Gå til innhold

Se hit dere, jeg ble plutselig veldig usikker på om term er rett...


Anbefalte innlegg

Skrevet

Min første mensdag i siste periode 23.11.08, inntil den datoen hadde jeg påvist positiv graviditetstest en ukes tid før, men antok da at jeg aborterte (som jeg hadde gjort en gang tidligere). To uker senere, rundt første helgen i Desember har jeg eggløsning og påviser igjen positiv graviditetstest en drøy uke etter dette.

 

Dagene og ukene går, jeg blir fort stor (2.mann, men også over gj.snittet på kurven), og på ordinær ul får jeg termdato 4/9 (4-5dg etter min egen dato HVIS jeg tar utgp. i 23/11). Slik jeg forstod er tverrsnittet av hodet det mest avgjørende for måling av term dato ved denne ul...Jordmoren jobbet ikke mye med målingen, og sa bare at hun "klarte ikke å få til et bedre mål..."

 

I uke 27 dro jeg på 3D privat for å finne ut kjønn og legen (ekspert innen fosterdiagnostikk) trodde ikke på ul termin den 4/9, men at babyen var lengre fremme. Han vil ikke lage noe ny dato for som han sa, uansett styres terminen av sykehusets termin. Men han mente at babyen kom før. Vi ble litt betenkte av dette, men har ikke kvernet noe mer over det.

 

Før jeg denne uken kommer til en annen lege for å be om sykemelding (legen er gynekolog og jobber tidvis på føden) og det første hun sier er; Du skal vel føde snart...? Jeg opplyser at jeg bare er i uke 30 og da gjør hun "store øyne" mot magen min, kjenner litt på den og sier bekreftende at dette kan ikke være min første (sant nok). Og at jeg kanskje burde vurdere å komme på vekstkontroll hos henne i uke 36, noe jeg takket ja til.

 

Rent bortsett fra disse to legene og x antall; Gjøss, du skal vel føde snart fra folk, begynner jeg nesten å blir litt bekymret...

 

Jeg bærer også magen veldig lavt, men det i seg selv trenger kanskje ikke å være så unaturlig.

 

UASNETT, nå sitter jeg her og grubler...KAN det være mulig at sykehuset har bommet på 2-3 eller hele 4 uker? Noen som har vært borti dette tidligere?

 

Til uken skal jeg endelig (så sjelden) til min jordmor og da skal jeg ta opp min begynnende bekymring....Etter to ulike legers utalalelser er det grunn til å lure, synes jeg.

 

Hva tror dere?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hei, jeg hadde også første dag i siste mens 23. november, og har både menstermin og ultralydtermin 1. sept. Men jeg må ærlig talt si at jeg tror det ville vært mer riktig med termin litt senere (pga at jeg ofte har lengre sykluser). Men uansett er magen min SVÆR. Dette er mitt andre barn, så jeg var jo forberedt på at magen kunne komme til å bli stor ganske tidlig, men likevel... Jeg har jo større mage nå enn mange har helt på slutten, så jeg får også sånne kommentarer som deg.

 

Dette var vel egentlig ikke noe svar på spørsmålet ditt, men poenget er vel at det er fullt mulig å se høygravid ut selv om du "bare" er i uke 30!

Skrevet

Hva er sf målene dine da??? Jeg er i uke 33 og blir regnet for og være stor, så jeg må bare spørre

Skrevet

Sf målene mine er fra uke 26 sist gang, da hadde den stabilisert seg litt siden gangen før der. Skal til ny sjekk til uka, da får jeg oppdaterte sf mål:)

 

Men er mer opptatt av målene som er blitt gjort av fosteret inni (ref 3D ul)

Og hvorfor to leger stusser på terminen...

 

 

Skrevet

Hei,

jeg hadde første dag i siste mens 30.11, og eggløsning antageligvis 14.12. Ligger altså en uke etter deg. Min menstermin er 8.september, mens på ultralyd sa de 2.september.

 

Hvis du har 28 dagers syklus så skulle vel mensterminen din vært 1.september? Og da er jo ikke UL-terminen så veldig gal i forhold til det. Jeg tror det er lite sannsynlig at de har bommet med flere uker, men skjønner likevel at du blir bekymret.

 

Da jeg var på UL med nr.2 ble også terminen fremskyndet ca en uke, som nå. Jordmoren sa det kunne skyldes at fosteret hadde litt stort hode, og dermed så eldre ut enn det var. Det høres sannsynlig ut for meg, for begge mine hadde nokså stort hode ved fødsel, og kom etter UL-termin.

 

Jeg tenker at det kanskje er motsatt i ditt tilfelle, at babyen din kanskje har litt mindre hodeomkrets enn gjennomsnittet, og at fosteret dermed fremsto yngre på UL enn det faktisk er. Bare spekulasjoner altså, jeg er ingen ekspert. Og de gangene jeg har vært på UL, synes jeg også at målene kan virke litt unøyaktige (men det er sikkert ikke så lett å måle hvis babyen beveger seg mye)

Ville takket ja til vekstkontroll uansett, så får man også sjekket at det står bra til der inne.

 

 

 

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...