Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #3 Skrevet 24. mai 2009 Ser ikke vitsen med å gi de slikt hver dag jeg. Mine får vann, og et glass saft om dagen (fun light) Skal de ha kjeks, får de usukret. Men det er ikke noe de går å slafser på hele dagen. Så er barna mine flinke til å spise når vi har felles måltider, tror det er grunnen, at det er lite spising utenom.
Gjest Skrevet 24. mai 2009 #4 Skrevet 24. mai 2009 De får snop på lørdager og i bursdager (ca 1-2 ganger i mnd), de to minste spiser veldig lite av det da, men de får i hvertfall. Saft drikker vi omtrent aldri hjemme, av og til til grøt, så kanskje 1 gang i månden maks? Samme med brus, men dette får de i besøk dersom de vil ha, så det blir gjerne litt oftere. Til daglig går det mest i vann og litt melk og juice (kun til måltider dette da, pga tennene). Kjeks, boller, kaker osv får de i besøker, men veldig sjeldent ellers, så blir vel ca 3 ganger i mnd i snitt kan jeg tenke meg. På sommeren får de en del is da, gjerne 1-2 for dagen på varme dager.
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #5 Skrevet 24. mai 2009 Jeg praktiserer nøyaktig likt som Alva. Og da på prikken, som jeg skulle skrevet det selv:) Synes det er ille å se barn som hiver i seg slike ting i et sett.
*Miziz* har smilende barn ;-) Skrevet 24. mai 2009 #6 Skrevet 24. mai 2009 Hun er bare 3 år så vi kjøper ikke godteri til ho. Vi har aldri for eksempel kjøpt sjokolade, drops eller seigmenn til ho. Det hender hun får is, bolle og vaffel, og litt potetgull på lørdager men vi har ikke innført lørdagsgodter. Må innrømme jeg blir litt perpleks av å se små barn som knapt kan snakke sitte med en dropseske. Skjønner ikke helt vitsen.
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #7 Skrevet 24. mai 2009 Vi har også godteri og brus på lørdager, og på besøk får hun jo. Hvis hun er tørst utenom måltider får hun vann. Til mat får hun melk. Når vi er på café får hun is, og nå når det har vært litt varmt og fint har hun også fått is. Saft og kjeks er greit på tur, men ikke ellers. Hun har alltid vært dårlig å spise, så tror det er viktig at hun ikke får erstatte maten med søtsaker i alle fall.
Gjest Skrevet 24. mai 2009 #8 Skrevet 24. mai 2009 Småen får frukt hver dag. Det er bra nok snop for ham enn så lenge :-) Ellers blir det litt andre ting i helgene da vi voksne også skal ha noe ekstra da.
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #9 Skrevet 24. mai 2009 "Mye" blir vel i denne sammenheng for de aller fleste "litt mer enn mitt eget barn" og "ofte" blir "oftere enn mitt eget". Ergo vil vel vel de aller fleste si NEI?
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #10 Skrevet 24. mai 2009 Jeg er ikke helt hysterisk, som at barna mine aldri skal få sukker/søtsaker. Men her kjøpes det kun snop i helgene. De får vann hver dag, evnt melk til kveldsmaten. Om noen passer de, så bryr jeg meg ikke om at de får noe godt, men de er jo stort sett hjemme med meg og mannen, og her holder vi oss stort sett unna:) De får om vi er borte på besøk, om det serveres noe, selvfølgelig is på sommeren osv. Men synes det er mange barn som flyr rundt med saft, sjokolademelk o.l i et sett. Det er hva barna er vant med, er de ikke vant til så mye snop, så maser de heller ikke jevnt om det. Jeg kutter opp frukt & grønt til de hver kveld:)
Elvirra Skrevet 24. mai 2009 #11 Skrevet 24. mai 2009 Saft har vi ikke i hus, brus har vi kunn i helgene.. Han er ikke glad i snop/kaker, aldri vært det..Er nesten bekymra når han ikke vil ha lørdagsgodt(han er 4år)
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #12 Skrevet 24. mai 2009 Prinsippet her er: Barn skal holdes så lenge fra "søtsaker" som mulig. Når de selv "uheldigvis" oppdager dem, nytes de med måte. "Grøntfor" er det til envher tid fri tilgang til. Særlig gulrøtter. Frukt er helt OK i begrensede mengder (ikke små, men begrensede). "Kliss"-pålegg er uaktuelt (har aldri spist det selv, og finner det unaturlig å ha i hus til påleggsbruk, da inkluderer jeg faktisk også syltetøy, som jo oftere er "sukkertøy".).Eplemost er festdrikk, vann er tørstedrikk, melk daglig matdrikk, saft (og te, i tilfelle UTEN sukker) "kosedrikk" som nytes, men rasjoneres (en flaske skal vare SÅ lenge, er den tom før, blir det ingen ny før tida er gått). Safta her i huset er ellers temmelig sur, helt bevisst (og mulig, siden jeg safter selv - noe skal da ripsen brukes til). Sjokolademelk nytes ikke, men kakao (søt, kraftig og god!) en gang innimellom (en krus noen ganger i året, som noe ekstra). Slikkerier (i god kvalitet, her skal barna læres kvalitetbevisshet fra ung alder...) hører også de store anledninger til, men da gjerne i ikke helt rasjonerte kvanta (ikke snakk om EN konfektbit da, en om 6-8, det går an å spare til senere bruk...). Styrer også klar ferdigmat, hvor man jo finner sukker i alt fra saus til erterstuing! Ellers er kostholdet preget av mye fisk, mye grønt, en del frukt og ost (lite brunost, men forekommer, bruker geitost siden den er minst søt) ganske mye egg, en del kjøtt og lite poteter/ris/pasta/brød. Is (hjemmelaget "tynn" saftis) nytes en del i sommervarmen, ellers ikke. Fløteis (type kraftig, mektig og usunn, hjemmelaget) samt kaker hører de HELT store anledninger til, men da er det også "fritt inntak": Nøtter/rosiner/tørket ananas/tørkede bananer i måtelige mengder er OK som "lørdagsgodt", men ikke daglig. Chips, peanøtter og lignende er absolutt nei-mat. Generelt ser jeg det slik at det skal være forskjell mellom hverdagskostholdet (som skal være MEGET nøkternt) og de "store anledninger", hvor det er smak, ikke sunnhet som skal styre. Alt i alt et ganske sunt kosthold vil jeg mene, men ikke slik at det ikke er mulig å forbedre sunnheten. Og er man budt ut, spiser man det man får servert (barn som voksne), samtidig som man tenker sunnhet (også barn, så langt de har evne til det) når man velger hvor mye forsyner seg.
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #13 Skrevet 24. mai 2009 Alt med måte, men er ikke like konsekvent om andre her. Det hender det vanker en sjokoladebit annet enn på lördag, det samme gjelder boller ol. Saft og brus, nesten aldri. Vi har et godt og sunt kosthold tross alt og tror jeg lärer ungene mine å väre måteholdne i forhold til godis ol. De får aldri ta store mengder og lördagsgodtet til gutten på snart 4 er i små mengder. Lillejenta får rosiner til lördagskos!
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #14 Skrevet 24. mai 2009 Godt du skrev "nesten bekymra", da! Ellers ville JEG har vært bekymra - i forhold til deg:) Når en gutt på fire år ikke vil ha lørdagsgodt sier du til deg selv "måtte det lenge, lenge, LENGE vare" og byr ham på litt ekstra god SUNN mat. Og du tilbyr ham da ikke godt/snop/kaker før han selv viser interesse for det usunne????
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #15 Skrevet 24. mai 2009 Jeg sjønner heller ikke de som skal prakke på de små rutine med lørdags godt..De skal få når de er så store at de kommer å spørr etter det og vet hva det er..Og det blir heller ikke mye de får..Ingen spising i mellom måltidene..De får frukt til dessert ved hvert måltid.. Vann ellers..melk på flaske som kos. Jus drikker ikke noen her i huset..Det er like ille som brus på tennene..
Miss Foster Skrevet 24. mai 2009 #16 Skrevet 24. mai 2009 Mine får cheeze doodles på fredager, og kinderegg evt. annen sjokolade på lørdager. Saft vet de ikke hva er, men den mellomste drikker eplejuice, og det får han når han vil. De 2 eldste får kakao til frokost. På brødskiven får de prim, gomme, nugatti eller hva de enn måtte ønske. De får også is til dessert i helgene. Er så absolutt ikke hysterisk når det gjelder sukker, og ser ikke rødt hvis besteforeldrene gir dem noe godteri. Har ei laidback holdning på alt slikt. Mine er henholdsvis 10 mnd, 3 år og 4 år. Og jepp, h*n på 10 mnd har også fått smakt på alt det som er nevnt overfor.
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #17 Skrevet 24. mai 2009 WOW,det her syns jeg nesten var litt ekstremt.....
Verdens tøffeste mamma Skrevet 24. mai 2009 #18 Skrevet 24. mai 2009 Jeg prøver å være veldig streng på at det kun er i helgen( lørdag) hun får godteri. Men det er jaggu ikke lett å holde alltid. Det hender vi får servert noe søtsaker når vi er på besøk, eller at det kommer noen på besøk til oss som ikke har sett henne på lenge. De har kanskje med noe godt til henne..Og så selvsagt i bursdager da( noe det har vært altfor mange av i det siste..) Til daglig drikker hun vann og litt saft, juce og litt melk. Hun velger ofte vann eller saft fremfor brus også heldigvis.. Er ikke hysterisk ang det søte men synes det er unødvendig.. HUn er heldigvis glad i frukt og grønnsaker!
*Miziz* har smilende barn ;-) Skrevet 24. mai 2009 #19 Skrevet 24. mai 2009 Ingenting av det du nevner har min 3-åring smakt. Men hun er veldig glad i druer og svarte oliven og får hjemmlagd is (kun bær og frukt). Hun får faktisk annen is av og til også.....og kaker i selskap. Sjokolade har hun aldri smakt. Kanskje barna våre havner på hver sin side i hullstatestikken når de fyller 5 ;-) Og en helt annen statestikk når de blir eldre hehe (spøk)
prebs Skrevet 24. mai 2009 #20 Skrevet 24. mai 2009 Bed of Roses; det var da vanvittig mye søtkliss du gir ungene da? Jeg pleier ikke å blande meg inn i "matdebatter" her, men her reagerte jeg. Det er nesten så jeg tror du kødder. Én oppfordring: Ikke gi gutten eplejuice så ofte han vil; juice er veldig kjipt for tennene. Selv vil jeg ikke gi noe klissklass før de oppdager hva det er.
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #21 Skrevet 24. mai 2009 Det finnes faktisk en meget effektiv kur for å kurere et barns hang til "godtehylla" i butikken! Kuren forutsetter tre ting: 1) At mor/far selv holder fingrene fra godtehylla (slik at barnet ikke oppdager mor/fars dårlige eksempel, og forstår virkningen. 2) At gutten/jenta er blitt fornuftig stor før han/hun oppdager hva den inneholder (altså får smake gotteri første gang). Minst 4 år gjerne 5. 3) At du TØR bruke kuren! Tilfredsstiller du forutsetningene gjør du slik: Straks (det er viktig) barnet forteller at det "vil ha" (eller er høflig nok til å spør om det "kan få" gotteri, oppfyller du VIRKELIG deres ønske. 1 kg - minst. Gjerne 1 1/2. Så søtt som mulig. Rikelig med marsipan. Masse glukoseholdig (gele). Gjjerne en del lakris, som jo har "medisinsk virkning". Så lar du barnet få "kose seg" med dette, og oppfordrer til maks inntak. Sørger for at barnet får i seg mest mulig av posen (helst alt). Litt brus sammen med godteriet gjør seg godt. En softis på toppen når barnet er lei posen kan gjerne fullende verket. Du kan garantert skrive "sykt barn"-melding neste dag! Men du har like garantert et barn som har lært virkningen av gotteri - og det blir LENGE til du får spørsmål om stoffet igjen! Mest sannsynlig aldri. Barnet har lært virkningen av gotteri på kroppen - grundig! Og ingen erfaring sitter bedre enn den man selv har gjort! Jeg snakker av erfaring: Ble selv utsatt for kuren som barn! Og hadde en bror som ble det samme. Godteriinntaket i barndommen var tilnærmet fraværende (bare is - mine foreldre hadde ikke mulighet til fullende med en softis, siden det ikke var tilgjengelig på hjemplassen i vinterhalvåret). I dag er inntaket MEGET måtelig for oss begge. Og utvalget gjøres med skjønnsomhet. Virkningen av "simpelt glukosegodteri" sitter fremdeles i minnet, selv om jeg i dag vet at jeg ble lurt! Har selv ikke måttet bruke kuren, men er rede til det når som helst!
Anonym bruker Skrevet 24. mai 2009 #22 Skrevet 24. mai 2009 Ungene her drikker juice til frokost, melk til lunsj og hushodningssaft til middag, bare vann mellom måltidene. Brus har vi bare til helga, men det liker ikke ungene.. Godteri har vi bare i helga, ofte en liten ting på fredag (f.eks et kinderegg) og litt mer på lørdag (f.eks nonstop og potetgull). Kjeks har vi aldri i hus, kjøper kanskje en pakke for å ha i sekken når vi skal på tur. Kaker spiser vi bare i selskap/bursdag. Ungene er kjempeglad i frukt, så nå om dagen går det mye i vannmelon og druer til barnetvkos. Jeg synes vi har et sunt og variert kosthold her i huset så jeg er på ingen måte fanatisk, de kan godt få en skive med nugatti på en tirsdag, eller en is på en torsdag. Alt med måte mener nå jeg, og føler ungene har et greit forhold til snop.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå