Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #1 Skrevet 10. juni 2009 dette har jeg slite med helt siden jeg gikk på ungdomskolen..og jeg er nå 22 år.. jeg hadde til tider veldig dårlig smak i munnen og dårlig ånde.. så en dag oppdaga jeg at jeg synest jeg hadde noe bak i halsen..eller der mandlene ligger..jeg kjente det liksom med tunga..så kika jeg jeg meg bak i halsen..og der såg jeg noe grønne klumper som var faste i mandlene..jeg pirka litt på desse klumpene og liksom klemte litt..og der kom det masse sånne grønne klumper..og det luktet jo helt for jæ... skikkeli råttent...usj og helt siden den gang har jeg vert plaget med dette..det starter med at jeg får vond smak i munnen når jeg svelger ned..så trykker jeg litt på mandlene..og der kommer ut noen sånne klumper..så fjerner jeg dem..og har god ånde i noen uker/dager...men så kommer det tilbake..og så fjerner jeg dem igjen, men kommer like fort tilbake:S er her noen som vet hva dette er, og om det finnes noe som kan hjelpe mot det? jeg er lei..og det går hardt ut over selvtilliten min:( ellers vil jeg si jeg har veldig god munnhygiene..pusser tennene godt morgen og kveld..bruker tanntråd, tannpirkere og fluor..
Alle gode ting er 3:) Skrevet 10. juni 2009 #2 Skrevet 10. juni 2009 Har ikke noe greie på slikt, men kanskje det er en slags infeksjon eller sopp? Ta en tur til legen så får du sikkert noe for det om det er noe slikt.
Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #3 Skrevet 10. juni 2009 Dette vet jeg alt om, for jeg slet med det samme helt fra barneskolen!!!!! Klumpene du beskriver i mandlene heter pusspropper, og er baktereier og rester av mat som samler seg i groper i mandlene. Alle har ruglete overflate på mandlene, men hvis du har hatt mye harde halsbetennelser kan gropene nesten bli til ganger innover som er fulle av slik gugge, og da er det umulig å få klemt ut alt. Det stinker noe helt jævlig av dem, og dte er vanlig å få det ved halsbetennelse. Jeg hadde hatt så mye halsbet. som liten at jeg hadde fått kronisk mandelinfeksjon (tonsillit), og dype ganger i mandlene, så jeg ahdde de stinkende klumpene der hele tiden... Dette er noe som virkelig har skadet selvtilliten min, for på barneskolen var det noen gutter i klassen som begynte å mobbe meg pga den ekle ånden.. Jeg fikk med foreldrene mine til lege, følte meg som verdens ekleste menneske. Spesielt en gutt var ille, nektet å sitte ved siden av meg etc. Legen bagatelliserte det og sa at de nok bare var misunnelig på meg. derfor led jeg i enda mange år, hele skoletiden med dette problemet.Jeg brukte selvsagt en formue på munnskyllevann, tyggis, pastiller, og masse tid på å prøve å klemme ut styggheten med q-tips og vademecum. I en alder av 19 år var jeg så lei problemet at jeg ikke orket å forhold emeg til det, da hadde det hemmet meg hele oppveksten- gjorde at jeg var livredd for å sitte nærme folk på buss, tog, i klasserom... livredd noen skulle kjenne det. Da skrev jeg brev til PULS, på nrk. de tok det opp i programmet og anbefalte fjerning av mandlene i og med at problemet var så ille for meg og var kronisk. ordnet da time selv hos øre-nese-hals spesialist og fikk time til fjerning på sykehus. Dermed: kvitt problemet!!!!! Jeg tenker at om en lege hadde tatt meg seriøst da jeg var 11 i stedet for 19, så hadde jeg vært spart mange år med paranoia og skrekk for å være nærme andre!! Jeg anbefaler deg på det sterkeste å fjerne mandlene dine. det er vondt, men verdt det!!! Jeg har også kjent denne ånden fra andre som tydeligvis lider av samme problem, og det er virkelig ille. Så det er jo fortvilende at man ikke får gjort noe med det selv.. Men det er herlig å være kvitt klumpene!!!! Lykke til
Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #4 Skrevet 10. juni 2009 Har sånn jeg og, og de fleste har det inni der, uten å vite det. Kanskje bare hullene ved mandlene dine er litt store. Det er rett og slett bakterieansamling som kommer av maten vi spiser. Det beste for å unngå dette er å bruke munnskyllevann (litt vanskelig å beg å pusse med kosten liksom..) sb12 eller listerine dreper bakteriene. Det er slike gulgrønne klumper som lukter dårlig ånde, jeg vet hva du mener. Men ikke ha dårlig samvittighet for dette, om du vil vite mer, kanskje du skulle prøvd å etterlyse en tannlege el tanntekniker i trådoverskriften, så kanskje de vet mer. Men det er iallefall helt sikkert at de fleste har slik, altså, bare at når man er klar over det blir det litt sånn tvangstanke å renske de ut og jakte på de:P
Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #5 Skrevet 10. juni 2009 tusen takk for svar:) det er helt klart helt grusomt å gå slik:S jeg snur meg vekk når jeg prater med andre..tør ikke se på dem engang..jeg er redd noen skal kjenne ånden min:S Jeg skal få meg en legetime, og bli henvist slik at jeg får fjærna de dritt mandlene! men det som er så rart er at jeg bare har hatt 1 halsbetennelse i hele mitt liv..men jeg får alltid vondt i halsen når jeg er syk..og da kjenner jeg godt at jeg har veldig vond ånde..uffa meg hi
Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #6 Skrevet 10. juni 2009 Du sier du bare har hatt en halsbetennelse men at du alltid får vondt i halsen når du er syk? Den vonde halsen kan jo være halsbetennelser? Uansett, jeg hadde alltid fryktelig vondt i halsen når jeg ble syk før, mn etter jeg tok mandlene har jeg bare milde forkjølesler og aldri slike smertefulle halsinfeksjoner som jeg hadde før. Naturlig nok, siden det er det at mandlene hovner som gjør vondt:) Lykke til!!
Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #7 Skrevet 10. juni 2009 ja kansje det er halsbetennelser..men jeg har bare vondt i halsen et par dager når jeg er syk..men klarer fint å svelge/drikke osv.. menst den ene gangen jeg hadde kraftig halsbetennelse så klarte jeg ikke å spise på en uke:S men jeg skal vertfall gjøre noe med saken nå jeg vet om ingen som har det som meg..så var kjekt å få svar her inne:)
Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #8 Skrevet 10. juni 2009 Anonym 10:22 vet hva hun snakker om..! Min samboer slet med det samme og fikk fjernet mandlene i voksen alder. Det var en god løsning for oss begge! Kontakt legen og få henvisning med det samme! Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 10. juni 2009 #9 Skrevet 10. juni 2009 Du er nok ikke alene, nei. Jeg har også hatt dette mange ganger, men ikke oftere enn at det er til å leve med. Hadde ekstremt mange halsbetennelser som barn og ungdom, er nok derfor. Ønsker deg masse lykke til :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå