<3 Snart tobarnsmamma <3 Skrevet 14. mai 2009 #1 Skrevet 14. mai 2009 Når leverer dere søknad på foreldrepenger? Er det noen som vet om vi søker permisjon fra jobben med eller uten lønn?
*toppris* Skrevet 15. mai 2009 #2 Skrevet 15. mai 2009 Jeg fikk beskjed fra nav om å helst søke foreldrepenger to mnd før jeg går ut i permisjon... men vet dette varierer fra sted til sted... Ang permisjon fra jobben så er det noen arbeidsplasser som selv betaler ut foreldrepengene for så å kreve tilbake fra nav, så det er opp til ditt arbeidssted. Men man søke da kun om vanlig permisjon fra jobben, får ikke vnlig "lønn" i permisjonen slik sett.
"nøtteliten" Skrevet 15. mai 2009 #3 Skrevet 15. mai 2009 Det er mest gunstig for deg om arbeidsgiver forskutterer foreldrepenger og får disse refundert av folketrygden. Da får du nemlig feriepenger for hele perioden slik som med ordinær lønn. Dersom det er folketrygden som utbetaler direkte til deg får man bare ferieppenger for de 12 (tror jeg) første ukene. Da får man jo redusert feriepenger neste år. Mange arbeidsgivere forskutterer foreldrepengene men det er ingen lovbestemt rett. Tror det er kun statsnsatte og kommunalt ansatte som har dette i sine arbeidsavtaler, mens ansatte i private næringer må forhandle dette selv. Lykke til:)
<3 Snart tobarnsmamma <3 Skrevet 15. mai 2009 Forfatter #4 Skrevet 15. mai 2009 Takk for svar. Jobber i kommunal sektor, og skal finne ut litt mer om dette.
Mamma_til_isabella Skrevet 15. mai 2009 #5 Skrevet 15. mai 2009 Jeg har ikke søkt ennå.Men skal sende inn søknad til uken tenkte jeg:)
strawbs Skrevet 16. mai 2009 #6 Skrevet 16. mai 2009 Tror det lønner seg å være raskt ute, selv om det kan gå helt bra senere også (har et par venninner som ikke søkte før etter fødsel, og de får pengene fra arbeidsgiver, men det blir forsinket fra NAV, så litt dårlig gjort for arbeidsgiver). Jeg vet av erfaring at arbeidsgiver er treig på papirarbeid, så tenkte å søke med en gang jeg har fastsatt termin, altså etter 18 ukers ultralyd.... Bedre å få det unna, tenker nå jeg. En ting mindre å tenke på. Men tror det er ganske tidlig altså, så ikke bli stressa. Lykke til!
*Nelly* Skrevet 16. mai 2009 #7 Skrevet 16. mai 2009 Jeg sendte mail til nav og spurte om de kunne sende meg papirene jeg trengte, men da fikk jeg beskjed at jeg måtte søke etter uke 26. Har også hørt at nav bruker langt tid, så skulle vel ha søkt før.. men men.. det ordner seg sikkert..
Gjest Skrevet 16. mai 2009 #8 Skrevet 16. mai 2009 Kan ikke søke for etter uke 26 nei, ettersom NAV skal ha terminbekreftelse som er datert etter at du er 26 uker på vei. I sist sv.skap sendte jeg inn en sv.skaps bekreftelse fra uke 24 var det vel, fikk brev tilbake om at de trengte en ny en.. sære, sære NAV.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå