneholder tross alt all den næringen barnet trenger dersom en ikke kan amme selv. Får nå håpe at barnet du snakker om er begynt med fast føde.. Mine fikk MME og de har det helt fint i dag... Man kan ikke være så kritisk til alt heller. Middagsglassene derimot er totalt smakløse og gørr kjedelige...
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #4 Skrevet 9. juli 2009 Mormor ammet ikke, alle de 5 barna hennes fikk bare vanlig oppvarmet h-melk.
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #5 Skrevet 9. juli 2009 I vanlig kumelk er melkeproteinene for store og lager rifter i de små tarmene på bebisene.. Så derfor ville jeg nok ikke brukt denne melkeblandingen. Ellers hadde jeg heller ikke tatt sjansen på feilernæring!
Mrs.HvorErNøkleneMine? Skrevet 9. juli 2009 #6 Skrevet 9. juli 2009 Ja og de kjørte vel også uten bilbelter i bilen. Og drakk alkohol under svangerskapet. Det vil ikke si at det er riktig selv om de gjorde det før. Det er mer forskning på området i dag, og industrifremstillt mme er definitivt det beste for barnet om amming ikke er mulig.
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #7 Skrevet 9. juli 2009 Dark- har jeg heller aldri sagt, bare syns det var et litt arti "apropos" Er ikke så lenge siden liksom. Barna er født på 60 og 70 tallet.
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #8 Skrevet 9. juli 2009 Det hadde vært supert viss du hadde skjønt at det var lurt med vitaminer, mineraler og fettsyrer også.... Og enda mer supert viss de som ikke hadde noe å tenke ikke skaffet barn..
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #9 Skrevet 9. juli 2009 HI her. det var da voldsomt så up-tighte dere var da! jeg sa at den var BASERT på melk, byggmel og lønnesirup. det vil si at den nok inneholder mer f.eks oljer, nype/maltekstrakt el.l dere er virkelig helt bak mål dersom dere tror at det kun er en fabrikk som kan lage mme. den vi får kjøpt i butikken er også basert på kumelk. aldri hørt om noen istykkerrevne tarmer jeg. hun dama som brukte det virka meget oppegående, hun brukte det fordi det er mer naturlig enn det industrielt framstilte pulveret vi propper ungene med idag. mange som ønsker økologisk også , og det er det bedre sjanse for å få til om man kan kjøpe ingrediensene selv. og tro det eller ei:vanlige matvarer inneholder også vitaminer og mineraler og fettsyrer. naturlige sådan, ikke kunstig framstilte vitaminer. til 20:39 :du er bare tragisk. syns synd på deg.
Trollemor og snuppa! Skrevet 9. juli 2009 #10 Skrevet 9. juli 2009 Hehe, det var vel ikke snakk om i stykker revne tarmer, men at tarmen får RIFTER! Snakket senest med helsesøster om dette i dag, da jeg spurte om hvorfor ikke unger skal ha kumelk før de er nærmere året. Dette tok de tester på for omtrent femten år siden, og derfor er det ikke bra.. Jeg kan vel tenke meg at feks NAN (som er BASERT på kumelk), er behandlet for å være mer skånsom for de små tarmene..
Trollemor og snuppa! Skrevet 9. juli 2009 #11 Skrevet 9. juli 2009 Du har jo Hipp som er økologisk, den bruker vi her hjemme på lillesnuppa... )
Mrs.HvorErNøkleneMine? Skrevet 9. juli 2009 #12 Skrevet 9. juli 2009 Her må jeg rett litt på deg Trollemor, selv om jeg ikke er enig med hi. Barn under 1 år skal ikke ha ren kumelk før de er ett år. Men hi har da aldri skrevet noe om å gi ren kumelk, men å la en type mme basert på kumelk. Så den advarselen du gir gjelder desverre ikke i dette tilfellet.
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #13 Skrevet 9. juli 2009 Kunstig framstilte vitaminer? Ehh... vitaminer er helt like og bygget på naturlige råvarer, vi kan ikke trylle materie ut av tomme lufta heller! De henter jo sånne ting et sted fra! Kjære vene, får litt dilla av folk som henger seg opp i ting som liksom er kunstig framstilt bare fordi det er laget på fabrikk...
Trollemor og snuppa! Skrevet 9. juli 2009 #14 Skrevet 9. juli 2009 Men hun skriver i hovedinnlegget at hun skal lage den av melk m.m., og regner jo med at det er vanlig kumelk hun skal lage melkeblanding av da? Og da er det jo melkeprotein i melkeblandingen, og det er vel like lite bra om den er blandet med andre ting? Ikke vet jeg om hvordan MME er fremstilt da, men jeg regner vel med at de har gjort noe med den slik at den er tilpasset babymager.
Gjest Skrevet 9. juli 2009 #15 Skrevet 9. juli 2009 Det er bare spesial-mme som har nedbrutte melkeproteiner. Den vanlige er i grunnen tørrmelk, men utblandingsforholdet er laget slik at det blir passelige mengder proteiner for menneskebarn. Men det er strenge krav til innholdet i morsmelkerstatning og jeg tror man skal kunne ganske mye for å få til en like bra blanding som industrielt framstilte varer.
Mrs.HvorErNøkleneMine? Skrevet 9. juli 2009 #16 Skrevet 9. juli 2009 Idustrifremstilt mme er også basert på kumelk, altså den har melkeproteiner i seg på samme måte som den hjemmelagde mme.. Dersom man barnet har kumelkeallergi/kumelkeintoleranse (da kan tarmene få rifter, men ikke til vanlig) så finnes mme som er basert andre ting enn kumelk, fåes på apotek. Men jeg tenker egentlig at de industrifremstillte mme er tryggest, fordi det er eksperter som står med oppskriften og det er gjerne ikke med den man lager hjemme. Derfor er jeg skeptisk til hjemmelaget mme. Jeg vil også anbefale Hipp mme, den er økologisk og en veldig god mme:)
Trollemor og snuppa! Skrevet 9. juli 2009 #17 Skrevet 9. juli 2009 Men hvorfor sier helsesøster sånt hvis det ikke stemmer.. Grunnen til at jeg ringte er at snuppa er sykt treg i magen, og bæsjen er hard og grønn. Lurer jo da på hvorfor man ikke da kan gi en liten mengde med biola drikkeyoghurt eller noe, for å få de gunstige bakteriene i magen. Og nei, det var fordi det kunne bli rifter i tarmen, sa hun på helsestasjonen.. Også sa jeg jo da at jeg trodde det var pga melkeallergi at man ikke skulle gi sånt før senere, og da mente hun at nei, det fikk man jo uansett hvis man var disponert for det, så det spilte ingen rolle.. :oP Hva skal man tro på, synes det er så vanskelig å få riktig info, jeg.. Vi bruker forøvrig også Hipp som jeg er veldig fornøyd med.. )
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #19 Skrevet 9. juli 2009 Den eneste grunnen til at små barn ikke skal ha kumelk er fordi det hemmer jernopptaket fra tarmen og barnet kan få anemi. MME inneholder spaltede melkeproteiner og tåles derfor bedre av ett spedbarn enn vanlig ubehandlet kumelk. Dette gjør at MME ikke hemmer jernopptaket like mye som kumelk. Neon typer MME er dessuten tilsatt jern. Men en melkeproteinallergiker kan ikke drikke hverken vanlig melk eller melk med spaltede melkeproteiner i. En melkeallergiker har en tarm som er meget gjennomtrengelig for melkeproteiner (Mer enn vanlig) og tarmen vil slippe gjennom store mengder melkeproteiner som kroppen reagerer på. Ett barn uten melkeallergi vil tåle fint å få kumelk, men det er ikke å anbefale på grunn av jernopptaket.
Anonym bruker Skrevet 10. juli 2009 #20 Skrevet 10. juli 2009 dessverre du...er forsket på at kunstig framstilte vitaminer ikke tas opp i kroppen like godt som de naturlige i mat. trodde du virkelig at de liksom presser gulrøtter og isolerer a-vitaminet f.eks når de lager kosttilskudd?? de lager de kjemisk.
Anonym bruker Skrevet 10. juli 2009 #21 Skrevet 10. juli 2009 Jeg ble flasket opp på H-melk med litt vann som baby.... Men det ville jeg ikke gitt mitt flaskebarn. Der er en del mangler når det kommer til ulike næringsstoffer og vitaminer......
Anonym bruker Skrevet 10. juli 2009 #22 Skrevet 10. juli 2009 ja hva skulle vi gjort uten barnemat industrien?? vanlige, naturlige matvarer er jo ikke bra nok for babyer, så de måtte nok bare ha sultet ihjel i så tilfelle.. pulvermelk og syntetiske vitaminer er det eneste som er bra nok for et flaskebarn.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå