Gå til innhold

Ang.samvær. Hjelp.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Vanlig samvær er annenhver helg og en ettermiddag i uka. Kan far kreve f.eks en overnatting i uka den ettermiddag hvis mor ikke er enig? Er det ikke vanlig samvær som gjelder? Ungen er ett år.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

"vanlig samvær" er ikke lovbestemt samvær, men et forslag til et slags minimum.

 

Dersom dere ikke har en natt i uka i avtalen deres, så kan ikke far bare innrette seg slik han lyster. Dere må få dette inn i en avtale først. Er ikke du enig, så er du ikke enig.

Skrevet

Ok. Vi har akkurat gått fra hverandre så vi har ikke fått ordnet noen avtale ennå. Men han truer meg å gå til rettssak hvis han ikke får det slik han vil. Men han er enig at det er litt for tidlig å ha henne på overnatting ennå. Men er det vanlig å lage en avtale for ett år om gangen eller lengre? For vi kunne jo ha laget en avtale med vanlig samvær først for ett år og så se etter hvert. Er det vanlig?

Skrevet

Dere kan lage en avtale for 2 måneder, om dere vil. Det er lurt å ha kortere tidsspenn på avtalene når barnet er så lite, og heller ha lengre perioder avtalt når barnet blir større:)

 

Dette får dere hjelp til på familievernkontoret. For dere må til mekling siden dere har bodd sammen. Og skal du ha en ekstra barnetrygd, så må du ha meklingsattesten.

Skrevet

Det snakkes jo om at det som vi nå kaller "vanlig samvær" som bare er en anbefaling skal utvides til at det også blir overnatting i løpet av uka, ikke bare annenhver helg.

 

Antar at ungen kjenner både deg og far, og da er det vel helt greit å begynne med overnatting nå.

Skrevet

Nei, samvær skal skreddersys det enkelte barn og den enkelte situasjon, og det er barnets beste som skal være i fokus. Det hjelper ikke å sitte å ønske seg verken det ene eller det andre dersom det går på tvers av barnets behov.

 

Der barnefar sine behov kommer i konflikt med barnets behov, skal du være barnets advokat. Det er jo det som er jobben din, så får barnefar bare henge med lippa alt han vil. Kall inn til mekling på familievernkontor, så får dere profesjonell rådgivning under diskusjonen.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...