Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #1 Skrevet 11. juni 2009 Synes ikke vi har gjort annert enn å gi antibiotika den siste tiden. - Lungebetennelse -antibiotika - Halsbetennelse -antibiotika - Sprengte trommehinner- antibiotika - Halsbetennelse igjen -antibiotika - venter på å fjerne mandlene. Både jeg og pappaen har gjort det. - Allergisk reaksjon på noe vi ikke vet hva er -antibiotika Alt er i år.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #2 Skrevet 11. juni 2009 Man kan absolutt få for mye antibiotika. Problemet er at overdreven bruk (slik det kan se ut som deres lege har utsatt barnet for) kan føre til at man utvikler resistens, dvs at den dagen man evt VIRKELIG skulle trenge antibiotika, så fungerer det ikke lengre. Det forskes iherdig på å finne gode alternativer til dagens antibiotika, men inntil videre er det viktig å bruke det så lite som mulig. Ved vanlige halsbetennelser osv bør avvente litt.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #3 Skrevet 11. juni 2009 Ja, man kan lett få for mye antibiotika. Konsekvensen da er at bakteriene i kroppen blir motstandsdyktige mot antibiotika, slik at medisinen ikke virker. Da har man VIRKELIG et problem.... Norske leger har jevnt over et edruelig syn på bruk av antibiotika. Utenlandske leger kan det være verre med. Og utenlansk betyr slett ikke bare leger fra Midt-Østen og andre skumle land. Man behøver ikke dra lengre enn til Sverige/Danmark for å finne en annen holdninng.... Har dere brukt EN (norsk) lege hele veien, slik at han/hun vet om total antibiotikamengde som er gitt, kan dere antakelig slå dere til ro med at medisineringen har vært fullt fullt forsvarlig. Men det skader ALDRI å spørre ved et legebesøk om det ikke finnes noe alternativ til antibiotika. Ganske ofte finnes alternativ. Antibiotika var bare letteste/vanligste løsning.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #4 Skrevet 11. juni 2009 Det som er halsbetennelse for andre har hun mer eller mindre konstant, så de to gangene har det vært viktig. -Mener legen. Da har vi mekert store forandringer på allmenntilstand, feber, mat, hva hun greier og ikke greier. Kom bare til å tenke på det, siden vi gikk antibiotika for allergi på mandag. Da var vi på legevakten. Lungebetennelse fikk hun rett etter juleferien, så brukte legen til mine foreldre. Så det er tre forskjellige leger som har skrevet ut resepter, men de har vel en felles journal, slik at alle ser når hun fikk det sist? De første fire årene har hun vært helt frisk, så for oss er dette helt nytt.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #5 Skrevet 11. juni 2009 Nei, de har ikke felles journal. Det er nettopp nå i disse dager et lovforslag om nettopp dette, men per i dag aner ikke den ene legen hva den andre har gjort. Dere bør bruke fastlegen om mulig, og alltid passe på å fortelle om andre behandlinger dersom dere treffer en ny lege.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #6 Skrevet 11. juni 2009 Tre forskjellige leger, alle av norsk opprinnelse. hi
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #7 Skrevet 11. juni 2009 Fortalte dere legene om all annen antibiotikabehandling barnet har fått i det siste?
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #8 Skrevet 11. juni 2009 Oi, det trodde jeg. Nei, da skal jeg alltid fortelle hva hun har fått tidligere om det blir slik at vi må til andre leger. Tusen takk.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #9 Skrevet 11. juni 2009 Leger har ikke felles journal, det ville være brudd på både ene og andre loven. Antibiotika for allergi, avklart eller uavklart, stiller jeg meg meget spørrende til. Har selv hatt en uavklart allergi (var da voksen) og medisinering var i det hele tatt ikke tema. Hadde jeg da nevnt antibiotika for min lege, tror jeg han hadde lettet i stolen... Generelt er antibiotika oftere foreskrevet på legevakt enn hos fastlege. Legevakt løser et problem "her og nå" på letteste måte (det er jo, jevnt over, stort stress slike steder). Ikke på "beste måte". En fastlege, som også har ansvar for pasienten etter at han/hun forlot kontoret, har ofte et mer nøkternt syn.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #10 Skrevet 11. juni 2009 Han (kjekke legen) spurte om hun hadde vært mye syk i det siste. Sa da at hun hadde hatt lungebetennelse, sprengte trommehinner og ofte halsbetennelse, og at vi har fått medisiner for det. Medisiner og antibiotika må vel gå for det samme.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #11 Skrevet 11. juni 2009 Nei, at det er ting som er privat mellom fastlege og pasient tenkte jeg ikke på, siden dette gjelder barn. Men skjønner selvfølgelig at det bryter med gjeldene regler. Tror nok en av grunnen til at vi fikk antibiotika nå er fordi hun klår seg til blods. Hun blør på armer, bein og ser ikke ut i ansiktet og på brystet. Hun sov nesten ikke på natten, og gikk konstant rundt og klådde. Prøvde klålindrende kremer, mye dusjing, lite eller ingen klær, vår klut før vi da fikk komme til legen.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #12 Skrevet 11. juni 2009 Antibiotikasynet kommer ikke bare an på opprinnelsen, men også hvor man har fått sin utdanning. En norsk legestudent ved et utenlandsk universistet, særlig fra Sør-/Østeuropa, vil få høre mye mer om antibiotikaens velsignelse og mye mindre (om noe) om dens forbannelse. Og så kommer det an på hvor kritisk han/hun stilte seg til slik informasjon og mye han/hun senere er blitt "avlært" av andre norske leger. For det er forskjell blant norske leger også. Eldre er oftest mer skeptiske til antibiotika enn yngre (men få kan være så rauste med å foreskrive det som enkelte eldre leger!). Og sykehusleger har ofte litt lettere for å ta til antibiotika enn "uteleger".
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #13 Skrevet 11. juni 2009 "Medisiner og antibiotika må vel gå for det samme. " (13.53) Nei, langt fra alle medisiner er antibiotika. Antibiotika er EN GRUPPE medisiner. Det finnes mange slike "medisingrupper".
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #14 Skrevet 11. juni 2009 Men om du er lege, og jeg forteller at hun fikk medisin mot lungebetennnelsen. Hadde du da, uten å være vanskelig, ikke skjønt at det var snakk om antibiotika? Eller hadde du trodd at det var noe annet?
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #15 Skrevet 11. juni 2009 Ville nok da antatt det var antibiotika. Men ikke vært absolutt sikker. Det naturlige, slik jeg ser det, ville være å stille et spørsmål. Men en lege som ikke gjorde dette vil jeg anta at har tolket "medisiner" som "antibiotika".
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #16 Skrevet 11. juni 2009 Ja, får håpe det. Det har også variert i lengen på kurene. Lungebetennelsen var 2 ganger daglig i 10 dager. Ørebetennelse 1 gang daglig i 3 dager. Halsbetennelsen 2 ganger daglig i 5 dager Skal i alle fall huske at andre leger/legevakt ikke har journalen til barna, skjønner ikke at jeg tenkte det en gang. Men, man lærer noe nytt hver dag. Takk i alle fall.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #17 Skrevet 11. juni 2009 Det er absolutt ikke bra å ta for mye antibiotika. Jeg var ørebarn da jeg var liten, hadde dobbeltsidig mellomørebetennelse konstant fra jeg var to til jeg var fem, og fikk alltid antibiotika fordi jeg hadde så høy senkning. Jeg fjernet polyppene i nesa da jeg var fem, så da var det slutt på ørebetennelsene, men da forflyttet tydeligvis bakteriene seg nedover systemet, noe som resulterte i halsbetennelser, bronkitter og lungebetennelser, og mer antibiotika. En eller annen gang mellom 10 og 15 års alder ble kroppen min resistent mot antibiotika, og diverse andre legemidler. Min eldste sønn har vært akkurat lik meg; begynte som ørebarn og hadde 8 antibiotikakurer gjennom sitt første leveår. Vi satt inn dren i ørene da han var 2 1/2, og da forflyttet bakteriene seg nedover, som på meg og han begynte med halsbetennelser. Da han var fire tok vi mandlene hans, og etter dette har han vært en frisk gutt. Vi har vært veldig bevisste på å ikke gi ham for mye antibiotika, men det er klart - har ungen skyhøy crp, så har man ikke noe valg, men så langt det lar seg gjøre så drøyer vi. Hvis jeg skulle bli skikkelig, ordentlig syk, så sliter jeg, for å si det sånn... - alle leger vi har vært borti (og det maaaange) fraråder så langt det lar seg gjøre å pøse på med antibiotika, for å ikke skape resistens, så jeg mener du bør være forsiktig.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #19 Skrevet 11. juni 2009 Vet ikke enda. Vi skulle prøve dette i 5 dager, om om det ikke gav seg så skulle vi få time på sykehuset til undersøkelse. Har ingen i familien med atopisk eksem, og etter å ha googlet bilder, så ligner det ikke, men det er nok evldig forskjellige hvordan det bryter ut på enkelte. Det oppstod helt plutselig over natten, uten at vi kommer på at vi har spist noe nytt, nye klær, dyr, vaskepuler ol.
Anonym bruker Skrevet 11. juni 2009 #20 Skrevet 11. juni 2009 Jeg ahr ikke orket å lese alle svarene dine så nøye, men jeg kunne ikke se ved skumlesing at noen ahr nevnt PROBIOTIKA for deg?? Anti biotika dreper de farlige bakteriene, men også de gode, melkesyrebakterier som vi trenger i tarmen og som er en del av kroppense immunforsvar! Når de gode bakteriene drepes får sopp som vi naturlig har i kroppen overtaket- og spesielt ved antibiotikakurer. Og dermed svekeks immunforsvaret - for mye av det sitter i tarmen- og så blir man mere syk. Du bør begynne med det samme å bygge opp tarmfloraen hennes igjen, gå på helsekost og kjøp probiotikatabletter eller pulver for barn!!! Det er slike gode bakterier som finnes i Biola mm men i mye større kvanta. Egentlig bør alle ta tilskudd av probiotika mens de tar antibiotika, det er noe legene burde råde om.. Uansett- det høres mye ut. Og jeg kan gi deg et råd jeg har hørt fra flere leger og som jeg kjener noen har hatt suksess med: kutt melka!! Barn med mye ørebetennelser reagerer ofte på melk, og bør ikke drikke det. Finnes rismelk som er søt og god og helt allergifri!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå