Tvilling-77 med gullguttene Skrevet 18. mai 2009 #1 Skrevet 18. mai 2009 Begge våre barn har sovet altfor lite og lett. Vi har greie leggerutiner om kvelden, men barna våre faller aldri i dyp søvn, og våkner i ett sett mens de er små. Eldste er 2,5 år og yngste er 10 mnd. Eldste begynte sove rundt da han nærmet seg 2 år. Yngste våkner mange ganger om natten, og det er da ikke normalt. Har just sluttet amme på natten, og det er bare blitt verre. Gått til fysioterapeut, osteopat og holder nå på med akupunktur. I natt våknet han HELE tiden, vi har ikke tall på hvor ofte pappan var inne til han. Han sov ikke mer etter 4.15 i natt. Og når han sovnet kl 9 sov han i 24 minutter. Det er altfor lite. Kjenner det holder på å klikke fullstendig nå, vi er så slitne. Noe må det jo være som plager han. Har vært hos lege og helsestasjon flere ganger, og blir liksom litt avfeid med at noen trenger mindre søvn. Jada, greit det, men sønnen vår får ikke søvnen han trenger. Han har et våkent blikk selv med lite søvn, men er til tider veldig blå rundt øynene, og orker lite å ligge å leke selv. klart han blir kjempesliten. Derfor har han heller ikke begynt krabbe enda, er jo alltid for sliten til sånt stakkars. Noen andre som har/ har hatt barn som har vært plaget med at de ikke sover? Vil gjerne høre hva dere har gjort, hva som har hjulpet dere.
therehag Skrevet 18. mai 2009 #2 Skrevet 18. mai 2009 Sover han i vognen da? Vet dere ikke kan trille hele natten, men finnes en matte som gjør det for deg;)
Gjest Skrevet 18. mai 2009 #3 Skrevet 18. mai 2009 Hei! Kjenner meg veldig godt igjen i det du skriver. Gutten min fikk diagnosen melkeallergi da han var 3,5 mnd gammel etter 51 dager med forstoppelse og oppkast etter hvert eneste måltid. Han hadde mye smerter og skulle som regel bæres hele dagen. Han kunne aldri ligge mer enn 5 minutter alene og leke, og nektet å sove i sengen sin. Han ville heller aldri samsove. Eneste som hjalp var å bysse og bære til han sovnet, men med en gang man la han ned våknet han. Dagene startet ofte klokken 4, og på det verste våknet han hvert tiende minutt store deler av natten. På dagtid var det nærmest umulig å få ham til å sove, og han stod i bro hver gang jeg prøvde å legge ham i sengen. Gåturer i vogna har etterhvert blitt den eneste løsningen. Jeg prøvde alt av tips jeg kunne komme over, lys på/av, mye klær/lite klær, sove på skinn, min t-skjorte i sengen, gjorde det trangt i sengen etcetc, ingenting funket. Vi merket litt bedring da han etterhvert klarte å rulle seg over på magen på egen hånd, og klarte da å sove litt bedre liggende på magen. Han fikk etterhvert diagnosene astma og atopisk eksem i tillegg, og begynte på allergimedisin som også virker søvndyssende. Han ble også utredet for refluks, men testen han tok da han var 6 mnd var negativ, selv om det ikke trengte å bety at han ikke hadde det. Idag er han 16 mnd og har nylig begynt å sove litt bedre. I natt sov han fra 20-05.30, fikk en flaske melk og så sov han videre til 07.30. Det er en helt ny verden for meg som har gått i snart 1,5 år med 3 timers søvn i døgnet (ikke sammenhengende). Han har nylig sluttet med nattmelk, det var etterhvert den eneste måten jeg klarte å roe ham ned på. Han har fremdeles netter med mye oppvåkninger, så det varierer veldig, men jeg har tro på at vi er på rett vei. Dessverre har han hatt en del nattskrekkanfall den siste tiden, da særlig når han er syk og har feber. På grunn av dette skal vi til utredning for epilepsi snart. Jeg har som du kanskje ser ikke så veldig mange tips å komme med. Det er ufattelig slitsomt med barn som ikke sover ordentlig, særlig når man ser at de heller ikke blir uthvilt. Jeg prøvde alt av tips jeg kom over, men tror egentlig at det var mer slitsomt enn det hjalp. Merket at jeg etterhvert slo meg til ro med den dårlige søvnen, og tenker at det vil gå seg til etterhvert. Likevel forstår jeg frustrasjonen din utrolig godt, det er helt forferdelig å ikke få sove og føle at man ikke fungerer skikkelig. Jeg har skrevet litt om noe av det som plagde min gutt, så du kan jo se om du tror noe av det kan være årsaken til at din også sover dårlig. Det er jo tydelig at noe ikke er helt som det skal være for ham, stakkars. Ønsker deg masse lykke til og håper det snart bedrer seg for dere. Klem fra
anne* Skrevet 18. mai 2009 #5 Skrevet 18. mai 2009 Uff, jeg forstår godt at du er forfedelig sliten! Det var nylig ei dobbelside i Aftenposten som omhandlet barn og søvn. Du kan lese om det her: http://www.aftenposten.no/fakta/innsikt/article3071167.ece Det er endel tips om hvor en kan henvende seg for å få hjelp. Vi hadde også problemer med søvnen til vesla, og kjenner følelsen du beskriver av å bli avfeid overalt. Vi tok til slutt selv kontakt med en manuell terapeut i Oslo, Marc de Decker (gratis for barn under 12 år) og fikk konstatert at hun hadde låsninger i nakke og bekken i tillegg til at hun var stiv i ryggen. Det hjalp litt på søvnen etter hun blei behandla, men du vet, da hadde hun jo allerede etablert et mønster for sovinga si som det var vanskelig å komme ut av. Jeg mistenker også at hun har allergi, men det føles nesten enda mer håpløst å nå fram med. De tester ikke barn under 2 år. Forresten tipsa man.ter. om å unngå banan siden mange barn får irriterte slimhinner av det. Det virker også som at det slo ut positivt her når vi ikke ga henne banan lenger. Nå sover hun bedre (14 mnd nå) etter hun begynte å gå. Vi har også jobba veldig for å få henne til å sove nok på dagtid. Jeg har trilla mye, og bysser mye på dagtid (i vogn) for at hun skal få¨nok søvn. det har også hjulpet på nattesøvnen. Vet ikke om det var så mye fornuftig fra meg. Ser jo at dere hadde det samme problemet med nr 1 og jeg skjønner at du mistenker at det er noe som plager han, det hadde nok jeg også gjort. Lykke til videre i alle fall. Håper det ordner seg for dere!
Tvilling-77 med gullguttene Skrevet 18. mai 2009 Forfatter #6 Skrevet 18. mai 2009 Han sover faktisk bedre i sengen, våkner fort i vognen. Må hvert fall ikke stoppe eller prate med noen. Hmmm, sånn matte hadde jeg ikke ført om før, men tenkt på at det skulle finnes noe som gjorde jobben så man kan få hvilt litt selv også. Takk for svar!
Tvilling-77 med gullguttene Skrevet 18. mai 2009 Forfatter #7 Skrevet 18. mai 2009 Tusen takk for svar dere!!! Men vil gjerne har flere svar/ tips om noen har : ) Vet at det ikke finnes man.terapeut som behandler så små barn i Kristiansand, men vil gjerne dra til en annen by og prøve dette også. Banan skal vi også styre unna, selv om han aldri har fått mye av dette, kan det jo være at dette kan ha noe å si. Refluks skal jeg søke om på nettet NÅ, og evnt sørge for at han blir utredet for dette.
Fikk maibaby06 Skrevet 18. mai 2009 #8 Skrevet 18. mai 2009 Har også hatt store problemer med søvn. Allerede fra han var noen dager gammel måtte han legges ned i dyp søvn ellers skrek han til han kastet opp:( Ble også litt bedring etter at vi var hos manuellterapeut (marc de decker) og fikk konstatert låsninger i nakke, brystrygg og bekken:( Han var da 6mnd, og virker som søvnrutinene allerede var etablert som hun over her sier. Pga låsningene hadde han kolikk. Ble en forverring rundt 9mnd hos oss, da våknet han en periode hver halvtime mellom 2 og 5. Fikk taleproblemer av søvnmangelen (jeg altså....). Rundt 2-2,5 år begynte det å bli bedring her. Han er og har også vært blå under øynene:( Nå sover han stort sett hele natten uten å våkne, men vi sliter ennå med innsovningen. I lange perioder har jeg måttet ligge sammen med han, både på dagtid og på natt, det var det eneste som hjalp her. Helst sove oppå meg i perioder. Har også trillet og bysset mye. Vil også ønske deg lykke til!! Syns noen ganger man nesten blir mistenkeliggjort av å "innrømme" at ungen ikke sover, litt sånn "har du ikke rutiner og gir du chocopops til kvelds?"-holdning hos noen.... Men vi er flere som sliter uten noen åpenbar grunn. Sjekk ev www.kiss-kidd.no for nærmeste manuelle terapeut.
Gjest Skrevet 18. mai 2009 #9 Skrevet 18. mai 2009 Ser det er nevnt mange ting her, men a "high need babies" ikke er nevnt. For det trenger ikke være noe galt med barnet ditt, det kan rett og slett være at de begge faller inn under denne kategorien, på lik linje som mine barn. Trøsten da må være at de vokser det av seg, de er også smarte og når man har "knekt koden" usedvanlig enkle og greie å ha med å gjøre. Anbefaler å google begrepet og lese litt, vet det finnes en sjekkliste på nett som du kan sammenligne barna mot. Det finnes også maaaange tips for slike små men krevende sjeler:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå