Gjest Skrevet 22. juni 2009 #1 Skrevet 22. juni 2009 Kommer ikke igjennom på byggesaker i kommunen, så kanskje noen her kan svare? Kan vi selv sende ut nabovarsel om bygging av hus, eller er dette noe byggefirmaet evt må gjøre? Vi har enda ikke skrevet avtale med noe byggefirma, men har fått alle tegninger, så tenke vi kanksje kunne sende ut nabovarsel selv, men ahr vi lov? Hvordan går vi evt fram? Altså hva må være med?
Gjest Skrevet 22. juni 2009 #2 Skrevet 22. juni 2009 Kan ikke svare deg så mye. Men når naboen bygget på sitt hus (dobbelt så stort ca) kom naboen selv til pappa med varsel og papirer han måtte underskrive på. Jeg var vell aknskje drøye 10år gammel da, så det må være en ca 15år siden. Mulig ting har forandret seg også! Naboen viste både pappa og meg (som var helt fasinert) bilder av huset osv. Svigers sendte nabovarsel om bygging av låve nå i vår rekvirert gjennom posten. Stor svær sak, større enn et hus. Men mulig det har "egne" regler likevell.
Totetteskatter + baby 2015 Skrevet 22. juni 2009 #3 Skrevet 22. juni 2009 når vi søkte om garasje fikk vi papirer av kommunen der alle naboer som ble berørt skulle skrive under på.
Langt-i-fra-perfekt Skrevet 22. juni 2009 #4 Skrevet 22. juni 2009 Nabovarsel er egne skjemaer fra kommunen ja, som dere må vise de aktuelle naboene og få deres underskrifter på. Altså ikke noe man lager selv Lykke til.
Gjest Skrevet 22. juni 2009 #5 Skrevet 22. juni 2009 Ok, så søknaden om å bygge må inn FØR vi kan nabovarsle?
lisje marthemora Skrevet 22. juni 2009 #6 Skrevet 22. juni 2009 vi brukte et slik skjema http://www.be.no/PDFs/nbrblanketter/010601/5154.pdf
Gulosten™ Skrevet 22. juni 2009 #7 Skrevet 22. juni 2009 De papirene som naboene må skrive under på er offisielle, dere kan godt begynne å snakke med naboene så de er klar over at det kommer et nabovarsel. Når hustegningene er klare fra arkitektens side (etter at kontrakt er skrevet og dere er enige om hvordan huset skal se ut), sendes nabovarselet. Hvis dere er heldige og bare har folk som naboer, kan dere gå med nabovarselet selv, men greia her er at hustegningene er med så naboene kan godkjenne noe de vet hvordan ser ut... Vi har bittelitt uflaks, og har Oslo Kommune som nabo (er en stor skog) og må sende nabovarselet rekommandert. Da har de 14 dager på å svare. Så vi sender alt rekommandert, gidder ikke å bruke masse energi på å snakke med naboene når vi må vente 14 dager på kommunen allikevel Hehe.
Mrs Smutt & Smilende Skrevet 22. juni 2009 #8 Skrevet 22. juni 2009 Hvis dere får et hus arkitekttegnet kan de være ansvarlig søkere for dere. De kan også sende nabovarslene for dere, om ikke annet så ihvertfall fylle de ut osv.
Gjest Skrevet 22. juni 2009 #9 Skrevet 22. juni 2009 Så det må være de som skal bygge som må varsler naboer også? Vi har arkitekttegnende teninger, men det er ikke arkitekten som skal stå som ansvarlig søker, det blir det tømrerfirmaet som skal gjøre. Vi bor for langt unna til å gå på nabovarsel selv, så vi tenkte å sende rekommandert til alle, spørsmålet var bare om vi kunne ordne det selv, eller om vi må vente til vi har fått noen som står som ansvarlige søkere for byggingen? Får prøve å ringe opp igjen i morgen, er visst mye regler her :-)
http://sylysten.blogspot.com/ Skrevet 22. juni 2009 #10 Skrevet 22. juni 2009 Vi byggde nå i høst, og da var det de som byggde for oss som sendte nabovarsel. I byggesøknaden hadde de imidlertid gjort en liten feil, så vi måtte sende ny nabovarsel, og for at det skulle gå litt fortere, så fikk vi bare skjemaet, og gikk rundt og fikk underskrifter selv. Dette skjemaet leverte vi rett til kommunen. Så jeg tror man kan gjøre det selv, men vanligvis er det de som bygger som gjør det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå