Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #1 Skrevet 6. juni 2009 Har en niese som fremdeles ikke går på do for å bæsje. Går hun uten bleie så kommer det i trusa hver dag, avogtil flere ganger til dagen. Søsteren min stakkar er helt fortvilet og har prøvd å friste med store belønninger visst hun går på do og brukt time-out alle gangene det går gale. Men det virker som om niesen min rett og slett ikke bryr seg. Nå er det jo ikke lenge til hun skal begynne på skole heller og søsteren min har nesten gitt opp. Kan det være at niesen min har noen medisinske problemer? At hun ikke merker at hun må bæsje eller noe slikt? Prøver å tenke på alle mulige forklaringer nå..
Miss Misantrop Skrevet 6. juni 2009 #2 Skrevet 6. juni 2009 Time out når det går galt??!! Tror nok de sporenstreks bør oppsøke en barnelege slik at de kan få hjelp.
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #3 Skrevet 6. juni 2009 Ja setter henne i trappa alene slik at hun kan tenke over hva hun har gjort. Hun vet jo at det hun gjør er galt men alikevel lar hun det gå i bleia. Å tisse på do går helt fint. Trur vi får høre med legen ja før søsteren min klikker helt:)
Miss Misantrop Skrevet 6. juni 2009 #4 Skrevet 6. juni 2009 Det er nok lurt! Flott at du hjelper søstern din, det kan være godt å ha noen å snakke med i en sånn situasjon. Dette gjelder nok flere en man skulle tro.
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #5 Skrevet 6. juni 2009 Ja, gå til legen eller bare lever urinprøve
Gjest lillemamsi Skrevet 6. juni 2009 #7 Skrevet 6. juni 2009 hæ ! ! Hadde noen satt på meg bleie, så hadde jeg også bæsja og tissa i den fremfor å gått på do.. En 5 åring har mange andre ting å foreta seg enn å gå på do hele tiden. MEN om man fjerner bleia så har ikke den lille frøkna noe særlig valg lenger, er jo ikke noe godt å vandre rundt med bæsj og tiss i trusa. Dagens bleier er kanskje litt for bra, man kjenner jo ikke om man har gjort noe. Nei få av bleia på denne 5 åringen, og jeg vedder på at problemet er løst før sommeren er over !
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #8 Skrevet 6. juni 2009 Pleier hun å være løs i magen? Det kan jo komme av matallergi... Vi som har det vet at hvis man får en reaksjon må man på do NÅ, ikke om noen minutter. Et barn tenker ikke så langt at man da må gå på do med en gang, og drøyer kanskje litt med å gå, og da går det galt.
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #9 Skrevet 6. juni 2009 Man straffer ALDRI barn for å ha bæsjet i buksene!
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #10 Skrevet 6. juni 2009 Ikke straffe, kun rose så går dette over i løpet av sommeren.
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #11 Skrevet 6. juni 2009 Det er så mange dumme folk her at man burde hatt staten til å oppdra barn. Barn som gjør på seg bør rises og gjøres narr av foran vennene sine slik at de slutter på dagen.
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #12 Skrevet 6. juni 2009 Barnepsykolog kan hjelpe henne, hun vil få en henvisning av sin fastlege.
Lucie*OgGuttaBoys* Skrevet 6. juni 2009 #13 Skrevet 6. juni 2009 jeg har bare en ting å si få jenta til legen.. min 5 åring gjør akkurat det samme, men han har kronisk forstoppelse.. han ble tømt på st.olavs for 3 uker siden, og nå går det bare på bleier.. hadde bare legene og helsestasjonen hørt mitt rop om hjelp så har dette vært unngått nå.. har holdt¨på siden han skulle slutte med bleie i 3 års alderen.. jeg måtte forlange et annet sykehus for å få hjelp, og roser st.olavs for at de hadde tid til å høre, og ga oss hjelp og gode råd.. fikk gode "råd" fra helsestasjonen om å ta timeout, klistremerkebelønning osv.. men dette har bare gjort det ondt verre for gutten min.. han er i dag veldig usikker på seg selv, og får veldig fort raseriutbrudd.. (skal til barnepsykolog) han bruker nå renset parafin, for å forhindre at det blir forstoppet igjen.. husk at selv om det er forstoppet så kommer noe bæsj ut.. det er det myke som sklir forbi de forsteinete bæsjen/pølsa..
Lucie*OgGuttaBoys* Skrevet 6. juni 2009 #14 Skrevet 6. juni 2009 han gikk og gjemte seg, skjønte veldig godt at det var galt det han gjorde.. men, når det er forstoppet så blir presset på endetarmen så stort at det blir et smertehelvete.. grunnen til at han bruker bleier nå er at avføringen er løs etter at han drikker parafin hver dag.. bedring vil vi se om ca 1 års tid.. tarmene må lære seg å fungere igjen.. er det noe mer du lurer på så spør ut..
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #15 Skrevet 6. juni 2009 Flott at du har fått hjelp. Jeg blir helt svett av at helsestasjoner anbefaller timeout. Å måtte gå i skammekroken fordi man bæsjer på seg vil lage en skam som aldri forsvinner. Hvis man ikke kan noe for det man har gjort kan man jo tenke seg hvor forferdelig dette er. Mange voksene lekker når de nyser, tenk om man skulle sendt de i timeout. Hilsen Psykologi student (4.året)
Trollemor og snuppa! Skrevet 6. juni 2009 #16 Skrevet 6. juni 2009 Å bæsje i buksa når du er fem år er vel mer en nok "straff" i seg selv.. Ville ALDRI gitt timeout i slike situasjoner!!
Miss Misantrop Skrevet 6. juni 2009 #17 Skrevet 6. juni 2009 Det hørtes ut som en fornuftig Trollemor. Jeg husker godt en episode fra da jeg var ca 10 år. Naboen vår var dagmamma og ikke særlig god med mennesker spesiellt og ikke god med barn spesiellt. En dag sto hun på altanene og ropte til et av dagbarna sine: Marte, jeg fant underbuksa di under dørmatte. Du har jo tissa på deg jo!! (Navnet er omskrevet) Stakkars Marte. Her hadde hun vært flau og prøvd å skjule sine spor og nabodamen tråkket på hennes integritet. Huff. Selv tisset jeg på meg en gang da jeg var rundt 5 og var med ei nabojente på bassar. Spurte flere om veien til toalettet men forsto ikke forklaringen. Husker at jeg var så flau og rød som en pion. Sa jeg hadde hoppet i en vanndam, men ingen trodde meg og jeg måtte reise hjem. Heldigvis møtte jeg bare snille voksene og etter et bad ble jeg kjørt tilbake igjen til bassaren, men denne gang i følge med min far. Man er så sårbar som liten....
Anonym bruker Skrevet 6. juni 2009 #18 Skrevet 6. juni 2009 Som andre skriver; det KAN være obstipasjon(hard mage). Da kommer det lett sånn diareaktig avføring ut, som barnet ikke har kontroll på. Vi måtte få tømming ved hjelp av sykehuset og skikkelig klyster. Satte selv klyster hjemme i den verste perioden. Nå bruker barnet renset parafin som forebyggende, og det kan lett komme slike diareer(småpromper) med avføring selv om barnet ikke mener å gjøre det. ALDRI straff et barn for uhell i buksa. ALDRI! Det er viktig. At noen i hele tatt kan foreslå timeout eller andre straffemetoder for dette, viser at de har NULL peiling og innsikt.
Anonym bruker Skrevet 7. juni 2009 #20 Skrevet 7. juni 2009 Selfølgelig går hun for det meste uten bleie! Er berre visst det er noe spesielt at hun må ha bleie på, ute og reiser osv. Men daglig går hun uten bleie. Å det havner i trusen hver dag. Søstera mi må ha bytteklær med seg uansett hvor hun går
Anonym bruker Skrevet 7. juni 2009 #21 Skrevet 7. juni 2009 Tusen takk for mange innslag! Skal vise søsteren min denne siden nå så får hun vertfall ett par tips som forhåpentligvis funker. Å dette med å ikke bruke time-out på bæsjetrusene hadde jeg ærlig talt ikke trudd skulle være så gale. Men dette problemet har jo pågått såpass lenge at man blir "litt" smådesperat:) Og spesielt takk for ditt innslag Lucie*OgGuttaBoys*!
Anonym bruker Skrevet 7. juni 2009 #22 Skrevet 7. juni 2009 hei vil først si tusen takk til min søster som prøver å hjelpe oss med dette,du er så go'! og så litt utfyllende om jenta mi: det har liksom alltid vert noe med magen hennes,og har pr dags dato i gjennomsnitt 4 skitt-truser til dagen..hun bruker nesten alltid truse. Vi fikk henne til barnelege da hun var 3 år pga en del magesmerter,men fikk bare beskjed om å gi lakserende (som hun gikk på i 8 mnd),og klyster når hunhadde hard mage.noe som ikke forandra noe,bortsett fra enda flere bleier/truser å bytte..har testet hun for allergier.mentalt veldig oppegående jente,mestrer alt annet enn det å bæsje på do.. å det med å sitte i trappa var det siste som ble prøvd av alle råd jeg har fått,å det pågikk i noen dager,med meg sittende å snakke ved siden stort sett. har nå prøvd ut det meste,men legen (fredag 5.6) gir oss fortsatt bare beskjed om lakserende,å sier at det er normalt at 5-åringer bæsjer i trusa daglig..å nå begynner jeg å bli ganske frustrert! dette er jo ikke vanlig,og ikke gøy for verken jenta mi eller meg.. flere tips mottas med stor takk!
Anonym bruker Skrevet 7. juni 2009 #23 Skrevet 7. juni 2009 egentlig så virker det som hun ikke har problemer med dette selv,det 'bare skjer' liksom.. ups sier hun.. :S tilogmed når hun har på seg de fiineste klær,(hun elsker å pynte seg),så kommer det rett i trusa,og da som regel også på klærne..hun synes det er trist,men pyttsan tenker hun,og gir meg forklaringer på hvordan vi skal ordne problemet med klærne... virkes som om hun føler at å bæsje på do ikke er vits i å prøve på engang.. :S
Lucie*OgGuttaBoys* Skrevet 7. juni 2009 #24 Skrevet 7. juni 2009 Heisann.. Det du skriver om jenta di høres ut som om det er min sønn du snakker om.. Kjenn på magen hennes, er den steinhard..? Jeg kjente stor forskjell på sønnen min sin mage før og etter tømming på st.olavs.. nå er den myk som mager skal være.. PÅ sykehuset her så ble vi ikke tatt alvorlig.. Han fikk Importal (noe som han overhodet ikke trengte) og parafin (i altfor liten dose).. Jeg forlangte røngten av magen hans fikk til svar : "Nei, det får du ikke for det er farlig" Jeg ble sittende å måpe.. Men, det verste var at når de skulle ha tømming på han så ble det gjort under tvang (fordi det var slik de gjorde det sa de). Det var helt forferdelig og se de skrekkslagne øynene hans og redsel stod skrevet i hele ansiktet hans da bæsjen skulle ut, det var et smertehelvete for han (fremdeles var det sånn det skulle være) Det ble tatt mat allergi test, svettetest (gudene vite hvorfor), cøliakitest, det ble tatt UL av nyrene, milten og leveren (gudene vite hvorfor) Der plagene lå i magen og tarmene ble aldri nærmere undersøkt der.. Og fremdeles kunne legen sitte foran oss og si: " det er ingentig som feiler gutten deres" Jeg spør rett ut:"HVordan i all verden kan du sitte der å si det når magen aldri er nærmere undersøkt???" Legen fikk trøbbel med å ro seg unna, fordi hun hadde ikke svar å gi.. Ble utskrevet etter 1 døgn på sykhuset med dobbel dose av importal og parafin, skulle da komme tilbake mandag og avgi rapport.. Ingenting skjedde den helga.. Kommer til barneavd. og får beskjed om at det er ingenting mer å gjøre og hjemsendt.. Da bli man jævlig frustrert og pist.. Gikk til fastlegen fikk innleggelses papirer samme dag og etter noen dager fikk vi komme til St.olavs.. Sambo tok med seg gutten og dro.. Sambo fortalte hva som hadde skjedd, og barnelegene på St.olavs reagerte veldig sterk på den uproffe oppførselen på det lokale sykehuset.. Gutten fikk hjelp, han fikk røngten noe som var veldig naturlig å ta.. Han hadde kronisk forstoppelse.. Han fikk beroligende og fikk tømming.. Han ble døsig, og husker ikke noe av det som hadde skjedd.. Det kom ut en lang hard kraterpølse og vanlig avføring.. han fikk tømming 2 ganger, og nå er han på bedringens vei.. Vi fikk god forklaring og oppfølging.. Skal tilbake om noen uker.. Har jeg vært eg ville jeg ikke nølt med å slå knytneven i kontorpulten til legen og forlange innleggelse og røngten på jenta.. Hun trenger hjelp.. Hun vet at det hun gjør er galt, men kan ikke noe for det.. Men, det kan være noe mer alvorlig med henne, noe som jeg trodde først med gutten min.. Analatresi Legger ved en link http://www.analatresi.no/default.asp?page=33 Ups, ble mye skrevet her nå.. spør om det er noe mer...
Lucie*OgGuttaBoys* Skrevet 7. juni 2009 #25 Skrevet 7. juni 2009 Glemte å skrive at problemer med avføring har han hatt siden han var nyfødt.. Vi måtte masere rumpeballene for å få ut noe.. det kunne gå flere dager i mellom hver gang det kom noe.. Spurte på HS om hjelp, fikk ikke noe gode råd.. Og det kom for oss den dagen han skulle slutte med bleie.. Og siden har vi slitt med HS og barnelegen på HS.. Var flere ganger til han.. Så dum som jeg var trodde jeg på det.. Skulle gått til den forståelsesfulle fastlegen hans, for der fikk vi hjelp..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå