Frøken_V_ Skrevet 5. juli 2009 #1 Skrevet 5. juli 2009 Og avventer for å få bekreftet at jeg har PCOS (er overvektig og sliter med å gå ned i vekt, trøtt/slapp, fått mye kviser/uren hud iløpet av det siste halv året, begynt å få uønsket hårvekst). Jeg fikk vite dette på torsdagen. Da jeg trodde det skulle bare bli en enkel sjekk hos gynologen og en bekreftelse på at det var pga p-plasteret at mensen hadde uteblitt siden påske. Men jeg skjønte under undersøkelsen at det var noe mer alvorlig. Han fortalte det var nok garantert PCOS men ville vente på resultatene. Derfor foreløbig bare PCO. Siden jeg og samboern min ikke hadde planlagt å prøve å få barn før om noen år så sa gynologen kort - det finnes mange behandlinger og hvis ikke det funker så kan man adoptere. Men Pr. dags dato kan du ikke få barn. Siden torsdag så har det mildt sagt sviret mange tanker rundt i hodet spesielt for min del. Jeg føler meg som et intetkjønn med pupper og vagina. Jeg får høre av mine nærmeste at jeg overreagerer, noe jeg sikkert jeg gjør. Men å være 21 år og få høre at jeg ikke kan få barn var en slag i maven. Men dette var en sjokkbeskjed som sagt for meg og min kjære noe som har gjort at vi har bestemt oss for å ikke vente med å prøve å få barn til etter vi har giftet oss i 2011. Så endelig til mine spørsmål Er det noen som er i samme situasjon som meg som kunne tenke seg å bli bedre kjent? Hva bør vi gjøre fra og med nå? Takk for at du tok deg tid til å lese min frustrasjon og svare på mine spørsmål
Barn nr 3 (termin 29 mai) Skrevet 6. juli 2009 #2 Skrevet 6. juli 2009 Dersom det bare er PCO/PCOS du har så kan du nesten garantert få barn (det er ingen garanti for at man kan få barn uansett frisk eller diagnose) De aller fleste med PCO/S blir gravide med eller uten hjelp! Synest det var et merkelig utsagn fra legen. Det du mest sansynlig må gjøre er å gå ned i vekt, men du kan bli gravid om du ikkje går ned også, men du må mest sannsynlig ha hormontabletter som gjør at egg løsner. Det må svært mange med PCO/S ha og de fleste blir da gravide. Eg tror det er dette legen har ment at du ikkje kan få barn akkuratt no uten hjelp, fordi det ikkje ser ut som du har eggløsning. Gå til legen igjen og spør, og kontakt ein som er spesialist på PCO. Eg tror du kan slutte å å bekymre deg for dette med barn. Eg har sjølv bekymra med i 7 år, da fikk eg diagnosen, og tenkt at eg sikkert aldri kan få barn. Eg er ganske overvektig, klarer ikkje å redusere vekta, har hormonforstyrrelser og økt hårvekst. I november i fjor slutta eg på ppillen for å prøve å blir gravid, rekna med det ville ta laaaaang tid, men i februar blei eg gravid etter en kur med Pergotime, som skal gi eggløsning, og er no halvveis i svangerskapet! Lykke til og stor klem i frå meg:)
dølajinta Skrevet 8. juli 2009 #3 Skrevet 8. juli 2009 Hei kjære Frøken_V! Jeg er en jente på 23 år som har pcos, med alle de samme symptomene som du har (overvektig, økt behåring, uren hud etc). Fikk diagnosen for halvannet år siden, men jeg var forberedt på det fordi jeg hadde lest mye om pcos på nettet. Utsagnet til legen din om at du "pr dags dato ikke kan få barn" høres for meg helt feil ut. Dr. Ester Yatzy (mulig jeg stavet navnet hennes feil, he he) er overlege på fertilitetsseksjonen på St. Olavs Hospital i TRondheim og er ledende innen fertile problemer hos par. Hun har selv sagt i en annonse at "nesten alle med pcos blir gravide". Hun har forsket mye på dette og vet mer enn de fleste. Du vil klare det du også jenta mi Så til meg og min historie: Fikk somsagt diagnosen pcos for halvannet år siden. Gynekologen ga meg da resept på pergotime enkel kur, men den hjalp ikke. Så ble jeg satt på dobbel kur, men den hjalp heller ikke. Deretter ble det sendt rekvisisjon til fertilitetsseksjonen på St. Olavs og jeg fikk første kontroll time der i januar 2009. Hun ville ha meg med på en metformin studie, så jeg begynte med det. I slutten av mars begynte jeg på synarela nesespray og til slutt gonal f sprøyter. Etter maaange kontroller for å se om eggene hadde modnet nok, fikk jeg endelig time til egguthenting i slutten av mai. De tok ut 19 egg, frøs ned 6 som var befrukta og satte inn igjen ett som også selvfølgelig var befrukta. Testa meg 21. juni med den innstilling at graviditetstesten skulle være negativ, men den viste GRAVID!!!! Er nå 6+4 og skal på første tidlige ul om 5 dager. Grunnen til at jeg forteller historien min er fordi du absolutt ikke må gi deg. Nesten alle med pcos blir gravide. Noen på den naturlige måten, andre på den assisterte måten. For meg tok det 1,5 år fra vi begynte behandlingen til testen ble positiv. Er hardt når det står på, men det er absolutt verdt det når resultatet blir så bra. Masse lykke til! Klarer deg helt fint. PS: Du kommer til å få hjelp med en kostholdsplan, så det lønner seg å gå ned i vekt. Bare 2-5 % kan gi positivt innslag. Stor Klem Dølajinta
Andromake Skrevet 9. juli 2009 #4 Skrevet 9. juli 2009 Hei. Det der er bare tull av en lege å si. Jeg fikk høre akkurat det samme da jeg var 16 år, har nå en liten gutt (fikk han da jeg var 32), og prøvde kun i 8-9 mnd, så ikke gi opp!!!!
Frøken_V_ Skrevet 15. juli 2009 Forfatter #5 Skrevet 15. juli 2009 Tusen takk for alle de oppmuntrende svarene dere har gitt meg! Etter å lest mange innlegg her inne og deres svar så er jeg virkelig positiv! Eneste som ikke er så positivt er jeg må vente til 10.august for å få snakke med en kosthold-lege(eller hva det heter ) for å vite når jeg kan få time og få snudd kostholdet helt:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå