Anonym bruker Skrevet 8. juni 2009 #2 Skrevet 8. juni 2009 Denauteret sprit ("apoteksprit") er rensemiddelet. Flasken settes i varmt vannbad med en bomullsdott som kork. Når spriten er lunken, blandes littt avv denne med noen få såpespon av ren såpe (typisk "Sunlight" HARD såpe). Dypp en ren hvit klut i oppløsningen, fukt flekken og gni fra fuktig til tørt for å unngå skarpe overganger. Gni flekken så "utenfra og inn" til den er fjernet. Etterpå legges tøyet til lufting/tørking 3-4 timer, vaskes (gjerne "hurtigvask") og skylles godt.
Anonym bruker Skrevet 8. juni 2009 #4 Skrevet 8. juni 2009 Det gjør det, men ville ikke brukt Zalo på grønske. Kanskje lykkes man, og ingenting er bedre. Men om man ikke lykkes med Zalo, er det etterpå ikke mulig å rense på annen måte. Da er grønsken "kjemisk sammensveist" med tøyfibrene.
Anonym bruker Skrevet 8. juni 2009 #5 Skrevet 8. juni 2009 Jeg har brukt zalo på grønske, men da må man fukte område med en gang og ta zalo på flekken. Så må det virke i flere timer, før du hiver den i vaskemaskina. Det funket for min del, men jo lengre man venter med å fjerne det, jo verre er det å få det bort.
Anonym bruker Skrevet 8. juni 2009 #6 Skrevet 8. juni 2009 Ja, både Zalo og Bio-Tex kan godt fungere (og vil det nok også i 50-60-70 % av tilfellene, når den bare gjøres skikkelig, slik du beskriver, 11:08), men det er alltid en risiko knyttet til bruken av dette. At man ikke kan rense på "bedre" måter etterpå OM man skulle oppleve et tilfelle hvor dette ikke fungerte. Og sprit/såpe-varianten vil fungere i 98-99 % av tilfellene, så risikoen for et tilfelle som ikke fungerer blir så mye mindre mindre. Men mer tungvint er den. Så må man selv veie for og mot.
Anonym bruker Skrevet 8. juni 2009 #7 Skrevet 8. juni 2009 Vi har ei gulvmatte som det ble sølt masse vin på. Fikk ikke fjernet alt. Flere uker, kanskje mnd etterpå prøvde vi vanish oxy action (spray) på disse gamle flekkene. Det hjalp faktisk. Men vet ikke om det funker på grønske... og ikke sikkert det går helt bort på noe som er hvitt. Matta vår var i fargen creme/beige
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå