Hakkamella Skrevet 13. mai 2009 #1 Skrevet 13. mai 2009 Min lille datter er nå 3 mnd den 15. Hun har ennå ikke lært å holde hodet helt alene, men vi trener på det, og hun løfter det, og liksom finner en 'hvilestilling' der hun kan få overblikk. Legen og helsesøster sier det er ikke uvanlig at barn kan være sene med å holde hodet, men jeg har folk som stresser meg veldig med at det er så uvanlig og unormalt osv... at jeg må gå til spesialister og gudene vet... Men hun holdes øye med. Vi skal også få fysioterapi til å trene opp dette. Jeg bare lurer på om det er andre som har/har hatt barn som er/var trege til å holde hodet, og i hvilken alder klarte de det?
elikatt -mamma til 4- Skrevet 13. mai 2009 #2 Skrevet 13. mai 2009 Ikke hør på hva alle andre sier, hør på lege og helsesøster! Alle unger er forskjellige, og jeg er sikker på at hun blir sterkere for hver dag som går. På meg så høres det ut som du gjør alt riktig, dere trener på det, og stort mer enn det er det ikke å gjøre! :-) Min datter er like gammel som din, hun ble 3 mnd den 11. Hun har løftet hodet helt siden hun var bare noen dager gammel, men kan ennå ikke holde hodet stødig. De siste dagene nå synes jeg hun plutselig har blitt stødigere, men "virrer" ennå endel. Hun finner også en hvilestilling for hodet og holder det der, tror det er helt normalt. Det er en hel del muskler som skal trenes opp for å få kontroll på det tunge hodet, og det tar tid!
eplejente Skrevet 13. mai 2009 #3 Skrevet 13. mai 2009 Det varierer veldig fra baby til baby. Noen er tidligere ute enn andre. Jeg ville hørt på hva legen sier. Vi har fått beskjed av HS om å legge gutten vår så ofte vi kan på magen. Han er to måneder. Holder ikke hodet oppe enda, og blir gjerne frustrert etter noen minutter på magen. Da stopper vi. Det er ikke sunt for dem at de blir frusterte der de ligger. Venninnen min sin datter var 4 mnd før hun klarte å holde hodet, og en sønn av en annen venninne var 4,5 mnd, så tror ikke jenta di er så sen..
Hakkamella Skrevet 13. mai 2009 Forfatter #4 Skrevet 13. mai 2009 Takk for betryggende svar. Er så redd for at det skal vise seg å være tegn på hjerneskade at hun er sein. Men det er bare hodeholdingen hun er sein med. Hun pludrer, ler, er opptatt av hendene sine og har allerede oppdaget at kroppen er lenger enn til magen. Hun sover godt, spiser godt, er ellers helt klar og tilstede og virker intelligent. Hun har egen humor og vet nøyaktig hva hun skal gjøre for å få det som hun vil. Når hun ligger på magen så finner hun også en slags hvilestilling for hodet der hun klarer å stirre opp mot taket. Hun er fascinert av taklamper, så det er alltid greit å se på. Har inntrykk av at disse 'andre' som er så bekymret over hennes sene utvikling mht å holde hodet, at babyer skal holde hodet allerede ved 1 mnd alder eller gjerne tidligere. Synes jo selv at det er fryktelig tidlig, da!
eplejente Skrevet 13. mai 2009 #5 Skrevet 13. mai 2009 Hjelpesmeg, hjerneskade! Det må da være så grusomt å gå rundt å være redd for det! jaja, vi mødre vil sikkert alltid finne noe å bekymre oss over, sånn er naturen.. jenta di er ihvertfall ikke alene om å ikke løfte hodet i 3 mnd alder, og de jeg kjenner som jeg nevnte har ikke tatt noen skade av det. En av de er nå 1 år, og andre 1,5 år. Kjempefine barn, og helt "normale". Hun høres da ut som ei fin jente, datteren din. Nyt dagene du, og ta det "andre" sier med en klype salt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå