Anonym bruker Skrevet 8. juli 2009 #1 Skrevet 8. juli 2009 har lest at det beskytter litt mot en del av seks.overførbare sykdommer. tror dere det er sant? hvis ikke, hvorfor er det så mye snakk om det?
Anonym bruker Skrevet 8. juli 2009 #2 Skrevet 8. juli 2009 har ingen tro på at det beskytter mot sex sykdommer.
Anonym bruker Skrevet 8. juli 2009 #3 Skrevet 8. juli 2009 man påstår at det minsker risikoen litt mere enn hos de som ikke er omskjært, men ikke at det beskytter.
Gjest Skrevet 8. juli 2009 #4 Skrevet 8. juli 2009 Det er jo mye snakk om det fordi mange land i Afrika er desperate etter å finne "enkle" midler å bekjempe HIV med. Man har sett at det statistisk sett er mindre sannsynlig at en omskåret mann er smittet av HIV enn en som ikke er det ... men om det er grunnet kulturelle forskjeller eller om det faktisk ligger noe mer i det strides det om. I mellomtiden drar unge, fattige menn i land som Sør-Afrika i flokk til barbereren for å få vekk forhuden i håp om å slippe HIV. Personlig tror jeg at å investere i kondomer hadde vært smartere, men tiden vil nok vise.
Anonym bruker Skrevet 8. juli 2009 #5 Skrevet 8. juli 2009 I USA startet de med omskjæring av alle gutter på midten av 1900-tallet pga stor oppsving av underlivskreft hos kvinner som oppsto pga smittsomme overførbare virus. Omskjæring førte til større renslighet hos gutta og dermed mindre sjanse for jentene å få underlivskreft (antar det var snakk om HPV men vet ikke). Jeg har ingen referanser på dette men fikk det fortalt i en forelesning på videreutdanning i intensivsykepleie.
Anonym bruker Skrevet 8. juli 2009 #6 Skrevet 8. juli 2009 Det med hiv er bare tull. Når de omskjærer slik de gjør i mange land, der babyen er kjempe liten, blir spent fast, mens folk kutter, slik at ungen skriker som besatt, synes jeg det er tortur på det groveste!! Om gutter gjør det når de er store nok til å kunne velge og bestemme selv, og gjør det med bedøvelse på sykehus, får det være deres sak. Ellers synes jeg det er tull, kroppen er slik den er for en grunn! Beskyttelse!!
Småtorsk Skrevet 8. juli 2009 #7 Skrevet 8. juli 2009 Det kan være at man trodde omskjæring beskytta mot underlivskreft. Men det var ikke den eneste grunnen til at man starta med det! Så vidt jeg veit er grunnlaget for den nærmest rutingemessige omskjæringa vi ser i USA i dag en helt annen: Man ville forhindre gutter i å onanere! http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_male_circumcision#Male_circumcision_to_prevent_masturbation Det kan være at omskjæring kan minske risikoen for HIV, men det kan ikke fjerne den. Det vil uansett være uansvarlig og lite tjenelig å ikke bruke prevensjon. Dette er den offisielle holdninga til WHO, blant andre. http://en.wikipedia.org/wiki/Circumcisionhttp://en.wikipedia.org/wiki/Circumcision Så lenge man ikke utelukkende kan belage seg på omskjæring for å hindre spredning av HIV og andre kjønnssykdommer, synes jeg ikke det er noe godt argument for omskjæring av guttebarn. (Når det ikke er medisinske grunner, selvsagt.) Omskjæring er i mine øyne helt galt, av flere grunner: 1.) Man kan ikke innhente samtykke! Vi snakker faktisk om en smertefull operasjon som innebærer å fjerne en del av guttens kropp. Dette kan ikke gjøres om igjen, og vil prege gutten resten av livet. Så lenge det ikke er medisinske grunner til dette, er det feil å ta et slikt valg på vegne av en liten gutt. Det er faktisk hans kropp, han bør få bestemme over den! 2.) Som med alle inngrep er det en fare for komplikasjoner. "Feilskjær" er heldigvis svært uvanlig, skjønt det har forekommet. (I de mest alvorlige tilfellene betyr det faktisk et liv uten snopp!) Men det er alltid en liten, men reell fare for infeksjoner og problemer når såret gror. Og husk at dette er på et svært følsomt og sårbart sted på kroppen! 3.) Omskjøring fjerner "beskyttelsen" på penishodet. Penishodet blir dermed utsatt for mer "slitasje", blir herda og får nedsatt følsomhet. Omskjæring påvirker altså sexlivet i negativ retning. Så lenge det ikke er medisinke grunner til omskjæring, synes jeg det er uetisk og feil å foreta slike unødvendige inngrep på smågutter. La dem få ha tissen sin i fred! (Og til dem som må godkjenne "omskjæring" av guttungen pga. for trang forhud: Dette er ikke det samme! For det første er det medisinske grunner for dette, og for det andre er et slikt inngrep mindre dramatisk ettersom det utføres på en tekninsk sett annen måte.)
Anonym bruker Skrevet 8. juli 2009 #8 Skrevet 8. juli 2009 Tja, i Afrika går det vel rykter om at en blir kurert for HIV/AIDS ved å ligge med en jomfru, også, så....... Avholdenhet er det eneste som er 100% sikkert, med kondom som en god nr 2. Alt annet er risikosport, om en ikke er testet opp og i mente og har samme partner hele tiden. Og da må en være helt sikker på trofastheten.
Småtorsk Skrevet 9. juli 2009 #9 Skrevet 9. juli 2009 Interessant artikkel om temaet i DB i dag: http://www.dagbladet.no/2009/07/09/magasinet/helse/religion/6978938/
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #10 Skrevet 9. juli 2009 Hvis det er slik at man er mindre mottakelig for seksuelt overførbare sykdommer ved å bli omskjært så antar jeg at den reduksjonen blir spist opp av risikoen for infeksjon når man blir omskåret. Omskjæring hjelper heller ikke mot uønskete svangerskap og en evt. reduksjon av sjansen for å få en kjønnssyksom er jo absolutt ikke det samme som å bruke kondom som beskytter veldig bra. Hvis nestlé greier å overbevise fattige damer om å begynne med MME, så skal det vel ikke mye til for vesten å overbevise samme folket til å bruke kondomer. Ville også tro at kondomer er billigere enn MME. Religiøse årsaker for å ikke bruke kondom kan man godt fjerne ved å spre propganda (eller faktaopplysninger som det kalles her til lands) om kondom. Jeg skjønner heller ikke hvorfor det er synd mot gud å bruke kondom når det da ikke er synd å tukle med hans skaperverk når man omskjærer noen. Omskjæring av smågutter er barnemishandling!
Musemor med tre søte små Skrevet 9. juli 2009 #11 Skrevet 9. juli 2009 Saken er vel at dersom en gutt er omskåret ligger ikke hodet beskyttet inni forhuden til daglig, og huden på hodet blir derfor noe tykkere. Når huden blir tykkere minsker sjansen for at det kan oppstå små rift under samleie, altså blir sjansen for å få eller overføre HIV blir noget mindre. Dette er et halmstrå som dessverre mange afrikanske land klamrer seg til. Forskjellen er vist statistisk, men den er så liten at det vil ha lite å si i det store og hele bildet. Skal man få bukt med sykdommen kultur elementer som f.eks. jomfru sex, kone overtagelse osv.. i disse landene endres og det må opplyses om hvordan det smittes, og hvordan beskytte seg.
Anonym bruker Skrevet 9. juli 2009 #12 Skrevet 9. juli 2009 Jeg lurer på om de som er for dette synes det er helt ok slik de gjør det nedover i enkelte land? En ting er under ordnede forhold, på sykehus, sterilt og med bedøvelse. Men, hva med slik det foregår i mange andre land? På nyfødte, fastspent, uten bedøvelse og med sløve redskaper? Er det verdi? Hadde dere klart å sett deres nyfødte ble kuttet i på den måten? Og har dere hørt hvordan de skriker?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå