Gå til innhold

Har så mange leie tanker om det å vente nr.2


Anbefalte innlegg

Skrevet

Noen ganger blir jeg så lei meg for å tenke på at jeg skal gjøre jenta mi på 2 år og 9mnd sjalu og lei seg ved å skulle introdusere henne for en jente til som hun er nødt til å dele meg med..

Jeg blir lei meg for å tenke at jeg er nødt til å bort prioritere noen av hennes behov fordi det blir en til og ta seg av. Rett og slett at vi vil miste litt av den kontakten vi har i dag osv..

Sjalusi er jo naturlig og man kan si masse om sjalusi og at det går over osv.. men jeg liker ikke at hun skal få det vondt og vanskelig! Det skjærer i meg og tenke på det. Hun har jo vært vant til å ha meg der konstant til en hver tid.. *uff* Er nok mye hormoner som er i sving her asså og tårene kommer lett men det gjør så vondt!

Er jeg helt dum?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tror ikke du trenger å bekymre deg så mye. Det at du får en baby til, betyr ikke at du vil miste noe i forhold til nummer en.

 

her er noen praktiske tips som har hjulpet vår familie, når en ny baby har kommet:

 

Ikke si at "du får en ny lillesøster) - fokuser heller på at hun blir storesøster (=vri fokus fra at det kommer en ny inntrenger i familien, til at den eldste blir noe nytt!)

 

Gi oppgaver! Min eldste var med å kjøpe henteklær til nestemann, og eldste og nesteldste gjorde dette da nr. 3 kom. De var veldig stolte over å ha valgt den lilles første antrekk!

 

La storesøster bli med på stell og kos!

 

Første møte på sykehuset: La babyen ligge i senga si, og gjør plass til storesøster på ditt fang - hun trenger å vite at hun ikke er skjøvet til side!

 

Gi storesøster realistiske forventninger: Fortell at babyer sover, skriker og får pupp til å begynne med - og at babyen har mye å lære. Kanskje lærer lillesøster mye av storesøster?

 

Har ikke opplevd at storebror nr. 1 eller storebror nr. 2 har opplevd det å få småsøsken som vondt og vanskelig - heldigvis :-)

 

Kos deg med storesøster og babyen i magen,.

Skrevet

De to kommer til å få masse glede av hverandre:-) Prøv å fokuser på det.

 

Skrevet

Det rare oppi dette er jo at før jeg ble gravid igjen så ønsket jeg meg jo en til mye pga at min lille jente ikke skulle bli enebarn og jeg mente at hun ville ha godt av ett søsken.. og i dag sitter jeg med helt andre tanker.. synd det bare er vondt og tenke på.

Takk for gode råd!

Skrevet

 

 

Tenker akkurat det samme som deg..

Vet ikke om jeg har "plass" i hjertet mitt, til å elske noen like høyt som det barnet jeg allerede har.

 

Alle sier at selvfølgelig vil jeg elske dem begge to like høyt. Jeg gleder meg masse også, men er livredd for hvordan det blir med en til.

I tillegg til at jeg går å tenker på alt jeg egentlig ville gjort sammen med barnet jeg har, før det kom en til, som nå utgår..

Som foreksempel, og dra til syden i februar bare jeg og barnet med ei venninne og barnet hennes, og bare kose oss i hjel med bøtte, spade, sand og vann..

 

Mange tanker og hva hvis, hvordan osv.

Blir helt sikkert annerledes når babyen kommer, og alt blir bare fryd, men tankene kan man ikke stoppe i mellomtiden :)

 

 

 

 

Skrevet

Heisann!!

Tror ikke du er dum, dette er helt vanlige tanker å ha.

Da jeg ventet nr 2, fikk jeg masse rare tanker inni hodet mitt.

Jeg fikk det plutselig for meg at jeg kom til å ødelegge familien vår på 3, med ett barn til, vi hadde det jo så fint vi 3:o)

Tenkte åsså på hvordan det var mulig å elske ett barn til like høyt som eldstemann.

Var redd for at svangerskapet skulle ta livet av meg så jeg kom til å dø fra gutten min.....helt tussete var jeg til tider, men det har gått bra med oss alle 4, og venter nå nr 3.

Er 5 mnd på veg nå, og har heldigvis ingen rare tanker denne gangen, bare gleder meg til å gi gutta mine en lillebror som de kan dele gleder og sorger med resten av livet.

Skrevet

Men jeg syns alle reagerer for de merker at jeg ikke gleder meg :/

Og det gjør jo litt vondt... Jeg begynner faktisk og glede meg litt nå men er 50/50 i tankene om hvordan det vil bli... Har så lyst til å bare se det positive og kose meg de siste dagene av graviditeten og begynne å vente på den lille babyen jeg nå! Kan jeg bestemme meg for det tro...

Skrevet

Hei :-)

 

Jeg sliter av og til med de samme følelsene. Jeg vet at det er mange fordeler med å ha søsken men noen ganger så sørger jeg litt også. At ikke den lille gutten min skal få HELE meg, HELE tiden. For han er jo min lille gutt, min eneste ene..hehe..

Skrevet

Akkurat sånn tenkte jeg også med nr.2. Mine to er så glad i hverandre nå, og det er fantastisk å se søskenkjærlighet. Det er jo slett ikke sikkert at du opplever så mye sjalusi en gang. Nå med nr.3 gleder jeg meg nesten mest til at søsknene skal få møte henne. Kjærligheten bare vokser og vokser med hvert barn. Gleder meg til å få en liten flokk...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...