Gjest Skrevet 16. mai 2009 #1 Skrevet 16. mai 2009 Jeg sliter med å få gutten til å spise grøt! Han er 6 mnd og jeg har prøvd å gi han grøt i en liten mnd! Har prøvd 5 forskj. typer. Det eneste han har spist (og som jeg dermed regner med han liker) er risgrøt blandet med morsmelk. De andre typene; (hipp-maisgrøt med banan og fersken, småfolk-godnattgrøt med ris og pasta, nestle-havregrøt med banan og fersken, maisgrøt blandet med morsmelkerstatning,) vil han ikke ha! Skriker og vrir seg unna!! Jeg ammer han før grøtmåltid, og venter 1 til 1 1/2 time til jeg gir han grøt! Har prøvd å gi grøt på morgen, formiddag og kveld! Kanskje jeg bør vente lenger ml. amming og grøt, men likevel så spiser han jo en porsjon risgrøt med mm 1 time etter amming, så må jo være sulten... Han er dessuten ikke en storspiser når det gjelder mm. Spiser lite og ofte, dvs 1 1/2 til 2 timer mellom pupping! Hvor lenge venter dere fra amming til dere gir grøt?
knøttet28 Skrevet 16. mai 2009 #2 Skrevet 16. mai 2009 Hvorfor vente? Gir grøt og så pupp rett etterpå jeg....av og til litt pupp først så grøt og så pupp igjen.....
Gjest Skrevet 16. mai 2009 #3 Skrevet 16. mai 2009 Jeg venter fordi jeg tenker at han kanskje ikke er så sulten på grøt rett etter pupp... Men da er det kanskje heller det at han ikke liker grøten han får!!
knøttet28 Skrevet 16. mai 2009 #4 Skrevet 16. mai 2009 ...men grøten skal jo etterhvert erstatte deler av puppemåltidet, dem orker jo ikke både grøt og full pupp.....puppen vil jo være mest for å slukke tørsten (også gir man litt før grøten for å holde melkeprod. oppe hvis det fortsatt er viktig.....)
Gullblomst Skrevet 16. mai 2009 #5 Skrevet 16. mai 2009 Vi har jo hatt det ganske likt som dere angående amming hver 2.time døgnet rundt sånn ca, og slik løser vi fastfødeintroduksjonen: Det er ikke så lenge siden vi introduserte grøt for lillegutt. Vi begynte 1 uke før han ble 6 mnd, og nå etter 2 uker spiser han 2 hele posjoner. Lunsj i 11 tiden og kvelds. i 19 tiden. Vi ble anbefalt å begynne med 4 månedersgrøt selv om han er 6 mnd, og på grunn av at det nå er anbefalt med en langsom introduksjon av gluten ble vi anbefalt av helsesøster å begynne med ris/hvete grøten til nestle (4 mnds grøt som skal blandes med vann). Dette er en startgrøt som er mild og god i smaken og lillegutt elsker den. Anbefales på det sterkeste! Vi begynte med 1 ts til lunsj første dag, økte så med 2 ts til kvelds, neste dag 3 ts og neste dag er igjen 4 ts osv.... Lillegutt er jo vant med bare morsmelk så vi har valgt å ikke introdusere flere smaker før han liker den grøten vi har begynt med. Alt må læres og jeg tror også at magen til lillegutt har godt av å ikke blande så mye i begynnelsen. Han spiser foreløpig bare en type grøt, men siden det går så greit har jeg nå planer om å introdusere middagsglass snart. Så jeg anbefaler deg å ikke bytte og prøve forskjellige grøttyper. Finn en og hold deg til den en god stund. Når det gjelder amming hadde jeg en intensjon om å amme før måltider slik det er anbefalt. Men i praksis syns jeg det er greiere å amme etter. Lillegutt drikker ikke vann enda, og jeg vil at han skal slukke tørsten etter måltidet med litt pupp. Det fungerer fint her. Siden han får grøt til lunsj og kvelds er det lang tid mellom måltidene slik at han er sulten når han får mat. Det går minimum 2 timer fra siste amming til grøt. Nå sover lillegutt 6 timer før han krever mat på natten, og så ammer vi hver 2.time resten av natten til vi står opp. (Han sover fra 20-06). På dagtid går det nå 3 til 4 timer mellom ammingene. - En helt ny verden har åpenbart seg for oss etter at han begynte å spise grøt. Vi trenger ikke lenger planlegge i en og enhalvtimersintervaller :-) Kanskje dete kan hjelpe deg?
Gjest Skrevet 18. mai 2009 #6 Skrevet 18. mai 2009 Hei babyklar m/lillegutt! Tusen takk for fyldig svar! Guttene våre er sånn ca like gamle da:) Jeg har gått tilbake til 4mnd grøt som blandes med mm (maisgrøt denne gang, har allerede gitt han en pakke risgrøt som blandes med mm, kjøpte feil pakke så ble mais i stedet for ris, men vet ik forskjellen egentlig, uansett..)! Men grøten blir jo suppe etter kun få strakser, og lurer på hvor mettende det er? Fikk gitt han grøt i går formiddag og kveld, og natta var mye bedre enn den har vært på lenge, så kanskje det hjalp? Men han sov kun 2 1/2 time fra han tok kvelden til han skulle ha pupp, men så gikk det faktisk 3 1/2 time til neste pupp, og 2 1/2 time til neste pupp igjen, og det er jo ikke sååå ille! Skal prøve den 4mnd grøten du blander med vann, er jo litt lettere enn å blande med mm! Har lurt på hvordan jeg skal gjøre det ang. gluten, så kjempegodt tips! Vet jo så lite om disse grøtene! Og du har nok helt rett i d at jeg bør holde meg til en grøt, så ikke lillegutten blir helt forvirra! Jeg prøver meg fram nå ved å gi han grøt et par timer etter siste amming, og da virker det som han er mer villig til å spise! Så kanskje ikke han har vært sulten nok på grøt bare en time etter amming. Men han vil ikke ha pupp rett etter grøt da! Så må vente en time eller to før jeg tilbyr puppen igjen! Ble litt rotete dette, men uansett takk for svar, hjalp veldig på!
Gjest Skrevet 18. mai 2009 #7 Skrevet 18. mai 2009 D har du faktisk helt rett i knøttet28. Må vel bare innse at det blir mindre og mindre pupp framover! Selvfølgelig klarer han ikke både pupp og grøt!
LilleMalin♀♂♂ Skrevet 18. mai 2009 #8 Skrevet 18. mai 2009 Grøten blir suppete fordi enzymene i mm hjelper til med å fordøye. Ikke bland mer grøtpulver i etterhvert, det er bare fint at den blir suppete:)
WPW Skrevet 18. mai 2009 #9 Skrevet 18. mai 2009 Et tips for at grøten ikke skal bli suppete er å IKKE røre rundt i grøten etter at den er ferdig laget. Da holder den konsistensen sin helt fint:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå