Anonym bruker Skrevet 17. juni 2009 #1 Skrevet 17. juni 2009 er litt usikker på hva en på 1 år burde få lov til og ikke. Tenker i forhold til måltider. Spise selv og grise masse, eller bli matet...kaste mat på gulvet... osv når de leker, hva skal man si nei til og hva bør de få lov til..? og evt andre ting som vi burde tenke på...
Anonym bruker Skrevet 17. juni 2009 #2 Skrevet 17. juni 2009 Gutten min er 15 mnd nå og har ikke spist noe særlig selv. Får han brødbiter å spise selv, går de gjerne på gulvet. Så her mates det fortsatt. Jeg synes ikke at det er greit at han kaster mat på gulvet for å si det sånn. Dessuten er jeg litt "pysete" og orker ikke helt det griset det blir hvis han får spise middag/grøt selv. Han har ikke vist den store interessen for det heller. Når han leker, lar jeg han styre rundt, har sef fjernet det meste av ting han ikke får lov å leke med (blomster/pynteting etc), men man kan ikke fjerne alt. F.eks kattematen har han så og si mistet interessen for, men har jo vært mye fingrer borti den :-) Dessuten tv/dvd/forsterker/radio etc har jo vært veldig interessant, og dra ut bøker og dvd av hylla. Kan ikke fjerne alt, så må bare si nei og ta de vekk fra situasjonen til de tilslutt mister interessen, sånn har det blitt her hvertfall.
Anonym bruker Skrevet 17. juni 2009 #3 Skrevet 17. juni 2009 Min datter er snart to år og har spist selv siden hun var ca 9 måneder. Altså hun begynte å prøve å spise selv på den tiden, ble selvfølgelig masse gris i begynnelsen. Men nå spier hun utrolig pent, på 17 mai f.eks spiste hun både pølse og is helt selv uten å få en eneste flekk på bunadskjorta. Hvis gutten din aldri får prøve å spise selv - når skal han lære det? Du må regne med at det blir gris og at mat havner på gulvet. Han må få kjenne på maten- husk at dette er helt nytt for han! Kaster han mat på gulvet, ikke gi det så mye oppmerksomhet.
Anonym bruker Skrevet 18. juni 2009 #4 Skrevet 18. juni 2009 Synes også de må få sjansen til å spise selv. Min begynte å spise selv allerede da han fikk brødskive smuler ved 7 mnds alderen. Han synes mat er STAS! Men.... jeg lurer på... min kaster også mat på gulvet, og vi prøver å overse det mest mulig, men hva gjør vi? gir han en ny brødskive når siste del av den første er på gulvet... ? venter vi litt med å gi han ny brødskive? Han skal slippe å spise fra gulvet.. Kaster vi den som ligger der eller lar vi den bare ligge? Vanskelig dette
lille sprelle Skrevet 18. juni 2009 #5 Skrevet 18. juni 2009 Vi mater litt og av og til tar hun skjea og vil selv. Så tar vi over igjen. Fungerer greit uten for mye griseri (15 mnd) Det samme gjelder brødmat, hun får noen biter på tallerken av gangen. Begynner hun å kaste i gulvet/grise - tar vi det over på vår tallerken og hun får en bit av gangen (blir matet) Det er viktig å vokte seg vel for at ikke alt er nei - f.eks. at 1 kjøkkenskuff eller to er lov og de andre ikke. Det forstår de!
fjollefrua Skrevet 22. juni 2009 #6 Skrevet 22. juni 2009 vi lar han stort sett spise alt selv. bortsett fra grøt ved leggetid og supper. Har begynt å gi han gaffel fordi den er mye lettere å spise med. Hvis han begynner å kaste maten på gulvet så tyder det på at han begynner å bli mett. Da tar vi bare vekk tallerkenen hans. Hvis han maser etter mer så får han tallerkenen tilbake. Da spiser han som regel litt til før han kaster på gulvet igjen. Da har han brukt opp den sjangsen og tallerkenen blir borte. Han får helebrødskiver, og han klarer fint å bare tygge av små nok biter. Han har nederste kjøkkenskuff og vet at oppi der er hans leker. Vi prøver å bytte ut lekene innimellomslik at han ikke går lei de. Hundematen er alltid interresant, men roter han oppi der løfter vi han bare vekk og gir han noe annet. Fungerer som regel greit. Vi har ikke ryddet bort noe fra stuene. Dvd filmer og potteplanter får stort sett stå i fred. Men det blir litt til at man følger litt ekstra med, og må sysselsette han for at han skalholde seg unna. Men han er veldig flink til å leke med seg selv uten at vi underholder han hele tiden.
Turbomamma<3<3<3 Skrevet 23. juni 2009 #7 Skrevet 23. juni 2009 Vi lar jenta vår spise mye selv, hun er 15 mnd og begynte vel sånn smått da hun var 9 mnd. Fikk spise brødbiter selv da. Etterhvert har det blitt bananbiter og slikt. Men har vært meget forsiktig med kjeks, siden hun ikke har fått tenner frem før hun ble året. Da stappet hun inn alt, istedet for å bite av biter. Nå de siste to mnd har hun begynt å spise med skje, og hn hermer etter oss. Synes det er kjempegøy og er veldig flink. Begynner hun å leke med maten, begynner hun å bli mett. Da tar vi det som regel vekk. Men om hun kaster noen brødbiter på gulvet, så uttrykker vi at det ikke er greit. Har heldigvis ikke vært så fæl på det... Men de må jo bare begynne en gang.. Veldig befriende nå, når hun kan spise sin egen middag mens vi spiser vår!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå