Gjest Skrevet 11. mai 2009 #1 Skrevet 11. mai 2009 Når og hvordan griper dere an dette, om dere griper det an da :-) Jeg synes smatting når man spiser er en uting, det er både en plagsom lyd og ser uappetittelig ut. Helt greit med små barn, men ikke store barn og voksne. Vi har en 4 åringen som nesten aldri smatter, og en 6 åringer som veldig ofte gjør dette. Nå har vi begynt å påpeke det litt og be ham lukke munnen når han spiser. Gir beskjed med vennlig tonefall og roser ham når han husker det selv, men kjenner jeg får litt dårlig samvittighet også for å tvinge av ham en uvane bare fordi det kan oppfattes som ekkelt, når det er naturlig for ham å tygge slik han gjør. Gir ikke beskjde hver gang eller hver dag en gang, men innimellom. Hvordan gjør dere andre det dersom dere har barn som smatter? Pirker dere på det? Når begynte dere, og hvor hyppig?
erteposen + 4 Skrevet 11. mai 2009 #2 Skrevet 11. mai 2009 Jeg ber barna mine lukke munnen, gjerne på en litt humoristisk måte. Har plukket det av minstemann. Det er jo ikke kjekt å smatte eller gjør andre ting som blir oppfattet ekkelt av andre når en går på skole eller vokser opp. Hakker ikke, men vi minner hverandre på det. Litt det samme som når eldstemann sier til meg at en ikke skal prate med mat i munnen:)
Yaddaline ❤ ♀04/05 ♂02/09 Skrevet 11. mai 2009 #3 Skrevet 11. mai 2009 Var vel fra 3årsalderen jeg begynte å si at hun måtte lukke munnen, og heller ikek snakke med mat i munnen. Sier det fortsatt og hun er flink stort sett - må forøvrig også minne pappaen hennes på det ;oD
Yaddaline ❤ ♀04/05 ♂02/09 Skrevet 11. mai 2009 #4 Skrevet 11. mai 2009 Sier det også litt humoristisk som i "oj, nå glemte du det - pass på å lukke munnen for nå detter jammen maten ut når du snakker" (det gjør det faktisk av og til)... Så flirer hun litt og klapper igjen smella :oD
Gjest Skrevet 11. mai 2009 #5 Skrevet 11. mai 2009 Ok, da er det i hvertfall ikke for tidlig! ;-) Føler det blir så mye mas ved bordet til tider, har prioritert ting som å sitte i ro, lene seg over fatet, sette glasset inn på bordet, bruke gaffel og ikke fingre osv først, men da er det bare til å fortsette med smattingen da :-) Er jo for hans egen del også tross alt, vil ikke at andre skal synes han er ekkel og at han skal bli ertet for det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå