prekæs Skrevet 13. mai 2009 #1 Skrevet 13. mai 2009 Da jeg kjøpte sykkel i høst investerte jeg for første gang i hjelm. (Syklet sjelden tidligere) Så viser det seg. 25 % bruker hjelm. Er det flaut? Driter jeg meg ut? Jeg mener. Det virker nesten sånn. Møter jo noen syklister på min vei og kvinner (spesielt) bruker ikke hjelm. Trenger en god forklaring, siden jeg aldri har følt meg mer utsatt som trafikant.
LillyLilly Skrevet 13. mai 2009 #2 Skrevet 13. mai 2009 Whot!! Vil jo si det er flauere å falle å slå seg halvt til døde når en ikke hat hjelm enn å faktisk beskytte hodet sitt når en er en utsatt del av trafikken!!! Jeg bruker hjelm når jeg sykler, og her jeg bor ser jeg faktisk ganske mange som bruker hjelm! Synes ikke det er noe å være flau over å beskytte seg!!
hopplaaa har to guttetroll:) Skrevet 13. mai 2009 #3 Skrevet 13. mai 2009 Er heller de som sykler uten hjelm som burde være flau, jeg reagerer når jeg ser det. Tenker at de verdsetter ikke sitt eget liv og helse. Og det aller verste jeg ser er barn som sykler med hjelm og foreldre uten....hvilket eksempel er det da ?? Du er fornuftig som bruker hjelm, ikke vær flau
Yaddaline ❤ ♀04/05 ♂02/09 Skrevet 13. mai 2009 #4 Skrevet 13. mai 2009 De som ikek bruker hjelm tenker vel om hjelm som de tenker om lue (som de heller ikke bruker) - det ødelegger sveisen. Da vi skaffet oss nye sykler (etter å ikke ha syklet på årevis) og barnesete til snuppa hadde jeg glemt hjelm. Syklet et par ganger på søndagstur (altså ikke i spes trafikkerte områder, ikek det at biler liksom er eneste som får en til å trenge en hjelm) var JEG dritflau - følte alles blikk på det (dumme) hodet mitt som manglet hjelm, spesielt siden jeg hadde snuppa med (hun hadde hjelm da).
Gidder ikke! Skrevet 13. mai 2009 #5 Skrevet 13. mai 2009 det er nok mange som synes det er litt flaut med hjelm, sikkert noen som også synes det er unødvendig. jeg er vel også en av de som i utgangspunket blir litt flau av tanken på å bruke hjelm:) har planer om å kjøpe meg sykkel i løpet av våren og må vel begynne å tenke litt grundigere på å kjøpe hjelm i tillegg. for jeg vil jo være et godt eksempel når jeg krever at barna mine skal bruke det. ellers vil jeg nok bruke hjelm der det er mye trafikk, men ikke i nærmiljøet osv. tror jeg...
signe maten Skrevet 13. mai 2009 #6 Skrevet 13. mai 2009 For det første: SÅ BRA at du bruker hjelm!!! Sykkelister er en veldig sårbar gruppe trafikanter, og mange blir skadet hvert år. Jeg syns ikke dette er noe å være flau over. Syns faktisk de som ikke bruker hjelm burde være flaue! Hvorfor gjør de ikke det? Kan kanskje tenke meg at noen av kvinnene bruker håret som unnskyldning. Kanksje de skal på jobb og da kan de ikke ha "hjelmsveis"? Ikke vet jeg. Det er iallefall ufattelig dumt! Og hvordan forsvarer man overfor barna at man ikke bruker hjelm, mens de må? Mamma og pappa kan ikke slå seg? Når man blir voksen så har man så hardt hode at man slipper å bruke hjelm? Det absolutt dummeste jeg ser er foreldre som er ute å sykler med barna sine og ikke bruker hjelm. Her i huset bruker alle hjelm, det er et krav for å kunne ha sykkel. Og gjerne refleksvest også - da syns man litt bedre, spesielt hvis man sykler på hovedvei. Ja, jeg er opptatt av trafikksikkerhet hehe..
polarn & pyrene Skrevet 13. mai 2009 #7 Skrevet 13. mai 2009 Jeg er blandt de 25 % som bruker hjelm. Selv om jeg ødelegger sveisen og ser helt teit ut i den så bruker jeg den. Kan ikke tvinge mine barn om jeg ikke bruker selv tenker jeg. Så ikke vær flau over det, tenk at du gjør noe bra og viser barna at man skal bruke hjelm.
signe maten Skrevet 13. mai 2009 #8 Skrevet 13. mai 2009 Og en annen ting. Så mange kule hjelmer det finnes idag burde det på ingen måte være flaut å bruke hjelm!! På God Morgen Norge hadde de i forrige uke(?) en raportasje om sykkel og sykkelhjelmer. Nå er mange av de hjelmene som brukes i skibakken også godkjente for sykling. Og man kan få de i mange farger og design. Prøvde å finne en nettside, men fant den ikke i farta..
Tøysetipp Skrevet 13. mai 2009 #9 Skrevet 13. mai 2009 Jeg kan ikke snakke for andre, men for mitt vedkommende tenker jeg _ikke_ at det er flaut å bruke hjelm. Jeg bruker det bare ikke selv:-p
It's all about me Skrevet 13. mai 2009 #10 Skrevet 13. mai 2009 Jeg må innrømme at jeg ikke har hjelm fordi jeg alltid har syntes det er flaut. Klarer ikke sett ord på hvorfor, det har bare vært sånn. Henger klanskje sammen med at jeg var liten før hjelm ble vanlig, men foreldrene mine tvang meg til å bruke hjelm når jeg skulle stå slalom. Og som den enste var det aldelse traumatisk der og da, he he. MEN, nå i vinter kjørte jeg slaom for første gang siden jeg ble mamma, og jeg holdt faktisk igjen mer enn vanlig. Det fordi jeg var nervøs for at det skulle skje noe siden jeg ikke hadde hjelm. Som mamma er jo den største skrekken etter at det skal skje barna noe at det skal skje meg noe. Så til neste år blir det hjelmkjøp på meg. I en alder av 32 skjønte jeg det endelig )
maimaimai Skrevet 13. mai 2009 #11 Skrevet 13. mai 2009 Jeg så engang en dame med stor rundt sykkelhjelm tredd ned over hodet. På den stod det skrevet: "Det er bedre å se ut som en idiot, men ikke være det enn å ikke se ut som en idiot, men være det":) Den som bruker hodet, bruker hjelm!
Blue Lady ♥ Skrevet 13. mai 2009 #12 Skrevet 13. mai 2009 Jeg velger og ``drite`` meg ut enn og være grønnsak for resten av livet.
....mammatilto... :))) Skrevet 13. mai 2009 #13 Skrevet 13. mai 2009 HVA ?? Flaut og bruke hjelm ?? nei ærlig talt. Tenkt på om du skulle komme borti en ulykke og du ikke har hjelm da kan det meste skje. Men hjelmen redder ihvertfall liv. Er mere flaut å ikke ta vare på livet sitt, vi skal jo være forbilder for barna våres og vil jo heller ikke at de skal bli skadet. Så på med hjelmen og være stolt av deg selv for at du faktisk tørr ! Det er de andre som ikke bruker hjelm som skal være flaue,vist det skjer noe med de kan de dø eller bli hjerneskadet (for og sette det litt på spissen) før de hvet ordet av det.
Tøysetipp Skrevet 13. mai 2009 #14 Skrevet 13. mai 2009 Sånt er i hvert fall flaut. Hadde jeg lest det hadde jeg blitt flau på hennes vegne. Voksne folk har vel såpass vett at de ikke reagerer på når noen bruker sykkehjelm. Forresten, hun skaper jo ikke akkurat trafikksikkerhet med logo på hjelmen. Jeg hadde garantert blitt så nyskjerrig og glodd helt til jeg fant ut hva som stod der. Idiot, da du.
prekæs Skrevet 13. mai 2009 Forfatter #15 Skrevet 13. mai 2009 Neida, jeg er ikke flau. Har til og med skaffet meg en hjelmvennlig frisyre:) Og har Paste, med "unlimited remodelling effect"
Den heldige eier av ett barn Skrevet 13. mai 2009 #17 Skrevet 13. mai 2009 Jeg bruker heller ikke hjelm, bare i sjeldne tilfeller. Og jeg føler meg like flau når jeg sykler uten som når jeg sykler med;)
Gjest Morn du Skrevet 13. mai 2009 #18 Skrevet 13. mai 2009 Ene nabogutten her, han er vel 11 år, synes det ikke er kult å bruke hjelm. Sykler uten å holde i styret og uten hjelm. Stor fart har han også. MEN, hvis han skal sykle til skolen, da MÅ han bruke hjelm. Men hva hjelper det når han ikke fester den? Selv har jeg ikke sykkel for tida, men skal nå ha hjelm når jeg får meg det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå