lillesøster skal bli storesøster Skrevet 12. mai 2009 #1 Skrevet 12. mai 2009 Samboern skal lag blomsterkasse, vi skal plante gulrøtter i den. Må være endel dypere enn slike veranda kasser som skal henge over veranda kanten, hvor kan jeg finne en oppskrift eller byggtegning eller noe?
Anonym bruker Skrevet 12. mai 2009 #2 Skrevet 12. mai 2009 Det er bare å bygge en kasse i det dere synes er en passende størrelse det. Leca-blokker av "kantmur"-typene egner seg fint (de smaleste). Først en "mur" på størrelse med bunnen i kassen. Straks denne er god og tørr legges den flatt og sidene mures oppå. Bunnen kan godt være ørlite mindre enn ytre mål når du murer sidene. Husk å bore noen små hull nederst på sidene, så overflødig vann kan komme ut. Males etterpå med vanlig grunnmurmaling (den fyldige typen) i passende farge (ikke innsiden nedenfor "jordkanten" da, den malingen sitter ikke lenge). Mye finknust Leca blandet i jorda etterpå gir også finfine vekstforhold for gulrøttene. Lykke til med gartneriet!
lillesøster skal bli storesøster Skrevet 12. mai 2009 Forfatter #3 Skrevet 12. mai 2009 Takk:) Tror nok ikke det er denne typen kasse vi skal ha, skal ha en som kan stå på verandaen, men som kan ryddes bort når sesongen er over. Saamboern er egentlig veldig flink å snekre, tror han har tenkt ut hvordan han skal gjøre det, tenkte bare om jeg fant en "oppskrift" så hadde han noe å gå etter.
Anonym bruker Skrevet 12. mai 2009 #4 Skrevet 12. mai 2009 Størrelse som en vanlig "hengekasse", men dypere altså, dersom jeg forstår rett? Bruk en vanlig kasse som mal da vel. Skjær ut ei X-finerplate som er på størrelse med bunnen i en vanlig kasse og sider i X-finer som dobbelt så ,høye. Fres et spor i sidene slik at bunnen kan felles inn i "sideramma" etter at tre av sidene er festet. Fest sidene sammen, f eks med "svalehalsteknikk" (en som kan snekre, skjønner hva jeg mener) og fell inn bunnen. Husk hull nederst i sidene, evt i bunnen. Fest gjerne et par "tverrliggere" øverst (tenk deg samme prinsippet som tofter i en robåt) om kassa er litt lang, slik at den ikke.buler ut på midten når fyllet begynner å presse på. Mal i en passende farge. At vi snakker om VANNFAST X-finer, trenger jeg vel ikke nevne?
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2009 #5 Skrevet 13. mai 2009 Oops: Så jeg hadde skrevet "svalehalsteknikk" i forige innlegg. Mente selvsagt "svalehaleteknikk". Det må skyldes enten en tastefeil eller bevisstløshet hos et innbarket A-menneske kl 23:34 om natta!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå