Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #1 Skrevet 7. mai 2009 Jeg er selv "arbeidsledig" og ca 6mnd på vei med nr 3. Nr 1 er 6år og nr2 er 1år, vi driver gårdsbruk med sau og står midt oppe i lamminga. Jeg plages med lavt blodtrykk (svimer av med gjevne mellomrom) og økende bekkenløsning, går greit tidlig på dagen så lenge jeg holder meg i bevegelse og ikke setter meg ned, for da minner jeg mest om ei 90 års gammel kjærring på tur med gå stolen sin når jeg reiser meg igjen... Det jeg lurer på er om det er noen mulighet for at gubben kan bli sykemeldt for å hjelpe til hjemme da han jobber uten om gården i tillegg og er ikke hjemme før i 17tiden på kvelden. Med to barn på 1 og 6år samt neste på tur kjenner jeg at det begynner å ta på, har fått beskjed om å ta det mest mulig med ro og hvile så mye som mulig men dette er helt umulig nå i lammingen. Syns det er litt ekkelt med tanke på at jeg svimer av samt at jeg merker at arbeidet med sauene fører til kraftig forværring av bekkenplagene. Det vil jo event være snakk om ut mai mnd.
jordbærsjokolade Skrevet 7. mai 2009 #2 Skrevet 7. mai 2009 Jeg tror nok ikke det går, da må han i såfall lyve til legen. Har får ikke sykemelding fra jobben for å jobbe hjemme i stedet. Fælt for deg da, å ha det slik og jeg skjønner godt at du vil ha mannen din hjemme
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #3 Skrevet 7. mai 2009 Han er jo ikke syk, så selvfølgelig kan han da ikke få syekemelding. Det han kan gjøre er å ta av sykt barn dager og skrive barnepassers sykdom på de. Eller kan kan søke om velferdspermisjon hos arbeidsgiver. Men det er bare den som er syk som kan få sykemelding heldigvis.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #4 Skrevet 7. mai 2009 Hvis du er "arbeidsledig" samtidig med at du driver gården omtrent på egenhånd, så er det vel ikke så nøye for dere om dere sniker litt til? Kan han ikke bare lyve på seg noe? Han kan jo ikke bli sykemeldt for å komme hjem og ta seg av gården som hans arbeidsledige kone ikke orker fordi hun er gravid? Hvis du ikke får dagpenger mens du er "arbeidsledig" beklager jeg den krasse tonen.
___ Skrevet 7. mai 2009 #6 Skrevet 7. mai 2009 Hvis du erbonde og delvfølgelig ikke da får dagpenger kan du ha rett på aløsertilskudd. Det kan være på opptil ca 1200,- pr dag og kan brukes til å lønne en avløser hvis du er for syk til å gjøre jobben. Mannen din kan ikke bli sykmeldt for å gjøre din jobb.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #7 Skrevet 7. mai 2009 Det er i utganspunktet ikke jeg som driver gården men han, men i lammingen er man nødt til å være der hele tiden. Problemer er jo ikke bare i forbindelse med fjøsen men også minstemann på 1år, er jo litt upraktisk om jeg skulle svime av og f.eks slå hodet slik at jeg blir liggende til gubben kommer hjem fra jobb, det lengste jeg har blitt liggende til nå er ca 1 time men det har heldigvis vært om natten når ungene har sovet... Vi sniker ikke til oss noe;) Og ikke tar jeg meg nær av krasse kommentarer heller Med "arbeidsledig" mente jeg at jeg ikke er i lønnet arbeid men full rulle hjemme, med barn, hus og dyr. Jeg har vært i full jobb de siste 3 årene men sa opp jobben på grunn av interne forhold, tanken var da å finne seg ny jobb etter fødsels permisjonen men oppdaget etterhvert at jeg var gravid igjen. jeg får dagpenger fra neste utbetalig i mai, skulle egentlig fått fra februar med siden jeg fikk feil info. fra nav og søkte ikke før karenstiden på 8uke var over, dermed fikk jeg nye 8 uke og har vært uten penger siden slutten av desember. desverre er det ikke inntekt nok av gården for at en av oss skal gå hjemme. og avløsere finnes ikke ikke i bygda hær. Gubben klarer ikke å bli sykemeldt selv om han er sprekksjuk, 3dager er vel det lengste han har vært sykemeldt selv med 40 i feber og knapt klarer å stå på beina.. Ikke tror jeg han har samvittighet til å "lure" til seg sykemeld heller. Men hva gjør de som er omtrent innvalidisert av bekkenløsning og har barn fra før? Nå er det ikke så kritisk for oss men noen klarer jo knapt å gå og det må jo være mulighet for hjelp til de??
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #8 Skrevet 7. mai 2009 Men hvis du mottar dagpenger, enten om du er i karantenen eller ikke å har du ikke lov til å jobbe på gården hvis den gir dere inntekter. Da må du meldre fra antall timer til NAV. Gjør du ikke det er det juks og får streng straff for det hvis du blir ferska. Men det er hvis dere har inntekt av gården.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #9 Skrevet 7. mai 2009 Motar ikke dagpenger før om 14dager samt at jeg ikke jobber på gården, alt av stell o.l tar han men jeg er i fjøsen mange ganger i døgnet for å se til at lammingene går greit for seg og event hjelper til med feilstillinger og andre "problem fødsler".. Inntekt er det ikke selv om han er MVA pliktig da vi enda er i oppstartsfase og sau er ikke noe man blir rik av. Håpet er at fra neste år så skal vi komme oss over på + siden. Alt dette er NAV klar over. Men det var nå strengt tatt ikke det jeg spurte om heller
___ Skrevet 7. mai 2009 #10 Skrevet 7. mai 2009 En avløser trenger ikke å være en som i utgangspunktet er avløser av yrke. Dere kan bruke nesten hvem som helst. Problemet er vel heller om du har ret tl tilskuddet i din stilling. Det burde du muligens undersøke.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #11 Skrevet 7. mai 2009 Men hvem tok seg av lamminga da du var i full jobb da?
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #12 Skrevet 7. mai 2009 Om han får sykmelding kommer ann på legen. Noen er "snille" og skriver ut på slike grunnlag, mens andre ikke. Han er jo ikke syk, så ar derfro ikke krav på det..
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #13 Skrevet 7. mai 2009 Når jeg hadde full jobb så jobbet jeg natt med 10timers vakter i 7 dager så fri i 7 dager. han passet sauene om natten jeg om dagen. i fjor var jeg akkurat kommet ut i fødsels perm samt at bekkenplagene ikke var så ille. Når det kommer til avløsning så vet jeg at jeg kan bruke "hvem som helst" men når den personen ikke "finnes" hjelper det lite, samt at jeg har ikke noe krav til sykeavløser da jeg ikke driver noen gård og ellers så er avløsertilskuddet så lavt at vi ikke har mulighet til å lønne noen uten om sykeavløsning (vi er jo 4 personer som lever av ei lønning for øyeblikket). Problemet er jo at vi trenger noen på dagtid og da er jo de som event kunne sett etter sauene på jobb.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #14 Skrevet 7. mai 2009 Han må da bruke av sykt barn dager, permisjon uten lønn eller ta ut ferie. Det er det andre også må gjøre. Om du ikke har barnepass for 1 åringen har du ikke rett på dagpenger.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #15 Skrevet 7. mai 2009 Står ingenplasser i folketrygdloven om at man må ha barnepass for å ha krav på dagpenger, bare at man må kunne ta de jobbene som blir tilbudt så lenge det ikke er helsemessige årsaker til å ikke ta de!.... En annen ting er det at problemet er jo nettopp at økonomien ikke gir rom for at far kan være hjemme uten lønn. Og en annen ting: jeg stillte ett spm. ang om det var mulig for far å bli sykemeldt for mors sykdom, det vil jeg tro er ett Ja eller Nei spm. vi har klart oss gjennom halve lammingen uten at far har vært hjemme og vi klarer vel resten om det ikke er noen mulighet for det. NAV har alle opplysninger om vår sitv både når det kommer arb. ledigheten min, at barn er hjemme o.l så jeg syns det er litt imponerende og omtrent dømme oss skyldig i trygdesvindel på gunnlag av ett enkelt spm. Skjønner godt alle de som ikke vil stille spm inne bim. Jeg liker en god diskusjon og er ikke den som tar meg nær av ting men det er mange som gjør det.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #16 Skrevet 7. mai 2009 Jeg er arbeidsledig og har dagpenger og fikk beskjed fra NAV om at jeg måtte ha tilgang på barnepass for å være reell arbeidssøker. Om det kommer ann på pengene kan han fortsatt være hjemme 10 dager i året når du (barnepasseren ) er syk eller han kan ta ut betalt ferie.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #17 Skrevet 7. mai 2009 jeg har tilgang på barnepass om jeg skulle få jobb før permisjonen begynner, min mor kan passe barna om det skulle bli krise. Hun har også hjulpet til med barna innimellom under lammingen. Far kan ikke ta ut lønnet ferie da jobben hans krever at alle skal ha ferie likt. Når det kommer til å være hjemme med sykt barn har han nesten brukt opp de dagene da jeg og eldste dattra lå syk i nesten en uke før jul (de 10dagene følger ikke kalenderen men siste 12 mnd) Nå er ikke det fullstendig krise for oss, men syns jo det er litt rart om det ikke skulle eksistere noen ordning for slike tilfeller hvor det finnes barn fra før og mor av ulike årsaker ikke kan ta seg av barnet under event svangerskap o.l Vi harbare ca 20sauer igjenn så det er ikke så mange igjen (bare synd de ikke kommer med datomerking så man slapp å gå i fjøsen hele døgnet), men syns hele problemstillingen er int
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #18 Skrevet 7. mai 2009 En fra nav som av og til svarer her, hun har skrevet dette tidligere om samme spørsmålet: "Man kan få en sykemelding på bakgrunn av sykdom i familien, men dette er en diagnose som ikke gir sykepenger så det vil dere jo ikke komme noe særlig godt ut av." Dermed skulle det være avklart:p
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #19 Skrevet 7. mai 2009 *rettelse* omsorgspenger følger kalenderåret, så da vet jeg det. Fikk nemmlig beskjed fra sammboers arb.giver om at de fulgte siste 12mnd og ikke kalenderen sist han var hjemme og de skulle bare informere om ant dager igjen..
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #20 Skrevet 7. mai 2009 Tusen takk for svar Det var svar på det jeg lurte på!
bambi&bamse Skrevet 7. mai 2009 #21 Skrevet 7. mai 2009 Hei HI. Imponerende diskusjon dette :-) Jeg har en søster med 5 barn.(18,14,5,4,18mnd.) Hun selv er selvstendig næringsdrivende og mannen var annsatt i en privat bedrift. Pga dem 2 minste barna har hatt RS-virus som resulterte i alvorlig astma, er det inn og ut av sykehuset til tider og utider. Spesielt for den minste som også i tilleg er prematur. Min søsters mann har fått utskrevet sykemelding flere ganger pga at min søster må ta seg ekstra av dem 2 minste. Og dette gjelder både når dem er innlagt og når dem er hjemme. Jeg ville tro at når dem får hjelp på denne måten, så kunne også dere få hjelp. Det er da tros alt ikke noen god situasjon dere er i med tanke på vist du svimer av alene med barna. mvh
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #22 Skrevet 7. mai 2009 Hvis en lege sykemelder en far pga mor er syk og ikke kan ta seg av barnet, er det innenfor kvoten syk barnepasser. Man har 10 dager pr kalenderår, men etter 3 sammenhengende dager kan arbeidsgiver kreve sykemelding fra lege, mer som bevis på sykdommen. Men det er altså ikke det samme, og uansett kan det ikke gå utover 10 dager pr år. Dersom en lege sykemelder far pga mor er syk, har man en "snill" lege som bryter regelverket. Sykemelding gjelder når man ikke kan jobbe pga egen sykdom. At noen leger bryter reglene gjør det ikke til en allmenn regel og rettighet.
Anonym bruker Skrevet 7. mai 2009 #23 Skrevet 7. mai 2009 Hei HI! Jeg tror mannen din kan sykemeldes pga han er sliten. Han har jo tross alt en syk gravid kone, barn som han sikkert må ta seg av mye aleine og andre slitsomme ting for tida! Hadde dere klart å få en sykemeldig på han så syntes jeg ikke det hadde vært galt i det hele tatt. Det er jo i en begrenset periode, og det har jo en god grunn! Syntes det er rart det ikke finnes en god løsning hvis en havner i en slik situasjon...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå